Zavrieť

Porady

Daňový bonus

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Manželovy v minulom roku trval prac. pomer do 9/2010. Ja som bola nezamestnana. V 10/2010 sa nam narodila dcera. Može si na ňu manžel pri podávaní daňového priznania za minulý rok uplatniť daňový bonus? Este doplňujúca otázka. V spoločnej domácnosti s nami žije aj môj syn, ktorý nie je vlastným dieťaťom môjho manžela. Ako je to s uplatnením daňového bonusu na neho? Jeho skutočný otec si DB nauplatnil. Uplatňuje sa len pomerná časť /1-2010 do 9-2010/ alebo za celý rok?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    LenkaOf Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím Vás o radu. Manželovy v minulom roku trval prac. pomer do 9/2010. Ja som bola nezamestnana. V 10/2010 sa nam narodila dcera. Može si na ňu manžel pri podávaní daňového priznania za minulý rok uplatniť daňový bonus? Este doplňujúca otázka. V spoločnej domácnosti s nami žije aj môj syn, ktorý nie je vlastným dieťaťom môjho manžela. Ako je to s uplatnením daňového bonusu na neho? Jeho skutočný otec si DB nauplatnil. Uplatňuje sa len pomerná časť /1-2010 do 9-2010/ alebo za celý rok?
    Ďakujem
    ak mal manžel v roku 2010 príjem podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom

    daňový bonus je za 1-6/2010 vo výške 20,0 € a 7-12/2010 vo výške 20,02 € mesačne, na dcéru keďže sa narodila v 10/2010, tak si uplatní za 3 mesiace

    môže si uplatniť aj na tvojho syna za celý rok, predpokladám, že ste zosobášení ak píšeš, že je manžel, čo je podmienkou pri uplatnení si na nevlastné dieťa druhého z manželov
    Naposledy upravil Timka1 : 14.01.11 at 12:04

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Timka1 Pozri príspevok
    daňový bonus je za 1-6/2010 vo výške 20,0 € a 7-12/2010 vo výške 20,02 € mesačne, na dcéru keďže sa narodila v 10/2010, tak si uplatní za 2 mesiace za 3 mesiace, počíta sa aj október
    v texte

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    §33 zákona o DzP
    (5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    LenkaOf Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím Vás o radu. Manželovy v minulom roku trval prac. pomer do 9/2010. Ja som bola nezamestnana. V 10/2010 sa nam narodila dcera. Može si na ňu manžel pri podávaní daňového priznania za minulý rok uplatniť daňový bonus? Nie za celý,len za 10.-12.mes. doplňujúca otázka. V spoločnej domácnosti s nami žije aj môj syn, ktorý nie je vlastným dieťaťom môjho manžela. Ako je to s uplatnením daňového bonusu na neho? Jeho skutočný otec si DB nauplatnil. Uplatňuje sa len pomerná časť /1-2010 do 9-2010/ alebo za celý rok? Ak bolo vyživ. dieťatom celý rok, tak si ho uplatní za celý rok.
    Ďakujem
    V texte.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Timka1 Pozri príspevok
    ak mal manžel v roku 2010 príjem podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom

    daňový bonus je za 1-6/2010 vo výške 20,0 € a 7-12/2010 vo výške 20,02 € mesačne, na dcéru keďže sa narodila v 10/2010, tak si uplatní za 3 mesiace

    môže si uplatniť aj na tvojho syna za celý rok, predpokladám, že ste zosobášení ak píšeš, že je manžel, čo je podmienkou pri uplatnení si na nevlastné dieťa druhého z manželov
    a ešte k tomu, je potrebné k DP doložiť kópiu sobášneho listu, keďže ide o nevlastného syna tvojho manžela

    LenkaOf je offline (nepripojený) LenkaOf

    LenkaOf
    Dakujem za vsetky odpovede, predpokladam ze k DP potrebujem prilozit cestne vyhlasenie otca mojho syna, ze si ten neuplatnil danovy bonus, synov rodny list /priezvisko ma po otcovi/, asi aj moje cestne vyhlasenie ze som si neuplatnila danovy bonus aj ked som nerobila /ale mojim prijmom bola 8 mes. PN-ka/ no a sobasny list.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    LenkaOf Pozri príspevok
    Dakujem za vsetky odpovede, predpokladam ze k DP potrebujem prilozit cestne vyhlasenie otca mojho syna, ze si ten neuplatnil danovy bonus, synov rodny list /priezvisko ma po otcovi/, asi aj moje cestne vyhlasenie ze som si neuplatnila danovy bonus aj ked som nerobila /ale mojim prijmom bola 8 mes. PN-ka/ no a sobasny list.
    netreba prikladať čestné vyhlásenie vlastného otca, ani tvoje čestné prehlásenie, iba kópiu sobášneho listu a rodného listu dieťaťa

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    LenkaOf Pozri príspevok
    Dakujem za vsetky odpovede, predpokladam ze k DP potrebujem prilozit cestne vyhlasenie otca mojho syna, ze si ten neuplatnil danovy bonus, synov rodny list /priezvisko ma po otcovi/, asi aj moje cestne vyhlasenie ze som si neuplatnila danovy bonus aj ked som nerobila /ale mojim prijmom bola 8 mes. PN-ka/ no a sobasny list.
    Otec dieťaťa nemá na DB nárok, ak nežije s dieťaťom v spoločnej domácnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.