Zavrieť

Porady

Spoločné bločky aj zmluvy

zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

chcela by som sa spýtat na Vás názor na danú vec:

1) dve živnostníčky si prenajali jednu miestnost, kde sa rozhodli podnikat (kazdá za seba). Zmluva o nájme je iba jedna, na ktorej vystupuju o obidve uctovnicky zivnostnicky ako nájomkyne. Je tam uvedená jedna suma za prenájom. Zivnostnícky sa dohodli ze to platí jedna z uctu a druhá jej dáva polovicku v hotovosti. Doklady o uhrade má iba jedna zo zivnostnícok (A). Aby vsak do nakladov dostala najomne aj ta druha (B), moze vystavit zivnostnicka "A" fakturu za najomne pre zivnostnicku "B"? Nieco ako prefakturovanie sluzieb? Moze vystavit zivnostnicka "A" fakturu za najomne, ked nejde o jej priestor?

2) tieto dve zivnostnicky si priestor spolocne zariadili - nabytok, sanita,.... Blocky ma v uschove iba zivnostnicka "A". Naklady delili 50:50. Platila vzdy
zivnosticka "A" a "B" jej davala v hotovosti polovicku. Moze tato zivnostnicka "A" vystavit fakturu na polovicu zariadenia? Staci jedna faktura na konci roka? Tych blockov je asi 50. Kedze maju spolocny priestor, nebolo mozne kupit jednu skrinu na polovicu.

Alebo prosim poradte ako to legalne osetrit aby svoj podiel nakladov dostali do uctovnictva obe uctovnicky zivnostnicky?

Dakujem.
Naposledy upravil zk24 : 29.01.11 at 17:30
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zk24 Pozri príspevok
Ahojte,

chcela by som sa spýtat na Vás názor na danú vec:

1) dve živnostníčky si prenajali jednu miestnost, kde sa rozhodli podnikat (kazdá za seba). Zmluva o nájme je iba jedna, na ktorej vystupuju o obidve uctovnicky ako nájomkyne. Je tam uvedená jedna suma za prenájom. Zivnostnícky sa dohodli ze to platí jedna z uctu a druhá jej dáva polovicku v hotovosti. Doklady o uhrade má iba jedna zo zivnostnícok (A). Aby vsak do nakladov dostala najomne aj ta druha (B), moze vystavit zivhnostnicka "A" fakturu za najomne pre zivnostnicku "B"? Nieco ako prefakturovanie sluzieb? Moze vystavit zivnostnicka "A" fakturu za najomne, ked nejde o jej priestor?

2) tieto dve zivnostnicky si priestor spolocne zariadili - nabytok, sanita,.... Blocky ma v uschove iba zivnostnicka "A". Naklady delili 50:50. Platila vzdy
zivnosticka "A" a "B" jej davala v hotovosti polovicku. Moze tato zivnostnicka "A" vystavit fakturu na polovicu zariadenia? Staci jedna faktura na konci roka? Tych blockov je asi 50. Kedze maju spolocny priestor, nebolo mozne kupit jednu skrinu na polovicu.

Alebo prosim poradte ako to legalne osetrit aby svoj podiel nakladov dostali do uctovnictva obe uctovnicky?

Dakujem.

A tie dve nevedia ako z kola von, keď sú účtovníčky? K problému, urobila by som zmluvu medzi nimi dvoma. A na jej základe by som fakturovala.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Su to kozmeticky
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Veď si napísala, že účtovníčky.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

aha, uz viem preco.... posledna veta... tam malo byt obe zivnostnicky, nie uctovnicky Mne uz pekne hrabe
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

No, pokiaľ len pre seba, ešte to nie je s tebou také zlé. A účtovníčky máš nie len v poslednej vete, máš to hneď na začiatku.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Boze Ide o kozmetičky, využivajuce spolocny priestor aj zariadenie.... Boze, idem na kavu zatial.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zk24 Pozri príspevok
Ahojte,

chcela by som sa spýtat na Vás názor na danú vec:

1) dve živnostníčky si prenajali jednu miestnost, kde sa rozhodli podnikat (kazdá za seba). Zmluva o nájme je iba jedna, na ktorej vystupuju o obidve uctovnicky zivnostnicky ako nájomkyne. Je tam uvedená jedna suma za prenájom. Zivnostnícky sa dohodli ze to platí jedna z uctu a druhá jej dáva polovicku v hotovosti. Doklady o uhrade má iba jedna zo zivnostnícok (A). Aby vsak do nakladov dostala najomne aj ta druha (B), moze vystavit zivnostnicka "A" fakturu za najomne pre zivnostnicku "B"? Nieco ako prefakturovanie sluzieb? Moze vystavit zivnostnicka "A" fakturu za najomne, ked nejde o jej priestor?

