Zavrieť

Porady

Uplatnenie DPH z dobropisu

Ahoj,
keď dostanem dobropis vyhotovený v januári, aj zdaniteľné v januári, ja ho dostanem 2. februára, tak DPH do januára /keď ešte do 25.2. robím januárovú DPH?/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    § 53
    Oprava odpočítanej dane
    Na začiatok

    (1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

    (2) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu
    dane.


    Tieto odseky platia pre obdržaný dobropis t. jest ktorý Vám bol doručený poštou od dodávateľa





    Deklarujete to aj obálkou , ale aj zápisom do knihy došlej pošty napríklad.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    V tom zdaňovacom období kedy dostanete doklad o oprave základu dane .http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2011-a.html#53

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Prosím Vás,keď sme 1.2.11 dostali dobropis vystaveny aj zdanitelne v januari a je to dobropis k fakture z roku 2010 a je vystaveny s 19% DPH, je to OK?
    Moze sa 19%DPH uviest v priznani za februar ?

    Diky!

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    silvia Pozri príspevok
    Prosím Vás,keď sme 1.2.11 dostali dobropis vystaveny aj zdanitelne v januari a je to dobropis k fakture z roku 2010 a je vystaveny s 19% DPH, je to OK?
    Moze sa 19%DPH uviest v priznani za februar ?

    Diky!
    Ano, je to OK. 19 % daň uvedieš do riadku 21 DP základná sadzba dane.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    lenkam68 Pozri príspevok
    Ano, je to OK. 19 % daň uvedieš do riadku 21 DP základná sadzba dane.
    Týka sa to aj dobropisu k tovaru, ktorý bol vrátený na sklad ? Tovar predaný 12/2010, klient nám ho vrátil na sklad 2.2.11 a ten istý deň bol vystavený dobropis .

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AdrianaA Pozri príspevok
    Týka sa to aj dobropisu k tovaru, ktorý bol vrátený na sklad ? Tovar predaný 12/2010, klient nám ho vrátil na sklad 2.2.11 a ten istý deň bol vystavený dobropis .
    Týka.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Aká je v tom logika. V konečnom dôsledku by sa mohlo postupovať aj tak, že odberateľ mi tovar vráti a budeme sa tváriť, že som ho kúpila a on mi vystaví faktúru,na ktorej už bude 20% DPH.

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    Tiež som dostala dobropis vystavený k faktúre z októbra 2010 na konci januára 2011 s 19% DPH. Materiál bol nedodaný, tak vystavili dobropis. Žiadala som, aby mi prerobili DPH na 20%, ale argumentovali, že sa to týka materiálu z roku 2010, že je to OK. Logiku to má v tom, že ako DPH na výstupe odviedli, v takej sadzbe si ju teraz na výstupe odpočítajú. Ale mne sa to tiež nepáči, keď je už raz 20% DPH.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    § 25
    Oprava základu dane
    Na začiatok
    (7) Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane, ktorá bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri zdaniteľnom obchode, na ktorý sa oprava základu dane vzťahuje.

    juskam je offline (nepripojený) juskam

    juskam
    Robim učto pre štvrťročného platcu DPH. V januári došiel dobropis za elektrinu. Datum vyhotovenia 1/11. Dátum dodania 31.12.2010. Môžem ho zahrnúť do DPH a opraviť základ dane v 1Q 2011.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Ano dobropis za elelrinu patrí do DPH za I.Q.2011.
    Naposledy upravil Katarina : 18.04.11 at 07:59

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    V maji sme dostali od Orange faktury za telefony . Jednu fakturu sme reklamovali (omylom vystav. na telefon, ktory sme vratili) .
    Teraz nam vystavili na ňu dobropis 10.06. Poslali nam ju dnes elektronicky. Je na nej len uvedene, ze je to dobropis k tej fakture a datum vystavenia.
    Mozeme ten dobropis nechat v dokladoch za jun ? ( Majove doklady sme uz odoslali externej firme )

    dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    emily 2 Pozri príspevok
    V maji sme dostali od Orange faktury za telefony . Jednu fakturu sme reklamovali (omylom vystav. na telefon, ktory sme vratili) .
    Teraz nam vystavili na ňu dobropis 10.06. Poslali nam ju dnes elektronicky. Je na nej len uvedene, ze je to dobropis k tej fakture a datum vystavenia.
    Mozeme ten dobropis nechat v dokladoch za jun ? ( Majove doklady sme uz odoslali externej firme )

    dakujem
    Môžeš.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    emily 2 Pozri príspevok
    V maji sme dostali od Orange faktury za telefony . Jednu fakturu sme reklamovali (omylom vystav. na telefon, ktory sme vratili) .
    Teraz nam vystavili na ňu dobropis 10.06. Poslali nam ju dnes elektronicky. Je na nej len uvedene, ze je to dobropis k tej fakture a datum vystavenia.
    Mozeme ten dobropis nechat v dokladoch za jun ? ( Majove doklady sme uz odoslali externej firme )

    dakujem
    musíš

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    emily 2 Pozri príspevok
    Takze uctovnicka dobropis odrata v juni.
    Dakujem
    Dobropis účtujeme v mesiaci, v ktorom ho obdržíme.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Nesúhlasím, pretože dobropis s dátumom vystavenia (a zároveň dodania) 30.5.2011, môžeme obdržať až 2.6.2011, ale účtujeme ho do mája 2011. Od dátumu obdržania dobropisu záleží to v ktorom mesiaci bude tento dobropis figurovať v daňovom priznaní DPH, ale nie dátum účtovania.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Dajanka Pozri príspevok
    Tiež som dostala dobropis vystavený k faktúre z októbra 2010 na konci januára 2011 s 19% DPH. Materiál bol nedodaný, tak vystavili dobropis. Žiadala som, aby mi prerobili DPH na 20%, ale argumentovali, že sa to týka materiálu z roku 2010, že je to OK. Logiku to má v tom, že ako DPH na výstupe odviedli, v takej sadzbe si ju teraz na výstupe odpočítajú. Ale mne sa to tiež nepáči, keď je už raz 20% DPH.
    a tiez v akej vyske som si ja (ked vratim tovar) pri kupe DPH odpocitala, tak taku pri vrateni odvediem. Je to logika!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.