Zavrieť

Porady

Paušálna daň.

Prosím Vás o radu, nie som žiadna účtovníčka ani ekonómka, chcem byť len troška v obraze...... Ako sa vypočítava paušálna daň, keď daňový subjekt má príjem cca 7600,- Eur, koľko percent si môže uplatniť ako nákladovú položku?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jandarinka Pozri príspevok
Prosím Vás o radu, nie som žiadna účtovníčka ani ekonómka, chcem byť len troška v obraze...... Ako sa vypočítava paušálna daň, keď daňový subjekt má príjem cca 7600,- Eur, koľko percent si môže uplatniť ako nákladovú položku?
Paušálna daň v Zákone o dani z príjmu nie je. Sú len paušálne výdavky. A tie uplatníš tak, že k príjmu vypočítaš spomínané %.
0 0
Jandarinka Jandarinka

Jandarinka je offline (nepripojený) Jandarinka

dakujem pekne tweety, jasne, zle som sa vyjadrila..... a kolko su prosim ta tie %?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jandarinka Pozri príspevok
dakujem pekne tweety, jasne, zle som sa vyjadrila..... a kolko su prosim ta tie %?
Nenapísala si na koľko máš nárok, či 40 alebo 60.
0 0
Jandarinka Jandarinka

Jandarinka je offline (nepripojený) Jandarinka

jáááj, a aký je v tom rozdiel ked si uplatnim 40 alebo 60%? viem, pýtam sa ako úplný blbec.... vobec s tým nerobím, tak mi veeeeelmi pekne prepáč a maj so mnou zlutovanie....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jandarinka Pozri príspevok
jáááj, a aký je v tom rozdiel ked si uplatnim 40 alebo 60%? viem, pýtam sa ako úplný blbec.... vobec s tým nerobím, tak mi veeeeelmi pekne prepáč a maj so mnou zlutovanie....
Podľa toho, o akú živnosť ide.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ak vykonáva ten daňovník remeselné živnosti, tak za r.2010 si mohol uplatňovať 60% výdavky. Ostatné živnosti 40% z príjmu + ako výdavky zahrnie naviac k týmto percentám ešte zaplatené zdravotné a sociálne odvody.
Od r.2011 sú jednotné paušálne výdavky a to vo výške 40% pre všetky typy živnosti.
Ćiže z príjmu 7.600 EUR odrátate príslušné percento výdavkov, následne odrátate ešte zaplatené odvody a dostali ste sa tak k základu dane.
0 0
Jandarinka Jandarinka

Jandarinka je offline (nepripojený) Jandarinka

kde to najdem, na ktore zivnosti sa mozu uplatnovat 60% a na ktore 40%?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jandarinka Pozri príspevok
kde to najdem, na ktore zivnosti sa mozu uplatnovat 60% a na ktore 40%?
Pozri príspevky aj tu, už sa o tom písalo:
http://www.porada.sk/t157447-pausalne-vydavky.html
0 0
Jandarinka Jandarinka

Jandarinka je offline (nepripojený) Jandarinka

tweety, ak tomu dobre rozumiem, 7500,- eur je príjem, -40% paušálne výdavky - zaplatené odvody = čiastkový základ dane. z tohto čiastového základu sa potom aj vypočítavajú odvody (ktoré sa platia od 01.07.2010).
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Ice dive Pozri príspevok
nie je to 7500 mínus zaplatené odvody -40 % paušálne náklady = čiastkový základ dane a z toho sa potom počítajú odvody...
Je to (7500 - 40%) - mínus odvody
prikladám zo SME Výpočet dane z príjmu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO): za rok 2010 pri využití paušálnych výdavkov. Daň počítame v roku 2011

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/v...0&odvody_soc=0
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mám k tomuto dva príklady, bolo to niekde publikované, uložila som si to, možno pomôže:
V sumách percentuálnych výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie, poistného na sociálne zabezpečenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, ktoré je daňovník povinný platiť (ďalej len „poistné a príspevky“). Len takéto poistné a príspevky viažuce sa k príjmom z podnikania a z inej SZČ môže daňovník uplatniť ako výdavok popri percentuálnych výdavkoch v tom zdaňovacom období, v ktorom ich preukázateľne zaplatil, samozrejme za podmienky, že uvedené sumy neboli už zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.
Príklad č. 3:
Pán Koloman, ktorý na základe živnostenského oprávnenia prevádzkuje remeselnú živnosť nástrojárstvo, nie je platiteľom DPH. V roku 2010 dosiahne z predmetnej živnosti príjmy vo výške 20 000 €. Okrem príjmov z uvedenej živnosti nemá iné príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP. V roku 2010 preukázateľne zaplatí poistné a príspevky vo výške 1 500 €.
Základ dane (ČZD) z príjmov z podnikania za rok 2010 si pán Koloman vypočíta tak, že príjmy dosiahnuté z remeselnej živnosti (20 000 €) v prvom rade zníži o percentuálne výdavky 12 000 € (60 % z 20 000 €) a následne aj o preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške 1 500 €. Jeho základ dane (ČZD) z príjmov zo živnosti za uvedené zdaňovacie obdobie bude predstavovať 6 500 € (20 000 € – 12 000 € – 1 500 €).

