Zavrieť

Porady

žiadosť o zníženie nájomného

Dobrý večer,

mám nasledovný problém: na rok 2011 som dostal novú nájomnú zmluvu za nebytový priestor(predajňa športových potrieb), oproti minulému roku sa mi výška nájmu zdvihla o cca 130%. Potreboval by som zaslať žiadosť o zníženie najomného, resp. chcel by som sa informovať, aké odôvodnia je možné použiť v takejto žiadosti aby bolo mojej žiadosti vyhovené.

Bol mi poskytnutý materiál(príloha príspevku), na základe, ktorého sa dá žiadať o zníženie nájmu, ide o zákon, ktorého neviem číslo a neviem, aké dôvody by mohli byť účinné.

Za všetky odpovede vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V prílohe nie je zákon ale VZN niektorého mesta.

    V zásade platí občiansky zákonník, podľa ktorého môžeš žiadať o zníženie nájomného pri nejakých nepravidelnostiach, keď nemôžeš predmet nájmu riadne využívať. Nájom nebytových priestorov upravuje aj zákon 116/1990, kde však nájomné nie je podrobne rozoberané.

    Nájomné aj podmienky zvyšovania ste si dohodli v nájomnej zmluve. Ak ste si zvyšovanie nedohodli, nemôže prenajímateľ jednostranne nájomné zvýšiť.

    Občiansky zákonník

    § 671 (1) Nájomca je povinný platiť nájomné podľa zmluvy, inak nájomné obvyklé v čase uzavretia zmluvy s prihliadnutím na hodnotu prenajatej veci a spôsob jej užívania.

    § 673
    Nájomca nie je povinný platiť nájomné, pokiaľ pre vady veci, ktoré nespôsobil, nemohol prenajatú vec užívať dohodnutým spôsobom alebo ak sa spôsob užívania nedohodol primerane povahe a určeniu veci.

    § 674
    Ak nájomca môže užívať prenajatú vec z dôvodov uvedených v § 673 iba obmedzene, má nájomca nárok na primeranú zľavu z nájomného. Prenajímateľ si však musí započítať náklady, ktoré ušetril, a cenu výhod, ktoré mal z toho, že nájomca užíval vec len obmedzene.

    § 675
    Právo na odpustenie alebo na poskytnutie zľavy z nájomného sa musí uplatniť u prenajímateľa bez zbytočného odkladu. Právo zanikne, ak sa neuplatní do šiestich mesiacov odo dňa, keď došlo ku skutočnostiam toto právo zakladajúcim.

    žiadosť o zníženie nájomného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.