Zavrieť

Porady

Príležitostný príjem?

Ahojte,

slovenska s.r.o. poskytujuca pracovnu zdravotnu sluzbu zaplatila istemu dochodcovi (bývalemu lekárovi) cca 700,-€ za to, ze pomahal vykonavajucemu lekarovi pri vysetreniach (asistoval pri nejakych administrativnych pracach). Tento dohodca ma rakuske obcianstvo.

Mohol by tento dochodca povazovat tento prijem ako "prilezitostny prijem" do sumy dosiahnuty na slovensku, do sumy 925,25 €? Mal by z toho dochodca nejake danove povinnosti? Mohla by si to slovenska s.r.o uplatnit ako danovo uznany vydavok?

Zatial to konatel zaplatil z vlastneho, a ja potrebujem zistit ci to mozem oficialne dostat do uctovnictva a nakladov? Alebo je to nejake zamestnanie na cierno?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zk24 Pozri príspevok
    a tato FO mala nejake povinnosti voci DU potom? alebo voci inym uradom? Ci to nevies ako si on potom zdanoval prijmy?
    Nie, nezdaňoval. Teda on dokončil prácu teraz v decembri. Dodržala sa mandátna zmluva a čo som sa tak bavila tak ten príjem "neprizná" úradom, nakoľko šlo o náhodilý príjem nižší ako je hranica.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Xanti Pozri príspevok
    Neviem,
    nemám skúsenosti. Ale ak pracujú na SVK a firma ma sídlo v SVK a oni sú jej zamestnanci tak si myslím, že tu by mali byť platené odvody. Pri súbehu fakt netuším.
    Toto je už naozaj mimo mňa. Hallo hallo skúsenejší poraďáci kde steeeeee.


    No my sme boli povodne prihlaseni a poisteni aj v SP. Ale ked som prekutrala vsetky zakony, tak som sa docitala, ze sa plati poistne iba v jednej krajine, jak ZP tak aj SP. plaitli sme SP asi tri mesiace v SVK,potom nam SP na zaklade predlozenia A1-tky vratila vsetko poistne a odhlasila nas. Sme prihlaseni v rakuskej WGKK, kde zo 100 € mesacne platime za 2 zamestnancov 1,26 € (to len pre porovnanie vysky odvodov v SVK a AT), posielaju nam mesacne vymer, zaplatime 1,26, cca 8 eur je bankovy prevod
    Este mi poslali z Rakuska dakovny mail ze sme priznali prijmy a teda tych 1,26 € sme priznali

    V ZP nas ani neprihlasili, vobec, hned nas poslali do Rakuska, vratili nam postou prihlasky, ze "nezaregistrovany". Myslim ze odvody mame vyriesene OK.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Xanti Pozri príspevok
    Žeby mandátna zmluva?
    Dakujem za reakciu.

    Mandatna zmluva by mohla byt fajn. Moze to byt uzavrete aj so zahranicnym obcanom? Ma potom takyto obcan rakuska nejake danove povinnosti na Slovensku?

    Ja som sa s mandatnou zmluvou stretla zatial iba pri vykone funkcie konatela, a teda som predpokladala ze ide o nieco dlhodobejsieho charakteru, neico co ma istu pravidelnost, a tak trosku nahradza zavislu cinnost.

    Mozem tuto zmluvu pouzit pri jednarazovej, 1-2 dnovej zalezitosti? hlavne tak, aby ked to dame do firemnych vydavkov, aby tento rakusky obcan nemal nejake povinnosti voci slovenskemu DU.

    Zatial to konatel slovenskej s.r.o. zaplatil z vlastneho vrecka...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ja som mandatnou zmluvou vyriešila pomoc FO so spracovaním BOZP firmy, bolo to na dlhšie obdobie ale len pár hodín. No to bol slovenský občan, ale myslím že národnosť by nemala byť problém.
    Hádam poradia skúsenejší.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Xanti Pozri príspevok
    Ja som mandatnou zmluvou vyriešila pomoc FO so spracovaním BOZP firmy, bolo to na dlhšie obdobie ale len pár hodín. No to bol slovenský občan, ale myslím že národnosť by nemala byť problém.
    Hádam poradia skúsenejší.