2) tieto dve zivnostnicky si priestor spolocne zariadili - nabytok, sanita,.... Blocky ma v uschove iba zivnostnicka "A". Naklady delili 50:50. Platila vzdy
zivnosticka "A" a "B" jej davala v hotovosti polovicku. Moze tato zivnostnicka "A" vystavit fakturu na polovicu zariadenia? Staci jedna faktura na konci roka? Tych blockov je asi 50. Kedze maju spolocny priestor, nebolo mozne kupit jednu skrinu na polovicu.

Alebo prosim poradte ako to legalne osetrit aby svoj podiel nakladov dostali do uctovnictva obe uctovnicky zivnostnicky?

Dakujem.
Táto forma podnikania ,Tebou popísaná má podobu združenia .

Keby sa jednalo len o využívanie spoločných priestorov dalo by to riešiť
Združením podnikajúcich v spoločnom priestore.
Je to forma združenia, ktorá sa využíva najmä u živnostníkov, keď viacero samostatných podnikateľov vykonáva svoju podnikateľskú činnosť v spoločnom priestore. V zmluve o združení si len dohodnú výšku svojich podielov, ktorými prispievajú na úhradu spoločných nákladov prevádzky.

Ale ak už vynaložili spoločne finančné prostriedky na zariadenie , tak to spíš do jednej zmluvy a na základe tejto zmluvy im uplatníš výdavky v pomere na každú podnikateľkutj50:50 .Všetko záleží od dohody, ale musí byť písomná .Taktiež dohodnúť vhodný spôsob a určenie osoby , ktorá bude viesť účtovnú evidenciu o nákupe spoločného obchodného majetku a platbách nájmu .
Naposledy upravil Zita5 : 29.01.11 at 18:25
5 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety Pozri príspevok

A tie dve nevedia ako z kola von, keď sú účtovníčky? K problému, urobila by som zmluvu medzi nimi dvoma. A na jej základe by som fakturovala.
Považujem fakturáciu za zbytočnú.A vlastne čo by fakturovala , 1/2 skrinky, 1/2 umývadla ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
Považujem fakturáciu za zbytočnú.A vlastne čo by fakturovala , 1/2 skrinky, 1/2 umývadla ?
A prečo takto. Veď spočíta všetky spoločné náklady a rozdelí na polovicu. Ako by ich inak dostala do účtovníctva? Faktúra, alebo zmluva, to je jedno, na akom základe.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja idem robit uctovnictvo iba pre zivnostnicku "A". Dostala som v obalke blocky ktore boli spolocne, vratane zmluvy o najme.

Mam to teda iba jednoducho spocitat a uplatnit iba 50% a nic dalej nemusim riesit? Pripadne asi okopirovat vsetky blocky a dat zivnostnicke "B", aby si mohla uplatnit tiez 50%?

Mozem spravit nejaku pisomnu zmluvu, kde sa dohoduju, ze zariadia priestor spolocne, a naklady si budu delit pomerom 50:50. To je najmenej. Ak to takto bude samozrejme stacit.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety Pozri príspevok
A prečo takto. Veď spočíta všetky spoločné náklady a rozdelí na polovicu. Ako by ich inak dostala do účtovníctva?
Členovia v združení , teda forma, ako som uviedla hore , by si fakturovať nemali .

Je to riadna forma združenia , ale nie za účelom dosiahnutia zisku , ale za účelom užívania spoločných priestorov a kúpy zariadenia .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
Členovia v združení , teda forma, ako som uviedla hore , by si fakturovať nemali .

Je to riadna forma združenia , ale nie za účelom dosiahnutia zisku , ale za účelom užívania spoločných priestorov a kúpy zariadenia .
To je síce pravda, ale oni majú združenie? Nepíše o tom nič.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Oni ziadne zdruzenie nezakladali, nevedeli ze by to takto nemali robit. Stretli sa dve kamaratky a dohodli sa to budu robit v jednom spolocnom priestore. Ked ma oslovili asi pred rokom, ja osobne som im radila s.r.o., kde budu spolocnicky, ale z nich kazda ma svoju vlastnu klientelu, preto chceli evidenciu vlastnych trzieb kazda zvlast. V tomto prenajaom priestore su oddelene jednou prieckou, ale "cakaren", sanita, naparovac a take veci su spolocne.


