Zavrieť

Porady

Odpočet DPH pri kúpe auta M1, prevod zo súkromnej osoby na firmu.

V máji 2010 som sa stal ako súkromná osoba (nepodnikatel) nájomcom automobilu M1 na základe leasingovej zmluvy. Zaplatil som prvú navýšenú splátku 50% z ceny auta a mesačné splátky za mesiace jún 2010 až január 2011. Celková doba leasingu je 60 mesiacov.

Chcel by som toto auto previesť zo súkromnej osoby (ja) na firmu - fyzická osoba a platca DPH (ja) a to do obchodného majetku (s možnosťou odpisov). Viete mi poradiť mechanizmus ako to urobiť. Mám nárok na odpočet DPH ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Obávam sa, že nie. Finančný leasing je služba. Leasingové splátky sú splátkami služby. Z toho si spätne nemôžeš odpočítať DPH. Auto kúpiš až po skončení leasingu.
    Cenu stanovíš zo zvyšnej istiny, teda zvyšné splátky (časť istina) + dohodnutá predajná záverečná cena. Prípadne aj odstupné. Bližšie pozri aj v §26 (8) zák.o dani z príjmov.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    V podstate ide o postúpenie leasingu od neplatiteľa DPH na platiteľa DPH, takže nový nájomca dostane novú leasingovú zmluvu z ktorej bude mať nárok na dpočet DPH z jednotlivých splátok, ale DPH z akontácie a už zrealizovaných splátok je už bohužiaľ nenávratne v štátnom rozpočte. :-)
    vdaka za odpoved
    mam pochybnost, ci by predsa len nemohol byt vykonany odpocet dph na zaklade odpočtu pri registracii ?
    a este druhu otazku, ako sa stanoví cena auta (kupa do obchodneho majetku), ktora sa bude odpisovat ?
    vopred dakujem za odpoved


    Odpočítanie DPH pri registrácii :
    Z ustanovenia § 55 zákona o DPH vyplýva, že osoba, ktorá sa stala platiteľom DPH si môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, kedy sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa zákona o dani z príjmov v kalendárnych rokoch predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
    Daň pri majetku, ktorý je odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.
    Podnikateľ, ktorý si v čase keď bol neplatiteľom DPH kúpil úžitkový, alebo nákladný automobil od platiteľa DPH, môže dodatočne uplatniť odpočet DPH po svojej registrácii – uskutočniť tzv. „oddanenie“ majetku. Daň zníži o alikvotnú časť zodpovedajúcu odpisom. Takúto úpravu odpočítavanej dane je platiteľ povinný vykonať aj v prípade, že odpisovanie prerušil – pre účely DPH bude brať do úvahy „fiktívny “ odpis. Časové obdobie za ktoré môže byť „oddanenie“ vykonané, nie je zákonom o DPH ohraničené (môže byť teda aj za obdobie dlhšie ako 12 mesiacov).
    [/SIZE]

    Odpočet DPH pri kúpe auta M1, prevod zo súkromnej osoby na firmu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.