    a tato FO mala nejake povinnosti voci DU potom? alebo voci inym uradom? Ci to nevies ako si on potom zdanoval prijmy?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Xanti Pozri príspevok
    Nie, nezdaňoval. Teda on dokončil prácu teraz v decembri. Dodržala sa mandátna zmluva a čo som sa tak bavila tak ten príjem "neprizná" úradom, nakoľko šlo o náhodilý príjem nižší ako je hranica.
    Aha super, to je to co potrebujem. ci sa to da pouzit....

    tak to asi tak spravime aj my..

    ak by mal niekto namietky, tak prosim dajte vediet

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Xanti Pozri príspevok
    Nie, nezdaňoval. Teda on dokončil prácu teraz v decembri. Dodržala sa mandátna zmluva a čo som sa tak bavila tak ten príjem "neprizná" úradom, nakoľko šlo o náhodilý príjem nižší ako je hranica.
    Mozno by sa mohla pouzit aj dohoda o vykonani prace, ci nemyslis?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zk24 Pozri príspevok
    Mozno by sa mohla pouzit aj dohoda o vykonani prace, ci nemyslis?
    Ano dala, ale to musíš hlásiť na SP pred výkonom a musíš príjem zdaniť.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Xanti Pozri príspevok
    Ano dala, ale to musíš hlásiť na SP pred výkonom a musíš príjem zdaniť.
    aha, ok, tak to teda nie

    fajn, tak spravime mandatnu zmluvu

    SP by sa dalo obist, kedze ide o zahranicnu FO, ktora si plati SP v Rakusku... museli by sme odvody odviest do Rakuska. ale ked treba riesit aj dane, takto radsej nie...

    Tak vyhrava mandatna zmluva

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Xanti Pozri príspevok
    No tie odvody by si platila na SVK do SP aj daň tu, nie v rakúsku.
    Dan ano, ale aj SP? mame dvoch zahranicnych zamestnancov, ktori su sucastne zamestnani aj v rakusku. Nasa s.r.o. je prihlasena v rakuskej SP ako platitel poistneho, a platime z ich mzdy odvody do rakuskej SP, kedze poistne sa plati vzdy iba do jednej krajiny, ak ma prijmy z dvoch statov EU. Robime tak na zaklade predlozeneho tlaciva A1.

    Nesuhlasis s tym?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Neviem,
    nemám skúsenosti. Ale ak pracujú na SVK a firma ma sídlo v SVK a oni sú jej zamestnanci tak si myslím, že tu by mali byť platené odvody. Pri súbehu fakt netuším.
    Toto je už naozaj mimo mňa. Hallo hallo skúsenejší poraďáci kde steeeeee.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zaujímavé,
    naozaj. To potom Ti treba pátrať skôr v rakúskych zákonoch čo sa týka toho dôchodcu lekára. Nakoľko na SVK ten príjem na základe mandátnej zmluvy priznať nemusí, ani ho nezdaní.

    Ale otázka je aké sú zákony v Rakúsku, či tam majú tiež nejaké oslobodenie pri náhodilých príjmoch alebo na základe tejto slovenskej mandátnej zmluvy si v rakúsku z toho sám odvedie odvody a daň.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Xanti Pozri príspevok
    Zaujímavé,
    naozaj. To potom Ti treba pátrať skôr v rakúskych zákonoch čo sa týka toho dôchodcu lekára. Nakoľko na SVK ten príjem na základe mandátnej zmluvy priznať nemusí, ani ho nezdaní.

    Ale otázka je aké sú zákony v Rakúsku, či tam majú tiež nejaké oslobodenie pri náhodilých príjmoch alebo na základe tejto slovenskej mandátnej zmluvy si v rakúsku z toho sám odvedie odvody a daň.
    Jasne jasne, to bude druhe hned, zistit ci to dodani v rakusku. Najprv musim mat vyriesene Slovensko, lebo nase pokuty sa so slovenskymi nedaju porovnat. a moja povinnost bude koncit tym ze mu poradim slovenske "dane".

    Ale v podstate mam od teba odpoved, moze to byt prilezitostny prijem oslobodeny do vysky 925,95 €, spiseme mandatnu zmluvu. a v Rakusku nech si s tym robi co chce, to ja uz neriesim

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.