Ja vlastne ani netusim ako uplatnovat odpisy dlhodobeho majetku ked to zaplatili spolu Nikdy som sa s takymto podnikanim nestretla
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zk24 Pozri príspevok
Oni ziadne zdruzenie nezakladali, nevedeli ze by to takto nemali robit. Stretli sa dve kamaratky a dohodli sa to budu robit v jednom spolocnom priestore. Ked ma oslovili asi pred rokom, ja osobne som im radila s.r.o., kde budu spolocnicky, ale z nich kazda ma svoju vlastnu klientelu. V tomto prenajaom priestore su oddelene jednou prieckou, ale "cakaren", sanita, naparovac a take veci su spolocne.
Aby ste ma pochopili , navrhla som formu , akou by sa to dalo riešiť .Tu ani nie je problém nájom, ja vidím problém v zariadení , ktoré si kupovali spoločne - sú spoluvlastníčky . Však to mali robiť nejak inak , aby veci boli v poriadku .Mali sa vopred s Vami dohodnúť .
Podľa môjho názoru prefaktúrovať náklady nie je to najlepšie možné riešenie .
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Mozem skusit teda este spocitat blocky a pokusit sa ich rozdelit priblizne na dve rovnake "kôpky" a každej dať jednu.

Ale mne osobne sa toto nie veľmi pači.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mne sa spočítanie bločkov taktiež nepáči a ani fakturácia .Nezabúdajte , že spoločné výdavky budú mať počas celého podnikania , nie len v roku 2010.Aký poriadok si spravíte taký budete mať .

Pozrite si túto tému http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html a v tej téme je jeden materiál, ktorý priložila dávno dávno lenkak a tam máte formy združenia ...na konci tohto príspevku je http://www.porada.sk/83636-post18.html
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
Mne sa spočítanie bločkov taktiež nepáči a ani fakturácia .Nezabúdajte , že spoločné výdavky budú mať počas celého podnikania , nie len v roku 2010.Aký poriadok si spravíte taký budete mať .

Pozrite si túto tému http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html a v tej téme je jeden materiál, ktorý priložila dávno dávno lenkak a tam máte formy združenia ...na konci tohto príspevku je jeden veľmi dobrý materiál http://www.porada.sk/83636-post18.html
Za rok 2010 už s tým združením nič nespravia, ale pre budúcnosť to bude lepšie riešenie.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Zita5 Pozri príspevok
Mne sa spočítanie bločkov taktiež nepáči a ani fakturácia .Nezabúdajte , že spoločné výdavky budú mať počas celého podnikania , nie len v roku 2010.Aký poriadok si spravíte taký budete mať .

Pozrite si túto tému http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html a v tej téme je jeden materiál, ktorý priložila dávno dávno lenkak a tam máte formy združenia ...na konci tohto príspevku je http://www.porada.sk/83636-post18.html
No, vsetko ostatne si uz platia kazda zvlast, co sa tyka kremov a takych veci. A keby zivnostnicka "A" nefakturovala 1/2 skrinky, ale vyfakturovala by jej nejaky najom hnutelnych veci (v takej sume, co bude zodpovedat 1/2 nakladov na zariadenie (inventaru)) a vsetky blocky by som dala do uctovnictva zivnostnicky "A"?

Ja im to vysvetlim, aby nemali spolocne naklady trebars v buducnosti, ak sa to bude dat. Len potrebujem legalne vyriesit rok 2010 pre zivnostnicku "A" a nezavarit zivnostnicke "B".

P.s. dakujem za linku, idem si ju pozriet.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zk24 Pozri príspevok
No, vsetko ostatne si uz platia kazda zvlast, co sa tyka kremov a takych veci. A keby zivnostnicka "A" nefakturovala 1/2 skrinky, ale vyfakturovala by jej nejaky najom hnutelnych veci (v takej sume, co bude zodpovedat 1/2 nakladov na zariadenie (inventaru)) a vsetky blocky by som dala do uctovnictva zivnostnicky "A"?

Ja im to vysvetlim, aby nemali spolocne naklady trebars v buducnosti, ak sa to bude dat. Len potrebujem legalne vyriesit rok 2010 pre zivnostnicku "A" a nezavarit zivnostnicke "B".

P.s. dakujem za linku, idem si ju pozriet.
Ja som toho názoru , že sa im skreslí a zneprehľadní účtovníctvo a napokon,treba myslieť aj na fakt........... čo ak jedného dňa už nebudú pracovať v spoločných priestoroch a ich spoločný majetok sa odpredá .Ako sa budú vyrovnávať ? Čo bude potom ?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja viem, ze to nie je idealne riesenie, ale teda neviem ako z toho vykluckovat. Neuznat vobec tieto spolocne naklady, ani u jednej?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať