Zavrieť

Porady

Práca v noci a sviatok

Zamestnanec nastúpil na nočnú smenu 16.11. o 22:00. Odpracoval 8 hodín. 17.11. už bol sviatok. Ako mu rátať mzdu za túto prácu v noci? 2 hodiny ako práca v noci a zvyšných 6 hodín ako odpracovaný sviatok plus aj ako práca v noci? Program Pohoda mi ponúka aj kolónku "príplatok za noc". Prosím súrne! Vďaka!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stdr je offline (nepripojený) stdr

    stdr
    Nočný príplatok dostane za celých 8 hodín, príplatok za sviatok by nemal dostať, pretože začiatok pracovnej zmeny bol 16.11.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    A keď nastúpil 17.11. na nočnú smenu (to bol sviatok) tak bude mať príplatok za sviatok len počet hodín pripadajúcich na 17.11. či na celú smenu začínajúcu 17.11.???

    stdr je offline (nepripojený) stdr

    stdr
    Ak nastúpi 17.11., bude mať príplatok za sviatok celých 8 hodín, aj keď časť zmeny odpracuje deň po.

    lumix je offline (nepripojený) lumix

    lumix
    Nesúhlasím,pretože ten čo je väčšinu času vo sviatok v práci , tak nemá príplatok , len za to,že nenastúpil v deň sviatku. A ten čo ide do práce len na dve hodiny v deň sviatku má zaplatené osem hodín. Prečo nemá príplatok ten, čo je naozaj v práci cez sviatok ???

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    zamestnancovi prináleží mzdové zvýhodnenie
    za prácu v noci od 22:00 hod. do 6:00 hod.
    a za prácu vo sviatok od 0.00 hod. do 6:00 hod,nakoľko sviatok začína prvú sekundu po polnoci
    s pozdravom karol

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    lumix
    Nesúhlasím,pretože ten čo je väčšinu času vo sviatok v práci , tak nemá príplatok , len za to,že nenastúpil v deň sviatku. A ten čo ide do práce len na dve hodiny v deň sviatku má zaplatené osem hodín. Prečo nemá príplatok ten, čo je naozaj v práci cez sviatok ???
    ZP_§95*

    Treba si však uvedomiť, či zmena začne vo sviatok alebo skončí vo sviatok.
    Ako pomôcku pri rozmýšľaní odporúčam použiť §95 Zákonníka práce:

    "Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá."

    Aby bolo možné súhlasiť s Tvojim nesúhlasom, musel by pracovný týždeň začínať nočnonou zmenou. Také niečo je asi nereálne.
    Spravidla pracovný týždeň začína rannou zmenou a preto za zmeny pracujúce vo sviatok je možné považovať iba tie zmeny, ktoré začali vo sviatok.

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    ja som svoj príspevok písal,nakoľko som pracoval v nepretržitej prevádzke,tzn. keď som začínal na silvestra o 22:00 a končil na nový rok o 6:00 nemal som nárok na príplatok vo sviatok ???,nakoľko som do práce nastúpil pred rokom???
    možno u mňa nebol problém lebo v kolektívnej zmluve je toto jasne stanovené
    sviatok začína sekundu po polnoci a končí o 24:00
    s pozdravom karol

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Ak je niečo uvedené v kolektívnej zmluve výhodnejšie (pre zamestnanca) ako v Zákonníku práce, ustanovenie kolektívnej zmluvy má prednosť. Takže pri uvažovaní nad tým, ako sa má zaplatiť zmena čiastočne trvajúca vo sviatok, treba brať ohľad aj na kolektívnu zmluvu.

    Príspevok od lumix je v tomto nejednoznačný.
    Je založený iba na logickej úvahe. Už sme tu veľakrát konštatovali, že vo všeobecne záväzných predpisoch veľmi často budeme logiku hľadať márne. Asi aj preto začína polemika.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.