Príklad č. 4:
Pani Jane k 31. decembru 2009 zaniklo živnostenské oprávnenie. Nakoľko v roku 2009 uplatňovala pri príjmoch zo živnosti preukázateľné daňové výdavky a účtovala v sústave jednoduchého účtovníctva, základ dane za rok 2009 v súlade s § 17 ods. 8 písm. a) ZDP znížila o záväzok voči zdravotnej poisťovni z titulu neuhradeného poistného za november a december 2009 v celkovej sume 1 000 €. Od 1. mája 2010 začala pani Jana opäť podnikať a pri príjmoch z podnikania sa rozhodla uplatniť percentuálne výdavky. V júni 2010 zaplatila zdravotnej poisťovni tento nedoplatok poistného viažuceho sa k príjmom zo živnosti v sume 1 000 €.
Pani Jana o záväzok voči zdravotnej poisťovni (nedoplatok poistného za november a december 2009) v sume 1 000 € znížila základ dane za rok 2009, kedy skončila podnikanie, to znamená, že uvedená suma zaplatená v roku 2010 nemôže už ovplyvniť základ dane za toto zdaňovacie obdobie, t. j. v roku 2010 si túto zaplatenú sumu nemôže uplatniť ako výdavok popri percentuálnych výdavkoch.
Pripájam celý článok.
3 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Jandarinka Pozri príspevok
Prosím Vás o radu, nie som žiadna účtovníčka ani ekonómka, chcem byť len troška v obraze...... Ako sa vypočítava paušálna daň, keď daňový subjekt má príjem cca 7600,- Eur, koľko percent si môže uplatniť ako nákladovú položku?


Dobrý deň.Som na porade nový.Len si potrebujem overiť jednotlivé skutočnosti.Minulý rok som začal podnikať. 9 mesiacov som pracoval a potom som teda podnikal.Chcem Vás požiadať , nakoľko nie som účtovník , či pri podani Dp za rok 2010 môžem uplatniť paušál 60% - mám remeselnú živnosť aj vtedy ak som bol aj zamestnaný.ďakujem za každú dobrú radu.Tóno
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

maska2 Pozri príspevok
Dobrý deň.Som na porade nový.Len si potrebujem overiť jednotlivé skutočnosti.Minulý rok som začal podnikať. 9 mesiacov som pracoval a potom som teda podnikal.Chcem Vás požiadať , nakoľko nie som účtovník , či pri podani Dp za rok 2010 môžem uplatniť paušál 60% - mám remeselnú živnosť aj vtedy ak som bol aj zamestnaný.ďakujem za každú dobrú radu.Tóno
ÁNo, ale tie % si uplatníš len k príjmom zo živnosti.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jadranka, oprav si dátum - od 1.7.2011.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Tweety Pozri príspevok
ÁNo, ale tie % si uplatníš len k príjmom zo živnosti.

Áno ,veď tak som to aj myslel.Len som si nebol istý či tam môžem dať tých 60% , keď mám peniaze aj zo zamestnania
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

maska2 Pozri príspevok
Áno ,veď tak som to aj myslel.Len som si nebol istý či tam môžem dať tých 60% , keď mám peniaze aj zo zamestnania
príjem zo zamestnania je príjem z § 5.

Paušálne výdávky si môžeš uplatniť pri príjmoch z § 6. V DP typu B vykážeš dva samostatné základy dane, ktoré potom spočítaš a zo súčtu si uplatníš NČZD.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Ďakujem Vám.Pomohli ste mi.Tóno
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
maska2 Pozri príspevok
Dobrý deň.Som na porade nový.Len si potrebujem overiť jednotlivé skutočnosti.Minulý rok som začal podnikať. 9 mesiacov som pracoval a potom som teda podnikal.Chcem Vás požiadať , nakoľko nie som účtovník , či pri podani Dp za rok 2010 môžem uplatniť paušál 60% - mám remeselnú živnosť aj vtedy ak som bol aj zamestnaný.ďakujem za každú dobrú radu.Tóno

Prepáčte , musím sa k tomu vrátiť.A keď mi paušál.výdaje tých 60 % vyjdú napr. 2035,07 € nezaokrúhľuje sa to? Nechám to ako mi to vyšlo?Tóno
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

maska2 Pozri príspevok
Prepáčte , musím sa k tomu vrátiť.A keď mi paušál.výdaje tých 60 % vyjdú napr. 2035,07 € nezaokrúhľuje sa to? Nechám to ako mi to vyšlo?Tóno
DP sa vypĺňa v celých €, samozrejme na dve desatinné miesta, ja som si to zmýlila s výkazmi, ospravedlňujem sa
Naposledy upravil babi2 : 28.01.11 at 09:36
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Áno ? to sa mi nezdá ....veď tie centy znamenajú teda dosť aspoň 10 centy. A kde to nájdem? v poučení?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať