Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľnosti

Potrebujem poradit o plateni dane z predaja bytu.
Byt sme kupili v juny 2007 za 1 660 000 Sk a brali sme na jeho kupu eurohypoteku v hodnote 47 554 EUR + doberali sme stavebne PSS na prerabku tohto bytu v hodnote 420 000 Sk co bolo v tedy cca 12 000 EUR
Predali sme ho v dec. 2010 za 54769 EUR.
Otazka je ci je nutne podat danove priznanie ak pri predaji nevznikol zisk?
Naposledy upravil Dav : 11.02.11 at 16:22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    rkerestes Pozri príspevok
    Potrebujem poradit o plateni dane z predaja bytu.
    Byt sme kupili v juny 2007 za 1 660 000 Sk a brali sme na jeho kupu eurohypoteku v hodnote 47 554 EUR + doberali sme stavebne PSS na prerabku tohto bytu v hodnote 420 000 Sk co bolo v tedy cca 12 000 EUR
    Predali sme ho v dec. 2010 za 54769 EUR.
    Otazka je ci je nutne podat danove priznanie ak pri predaji nevznikol zisk?
    Ak ste mali v byte trvalé bydlisko 2 roky bezprostredne pred predajom, nie je potrebné podať daňové priznanie. Ak ste tam trvalé bydlisko nemali, daňové priznanie podať musíte.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    julova Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcela by som poprosit o radu, ako postupovat pri vyplnani DzP FOB - konkretne dan z prevodu nehnutelnosti...V r. 2009 som kupila som byt spolu s garazou, avsak v KZ boli sumy specifikovane samostatne. Minuly rok som byt aj garaz predala, avsak dvom roznym osobam, cize mam dve KZ. Co sa tyka bytu - predajna cena bola nizsia ako nadobudacia, no garaz naopak...neviem ako to uviest v Danovom priznani, pretoze ak spocitam obe sumy, tak mi vyjde rozdiel 0, resp. minusovy...No podla spravnosti musim odviest dan z predaja garaze...A este jedna vec - pravdepodobne mi DzP zo zavislej cinnosti bude robit zamestnavatel...ja si budem zrejme sama podavat DzP z prevodu nehnutelnosti...da sa niekde uviest, ze zavislu cinnostu uz robil zamestnavatel? Vopred velmi pekne dakujem za rady..
    Ak máte povinnosť podať daňové priznanie z dôvodu príjmov z predaja nehnuteľnosti, ktoré nie sú od dane oslobodené, nemôžete požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. V daňovom priznaní uvediete okrem príjmov z predaja nehnuteľnosti aj príjmy zo závislej činnosti, ku ktorým vám zamestnávateľ vydá príslušné potvrdenie. Toto potvrdenie je prílohou daňového priznania.
    Pre účely príjmov a výdajov pri predaji nehnuteľnosti posúdite každý príjem a ku nemu prislúchajúci výdavok zvlášť. Ku príjmu z každej nehnuteľnosti je možné uplatniť výdavok najviac do výšky dosiahnutého príjmu. Strata sa nezohľadňuje.
    Napríklad:
    Kúpa jednej nehnuteľnosti je za 30000 €, predaj za 28000 € - príjem v DP je 28000 € a výdavok tiež 28000 €.
    Kúpa jednej nehnuteľnosti je za 30000 €, predaj za 32000 € - príjem v DP je 32000 € a výdavok 30000 €.
    V daňovom priznaní sa uvedie príjem spolu za obidve nehnuteľnosti 60000 € a výdavky spolu 58000 €.

    julova je offline (nepripojený) julova

    julova
    Dobry den,

    chcela by som poprosit o radu, ako postupovat pri vyplnani DzP FOB - konkretne dan z prevodu nehnutelnosti...V r. 2009 som kupila som byt spolu s garazou, avsak v KZ boli sumy specifikovane samostatne. Minuly rok som byt aj garaz predala, avsak dvom roznym osobam, cize mam dve KZ. Co sa tyka bytu - predajna cena bola nizsia ako nadobudacia, no garaz naopak...neviem ako to uviest v Danovom priznani, pretoze ak spocitam obe sumy, tak mi vyjde rozdiel 0, resp. minusovy...No podla spravnosti musim odviest dan z predaja garaze...A este jedna vec - pravdepodobne mi DzP zo zavislej cinnosti bude robit zamestnavatel...ja si budem zrejme sama podavat DzP z prevodu nehnutelnosti...da sa niekde uviest, ze zavislu cinnostu uz robil zamestnavatel? Vopred velmi pekne dakujem za rady..

    djcikis je offline (nepripojený) djcikis

    djcikis
    Dobrý den! Potreboval by som radu poradaci.Moja mama zdedila spolu s dvoma sestrami dom po otcovi.Otec v nom žil celý život.Sestry bývali sami zvlášť.Ja spolu s priatelkou by sme chceli ten dom od nich odkúpiť a teda dve sestry vyplaťiť.Najlepšie bude asi kúpnopredajnou zmluvou koli úveru.Chcem sa opýtať či podla zákona pri predaji toho domu bude musieť niekto plaťiť nejakú dan štátu a ak áno v akej výške.Dakujem za radu.Vlado.

    julova je offline (nepripojený) julova

    julova
    Mária.K. Pozri príspevok
    Ak máte povinnosť podať daňové priznanie z dôvodu príjmov z predaja nehnuteľnosti, ktoré nie sú od dane oslobodené, nemôžete požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. V daňovom priznaní uvediete okrem príjmov z predaja nehnuteľnosti aj príjmy zo závislej činnosti, ku ktorým vám zamestnávateľ vydá príslušné potvrdenie. Toto potvrdenie je prílohou daňového priznania.
    Pre účely príjmov a výdajov pri predaji nehnuteľnosti posúdite každý príjem a ku nemu prislúchajúci výdavok zvlášť. Ku príjmu z každej nehnuteľnosti je možné uplatniť výdavok najviac do výšky dosiahnutého príjmu. Strata sa nezohľadňuje.
    Napríklad:
    Kúpa jednej nehnuteľnosti je za 30000 €, predaj za 28000 € - príjem v DP je 28000 € a výdavok tiež 28000 €.
    Kúpa jednej nehnuteľnosti je za 30000 €, predaj za 32000 € - príjem v DP je 32000 € a výdavok 30000 €.
    V daňovom priznaní sa uvedie príjem spolu za obidve nehnuteľnosti 60000 € a výdavky spolu 58000 €.
    dakujem velmi pekne za radu.

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    dátum predaja bytu r. 2010
    dátum zápisu na LV nového majiteľa r. 2011
    Daň z príjmu 2010 alebo 2011 ?? (aj podľa čoho, prosím)
    Naposledy upravil Saturejka : 11.02.11 at 07:54

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    vyjasnilo sa mi, odpoviem si sama - podľa §8/1/b v roku, kedy bol prijatý príjem za predaj bytu.

    matildaz je offline (nepripojený) matildaz

    matildaz
    predávam družstevný byt , ktorý som kúpila v roku 2004. Ked ho teraz predám, tak budem musieť zaplatiť daň z píjmu? Alebo je oslobodený, nakoľko prešlo 5 rokov od kúpy?...ďakujem za odpoveď

    rennka je offline (nepripojený) rennka

    rennka
    Dobry den, v 11/2005 kupil manzel nehnutelnost-pozemk. V 3/2010 ho predal so ziskom cca 1000 Eur. Musi ho uviest v DP, ked ho vlastnil viac ako 2 roky?
    Dakujem za kazdu odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.