Zavrieť

Porady

Dane z príjmu SZČO_jedna otázka na 2 účtovníčky_protichodné odpovede ???

Všetkých pozdravujem a mám jednu otázku týkajúcej sa daňového priznania (dane z príjmu). Som SZČO a na daňové priznanie za rok 2010 mám ešte 2 mesiace čas (aj keď si to nechcem nechať na poslednú chvíľu)...no a tak by som si rád ujasnil niečo čo sami účtovníci v tom majú zmetok. Pýtal som sa dvoch zamestnaných účtovníkov tú istú otázku a obaja mi protichodne odpovedali. Takže teraz neviem čo je a čo nie je správne. Otázka znela: ...ak vystavým faktúru v decembri 2010 ale splatnosť je až v januári 2011 a tak je aj zaplatená (v januári 2011) ide to v účtovníctve do roku 2010 alebo do roku 2011 a ak je vystavená faktúra v decembri 2010 a splatnosť je stále december 2010 ale zaplatená bola až v januári 2011 opäť sa pýtam...ide tá faktúra do účtovníctva za rok 2010 alebo za rok 2011. Jedna účtovníčka mi povedala, že všetko čo je zaplatené (uhradené) v roku 2010 ide do účtovníctva 2010 a čo je zaplatené až v roku 2011 ide do účtovníctva 2011. Druhá účtovníčka mi zasa povedala, že všetko čo je vystavené v roku 2010 alebo má splatnosť v roku 2010 (neviem či aj splatnosť 2011 má ešte rovnakú definíciu alebo už nie) a to bez ohľadu na to či to bolo alebo nebolo uhradené až v roku 2011 ide do účtovníctva za rok 2010.....tak teraz som z toho blázon, lebo to sú dve protichodné tvrdenia...ktorá má teda pravdu?...Kto vie, nech mi prosím odpovie (ale fundovane, kompetentne...nie hádať či sa len domnievať)...ďakujem.
Fosio
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Fosio Pozri príspevok
    Všetkých pozdravujem a mám jednu otázku týkajúcej sa daňového priznania (dane z príjmu). Som SZČO a na daňové priznanie za rok 2010 mám ešte 2 mesiace čas (aj keď si to nechcem nechať na poslednú chvíľu)...no a tak by som si rád ujasnil niečo čo sami účtovníci v tom majú zmetok. Pýtal som sa dvoch zamestnaných účtovníkov tú istú otázku a obaja mi protichodne odpovedali. Takže teraz neviem čo je a čo nie je správne. Otázka znela: ...ak vystavým faktúru v decembri 2010 ale splatnosť je až v januári 2011 a tak je aj zaplatená (v januári 2011) ide to v účtovníctve do roku 2010 alebo do roku 2011 a ak je vystavená faktúra v decembri 2010 a splatnosť je stále december 2010 ale zaplatená bola až v januári 2011 opäť sa pýtam...ide tá faktúra do účtovníctva za rok 2010 alebo za rok 2011. Jedna účtovníčka mi povedala, že všetko čo je zaplatené (uhradené) v roku 2010 ide do účtovníctva 2010 a čo je zaplatené až v roku 2011 ide do účtovníctva 2011. Druhá účtovníčka mi zasa povedala, že všetko čo je vystavené v roku 2010 alebo má splatnosť v roku 2010 (neviem či aj splatnosť 2011 má ešte rovnakú definíciu alebo už nie) a to bez ohľadu na to či to bolo alebo nebolo uhradené až v roku 2011 ide do účtovníctva za rok 2010.....tak teraz som z toho blázon, lebo to sú dve protichodné tvrdenia...ktorá má teda pravdu?...Kto vie, nech mi prosím odpovie (ale fundovane, kompetentne...nie hádať či sa len domnievať)...ďakujem.
    Fosio
    Predpokladám, že vedieš jednoduché účtovníctvo.

    V príjmoch eviduješ všetky úhrady faktúr do 31.12. kal. roku.

    Ak vystavíš faktúru v decembri a do konca roku ti ju neuhradia, zaeviduješ ju do pohladávok a vykážeš vo výkaze o majetku a záväzkoch. Neovplyvní príjem ani základ dane roku 2010.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Fosio Pozri príspevok
    Všetkých pozdravujem a mám jednu otázku týkajúcej sa daňového priznania (dane z príjmu). Som SZČO a na daňové priznanie za rok 2010 mám ešte 2 mesiace čas (aj keď si to nechcem nechať na poslednú chvíľu)...no a tak by som si rád ujasnil niečo čo sami účtovníci v tom majú zmetok. Pýtal som sa dvoch zamestnaných účtovníkov tú istú otázku a obaja mi protichodne odpovedali. Takže teraz neviem čo je a čo nie je správne. Otázka znela:

    ...ak vystavým faktúru v decembri 2010 ale splatnosť je až v januári 2011 a tak je aj zaplatená (v januári 2011) ide to v účtovníctve do roku 2010 alebo do roku 2011 a ak je vystavená faktúra v decembri 2010 a splatnosť je stále december 2010 ale zaplatená bola až v januári 2011 opäť sa pýtam...ide tá faktúra do účtovníctva za rok 2010 alebo za rok 2011.


    Jedna účtovníčka mi povedala, že všetko čo je zaplatené (uhradené) v roku 2010 ide do účtovníctva 2010 a čo je zaplatené až v roku 2011 ide do účtovníctva 2011. Druhá účtovníčka mi zasa povedala, že všetko čo je vystavené v roku 2010 alebo má splatnosť v roku 2010 (neviem či aj splatnosť 2011 má ešte rovnakú definíciu alebo už nie) a to bez ohľadu na to či to bolo alebo nebolo uhradené až v roku 2011 ide do účtovníctva za rok 2010.....tak teraz som z toho blázon, lebo to sú dve protichodné tvrdenia...ktorá má teda pravdu?...Kto vie, nech mi prosím odpovie (ale fundovane, kompetentne...nie hádať či sa len domnievať)...ďakujem.
    Fosio
    Vystavením faktúry Vám vzniká pohľadávka . To znamená , ak faktúra je vystavená v decembri roku 2010 , tak túto faktúru vykazujete v pohľadávkach 2010, jednak v inventarizácii pohľadávok a jednak vo Výkaze o majetku a záväzkoch .

    To je jasné .

    Ale ..

    V roku 2011 v účtovných knihách k 1.1.2011 prevádzate zostatky neuhradených pohľadávok z roku 2010, medzi ktorými je aj táto Vaša dopytovaná pohľadávka .

    Ak príde v roku 2011 k jej úhrade, tak v roku 2011 účtujete o príjme ovplyvňujúcom základ a súčasne spravíte zápis v Knihe pohľadávok o úhrade tejto pohľadávky . Teda spárujete platbu s pohľadávkou a zostatok k úhrade bude 0 .

    Záver ..neriadime sa pri pohľadávkach dátumom splatnosti , ale dátumom vystavenia faktúry !

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Fosio Pozri príspevok
    Všetkých pozdravujem a mám jednu otázku týkajúcej sa daňového priznania (dane z príjmu). Som SZČO a na daňové priznanie za rok 2010 mám ešte 2 mesiace čas (aj keď si to nechcem nechať na poslednú chvíľu)...no a tak by som si rád ujasnil niečo čo sami účtovníci v tom majú zmetok. Pýtal som sa dvoch zamestnaných účtovníkov tú istú otázku a obaja mi protichodne odpovedali. Takže teraz neviem čo je a čo nie je správne. Otázka znela: ...ak vystavým faktúru v decembri 2010 ale splatnosť je až v januári 2011 a tak je aj zaplatená (v januári 2011) ide to v účtovníctve do roku 2010 alebo do roku 2011 a ak je vystavená faktúra v decembri 2010 a splatnosť je stále december 2010 ale zaplatená bola až v januári 2011 opäť sa pýtam...ide tá faktúra do účtovníctva za rok 2010 alebo za rok 2011. Jedna účtovníčka mi povedala, že všetko čo je zaplatené (uhradené) v roku 2010 ide do účtovníctva 2010 a čo je zaplatené až v roku 2011 ide do účtovníctva 2011. Druhá účtovníčka mi zasa povedala, že všetko čo je vystavené v roku 2010 alebo má splatnosť v roku 2010 (neviem či aj splatnosť 2011 má ešte rovnakú definíciu alebo už nie) a to bez ohľadu na to či to bolo alebo nebolo uhradené až v roku 2011 ide do účtovníctva za rok 2010.....tak teraz som z toho blázon, lebo to sú dve protichodné tvrdenia...ktorá má teda pravdu?...Kto vie, nech mi prosím odpovie (ale fundovane, kompetentne...nie hádať či sa len domnievať)...ďakujem.
    Fosio
    Ešte takto skrátene:

    - vznik pohľadávky 2010
    - podliehajú inventarizácii 2010
    - platba pohľadávky v roku 2011 - príjem roku 2011
    - zánik pohľadávky v Knihe pohľadávok rok 2011 pri spárovaní platby

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    Ak účtuješ v sústave jednoduchého účtovníctva všetky príjmy a výdavky v roku 2010 idú do roku 2010. To znamená všetky faktúry z roku 2010 , bez ohľadu na to kedy majú splatnosť , ak sú uhradené v roku 2010 sú príjmom roku 2010.

