Zavrieť

Porady

ukončenie živnosti

prosím o radu...živnostník ukončil činnosť v marci tohto roku, k akému dátumu vyhotovujem Danové priznanie a výkazy? bude to k 31.12?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Za skončenie činnosti sa považuje zánik oprávnenia na jej vykonávanie. Zákon o dani z príjmov (zákon číslo 595/2003 Z. z.) ukladá v tomto prípade daňovníkovi upraviť základ dane o ocenenie niektorých zložiek majetku a záväzkov v súlade s údajmi vo výkaze o majetku a záväzkoch (výkaz účtovnej závierky). Zákon o účtovníctve (zákon číslo 431/2002 Z. z. – ZOÚ) ukladá účtovnej jednotke, ktorá je fyzickou osobou, uzavrieť účtovné knihy okrem iného ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti (§ 16 ods. 6 ZOÚ). Ak v konkrétnom prípade skončila činnosť xy.marec, je tento deň aj dňom, ku ktorému sa zostavuje mimoriadna účtovná závierka (§ 17 ods. 6 ZOÚ). S týmto dátumom sa zapíšu všetky uzávierkové účtovné operácie a konečné zostatky jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, a tento dátum sa uvedie aj na výkazoch účtovnej závierky. Úpravy základu dane pri skončení činnosti (§ 17 ods. 8 ZDP) je účtovná jednotka, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, povinná zapísať v peňažnom denníku ako uzávierkové účtovné operácie, pretože výsledok hospodárenia v tejto sústave sa musí rovnať základu (čiastkovému základu) dane z podnikateľskej a inej samostatnej zárobkovej činnosti.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    akina Pozri príspevok
    Ja som to pochopila tak, že ak ukonči živnosť v marci tohto roku, tak to je marec r. 2011, nie marec r. 2010.

    zadávateľka napísala príspevok v januári 2011 a napísala,že ukončil živnosť v marci tohto roku. No marec 2011 ešte nebol, tak nemohol ukončiť v marci 2011 ale v marci 2010.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    výkazy budu k datumu 31.3.2010
    daňové priznanie sa robí za celý rok 2010

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    kataria Pozri príspevok
    prosím o radu...živnostník ukončil činnosť v marci tohto roku, k akému dátumu vyhotovujem Danové priznanie a výkazy? bude to k 31.12?
    DP za rok 2010 / stav ku 31.12.2010 / podávate do 31.3.2011, ak nepožiadate o neskorší dátum, DP za rok 2011 podávate do 31.3.2012, ak nepožiadate o neskorší dátum.
    Úprava základu dane za r.2011 je riešená v príspevku č. 2.
    Naposledy upravil akina : 21.01.11 at 05:59 Dôvod: upresnenie

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    Ja som to pochopila tak, že ak ukonči živnosť v marci tohto roku, tak to je marec r. 2011, nie marec r. 2010.

    juskam je offline (nepripojený) juskam

    juskam
    Chcem sa spytať, ak živnostík ukončí živnosť 31.3.2010. Daňové priznanie podavá v roku 2011. K 31.3.2010 spraví mimoriadnú závierku.
    Výkazy o MaZ, a PaV, budú mať dátumy:
    Výkaz o MaZ v jednoduchom účtovníctve k : 31.03.2010
    Za obdobie: 01 2010 - 03 2010
    Zostavený dňa: môže byť deň kedy sa robí daňové priznanie napr. 15.03.2011

    Vie mi to niekto potvrdiť alebo opraviť?

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Ahojte.

    Mám otázku ohľadom daňového preplatku.
    Živnosť skončená 28.2.2010
    Úrad práce do 31.3.2010
    Zamestaný od 1.4.(stále trvá)

    Daň vyšla 10,21 EUR
    Preddavok zo závislej činnosti 136, 22 EUR

    Prosím Vás, aký je daňový preplatok?

    juskam je offline (nepripojený) juskam

    juskam
    juskam Pozri príspevok
    Chcem sa spytať, ak živnostík ukončí živnosť 31.3.2010. Daňové priznanie podavá v roku 2011. K 31.3.2010 spraví mimoriadnú závierku.
    Výkazy o MaZ, a PaV, budú mať dátumy:
    Výkaz o MaZ v jednoduchom účtovníctve k : 31.03.2010
    Za obdobie: 01 2010 - 03 2010
    Zostavený dňa: môže byť deň kedy sa robí daňové priznanie napr. 15.03.2011

    Vie mi to niekto potvrdiť alebo opraviť?

    Nikto mi nevie poradiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.