Zavrieť

Porady

Je mozne ziskat na "najomne za byt" mesacne fakturu s DPH?

Firma kupila byt. Na ziadost o mesacne vystavovanie faktur za uhrady nakladov spojenych s uzivanim bytu tak aby bola uctovana aj DPH a na ziadost o koncorocne vyuctovanie energi a dodavok vody, nam bolo povedane ze nakolko vlastnici domu nie su platcovia DPH nie je ozne takto vystavovat doklady. Vie mi niekto poradit? Jedna sa o stary bytovy dom a byt kupeny bez DPH.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak je správca platiteľ DPH, tak je povinný platiteľovi vystaviť faktúru s vyčíslenou DPH.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    áno súhlasim s Kejkou, lebo podstatný je správca domu-či on je platcom dph, teba nemaju zaujímať vlastníci bytov....

    petrako je offline (nepripojený) petrako

    petrako
    Argumetovali mi s tym ze oni len vedu uctovnictvo spolocenstva a to nie je platcom DPH. Mne sa to nezda a budem rad ak mi poradite aj argumenty ako neprist o DPH. Verim ze cast sluzieb nema dph ale cast urcite ma a tu fakturuje predsa dodavatel spravcovi a on rozpocitava podla spotreby

    verca2 je offline (nepripojený) verca2

    človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac verca2
    V účtovníctve správcovskej spoločnosti sa iba teraz začínam orientovať, ale ak dobre viem, správca v prípade správy bytového domu koná v zmysle zákona o správe 182/1993 kde koná v mene a na účet iného. On ako správca môže byť platcom DPH, a ak platcom aj je, jediná položka, ktorú vám vo vyúčtovaní vyčísli na ZD a DPH bude jeho správcovská odmena. Ostatné položky sú pre neho podľa zákona o DPH iba prechodné položky (§22 odst 3). Pre neho to znamená, že na vstupe si z dodávateľských faktúr DPH neuplatnuje, tým pádom ani vo vyúčtovaní neodvádza DPH. Toto môže byť dôvod, prečo Vám odmietajú vystaviť vyúčtovanie s DPH.

    Ak sa mýlim, tak prosím skúsenejších o opravu. Viem že na porade sa už o tomto raz písalo, tak skúste cez vyhladávač

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    petrako Pozri príspevok
    Argumetovali mi s tym ze oni len vedu uctovnictvo spolocenstva a to nie je platcom DPH. Mne sa to nezda a budem rad ak mi poradite aj argumenty ako neprist o DPH. Verim ze cast sluzieb nema dph ale cast urcite ma a tu fakturuje predsa dodavatel spravcovi a on rozpocitava podla spotreby

    Ak to dodávatelia fakturujú správcovi, tak načo tam potom máte to spoločenstvo?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja som sa tiež stretla s dvoma prístupmi,
    jeden - že účtuje iba o prechodných položkách a DPH dáva len na správcovskú odmenu. majiteľ bytovky je však dev.firma=platiteľ DPH, to jej nevyhovuje, lebo z energií si nemôže odpočítavať DPH.

    druhý - ten na všetky položky týkajúce sa energií uplatňuje DPH, na vodu, odvoz odpadu ai, nedáva. V tomto prípade je to pre dev,firmu výhodnejšie.
    Takže zmenila správcu.
    Asi oba prístupy budú v rámci zákona možné.

    verca2 je offline (nepripojený) verca2

    človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac verca2
    Kejka, to fakt si sa stretla s prípadom, že na časť položiek šla DPH a na časť nie? Nie som si istá, či je to potom v zmysle zákona o DPH správne...

    verca2 je offline (nepripojený) verca2

    človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac verca2
    petrako Pozri príspevok
    Spolocenstvo vlastnikov bytov... si nejako mimo :-)
    som sa trocha nechala uniesť a nevšimla som si, že ide o SVB:-)
    Tak v tomto prípade ti určite doklad s uvedenou DPH-čkou nevystavia. SVB-čka v 99-tich percentách nie sú platcom DPH a preto ti nemajú čo vyčíslovať DPH-čku vo vyúčtovaní.

    skús sa ešte prelúskať tuto:
    http://www.porada.sk/t22009-zoznam-tem-o-svb.html

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dodávateľ je sro-čka s predmetom činnosti /okrem iných/
    Správa bytového a nebytového fondu
    Obstarávanie služieb spojených so správou a údržbou bytového a nebytového fondu
    Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb
    Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.