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    IVEB Pozri príspevok
    Ak účtuješ v sústave jednoduchého účtovníctva všetky príjmy a výdavky v roku 2010 idú do roku 2010. To znamená všetky faktúry z roku 2010 , bez ohľadu na to kedy majú splatnosť , ak sú uhradené v roku 2010 sú príjmom roku 2010.
    Následne spravíš inventarizáciu pohľadávok a záväzkov a neuhradené faktúry sa potom uvedú vo výkaze o majetku a záväzkoch

    invest je offline (nepripojený) invest

    invest
    Obidve účtovníčky mali pravdu. Rozdiel je v tom či vedieš JU alebo PU. V JU všetky faktúry vystavené v roku 2010 ale zaplatené až v roku 2011 idú do VOZD v roku 2011. Pri PU idú všetky faktúry vystavené v roku 2010 do tržieb roku 2010 bez ohľadu na to či boli uhradené alebo nie. Predpokladám, že ty ako SZČO vedieš JU - takže faktúry vystavené v roku 2010 zaplatené v roku 2010 idú do VOZD roku 2010 a faktúry vystavené v roku 2010 a zaplatené až v roku 2011 do VOZD roku 2011.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Fosio Pozri príspevok
    Všetkých pozdravujem a mám jednu otázku týkajúcej sa daňového priznania (dane z príjmu). Som SZČO a na daňové priznanie za rok 2010 mám ešte 2 mesiace čas (aj keď si to nechcem nechať na poslednú chvíľu)...no a tak by som si rád ujasnil niečo čo sami účtovníci v tom majú zmetok. Pýtal som sa dvoch zamestnaných účtovníkov tú istú otázku a obaja mi protichodne odpovedali. Takže teraz neviem čo je a čo nie je správne.

    Otázka znela: ...ak vystavým faktúru v decembri 2010 ale splatnosť je až v januári 2011 a tak je aj zaplatená (v januári 2011) ide to v účtovníctve do roku 2010 alebo do roku 2011 a ak je vystavená faktúra v decembri 2010 a splatnosť je stále december 2010 ale zaplatená bola až v januári 2011 opäť sa pýtam...ide tá faktúra do účtovníctva za rok 2010 alebo za rok 2011.


    Jedna účtovníčka mi povedala, že všetko čo je zaplatené (uhradené) v roku 2010 ide do účtovníctva 2010 a čo je zaplatené až v roku 2011 ide do účtovníctva 2011.


    Druhá účtovníčka mi zasa povedala, že všetko čo je vystavené v roku 2010 alebo má splatnosť v roku 2010 (neviem či aj splatnosť 2011 má ešte rovnakú definíciu alebo už nie) a to bez ohľadu na to či to bolo alebo nebolo uhradené až v roku 2011 ide do účtovníctva za rok 2010



    .....tak teraz som z toho blázon, lebo to sú dve protichodné tvrdenia...ktorá má teda pravdu?...Kto vie, nech mi prosím odpovie (ale fundovane, kompetentne...nie hádať či sa len domnievať)...ďakujem.
    Fosio

    V podstate niečo na tom pravdy je ......ale mne sa nepáči výraz ide do účtovníctva , tak ten považujem za nesprávne definovaný , aby si mohol niekto z odpovedí zvoliť postup, či už pre rok 2010 alebo 2011.Najmä ak si podnikateľ účtovníctvo robí sám.

    Nie je nutné so mnou súhlasiť , avšak to je môj názor .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Musím takto doplniť lebo to mi chýba , vyjadrovala som k účtovnej jednotke, ktorá vedie účtovníctvo .

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    do účtovníctva to ide podľa dátumu vystavenia..
    do daní z príjmu to ide podľa dátumu zaplatenia..

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, lebo spojenie ide do účtovníctva nedefinuje spôsob
    spracovania dokladu.
    v JU
    faktúra - evidencia faktúr
    úhrada - účtovanie do PD
    Evidencia ešte automaticky neznamená, že sa mu suma na faktúre prejaví v príjmoch, musí dôjsť k úhrade.
    /opomínam špecifické prípady, ako je prerušenie, ukončenie,...../

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    invest Pozri príspevok
    Ospravedlňujem sa samozrejme POZD, ale neviem to opraviť
    Nastav sa na svoj príspevok. Cez uprav vojdi do svojho príspevku - rozšírené možnosti úprav - myškou prejdi po chybnom údaji, stlač prečiarknuté A na lište a vedľa napíš správny údaj.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.