Zavrieť

Porady

Dôchodca a vyplatené odchodné - odvody

Dobrý deň. Len sa chcem utvrdiť, či som si to pochopila správne. Dôchodca, požiadal o predčasný dôchodok k 18.12.2010 a tiež k tomuto dátumu ukončil PP, dnes mi doniesol potvrdenie o priznaní dôchodku a idem vyplácať odchodné...

Do SP ju prihlasovať nemusím a nebude z odchodného platiť ani odvody, plnenie po skončení PP, ale ten sa skončil ešte minulý rok.
Do ZP ju prihlásim na obdobie januára, keďže jej to vyplatím vo výplate za január a odvedie sa ZP....

A samozrejme daň...

Je to tak správne ? ďakujem za odpoveď...
Usporiadat
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Vie mi niekto poradiť, ďakujem :-)
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Vymeriavací základ na sociálne poistenie v roku 2011
Vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie pre zamestnancov a zamestnávateľov sa rozšíril podľa novely zákona o sociálnom poistení o príjmy zdaňované podľa zákona o dani z príjmov, napr.:
- odstupné a odchodné, plnenia poskytnuté po skončení pracovného pomeru, odmeny pri jubilejnom výročí;

Pozri zákon o soc.poist. od 1.1.2011 príp. túto stránku:
http://www.porada.sk/t157624-zmeny-o...v-skratke.html
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Ja viem, ale na školení nám spomínali, že ak bol pracovný pomer skončený pred 1.1.2011, tak sa z odchodného poistné na SP platiť nemá, ale zdravotné áno.
1 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Riešim iného zamestnanca, tiež PSD, koniec PP... Celý mesiac PN, k 31.1. koniec PP, vyplácam mu odchodné -v páske má len VZ na ZP, do SP nie ? A nemá sa z odchodného platiť aj sociálne poistenie ? Či z dôvodu PN celý mesiac sa platí tak ako to platilo pred 1.1.2011 len zdravotné poistenie a daň ?
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

V akom robíš programe. Ja v Olympe (Kros) a tiež mi to tak urobilo, preto tu tiež práve hľadám pomoc, či je to správne.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Prosím o kontrolu:
Zamestnanec bol na PN-ke od decembra, je PSD, takže k 28.2.2011 končí PP.

Preplatila som mu dovolenku a 1 mesačné odchodné. Vzalo mi to len do VZ pre ZP a na SP pre ÚP. Je to v poriadku?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

drobeceva Pozri príspevok
Prosím o kontrolu:
Zamestnanec bol na PN-ke od decembra, je PSD, takže k 28.2.2011 končí PP.

Preplatila som mu dovolenku a 1 mesačné odchodné. Vzalo mi to len do VZ pre ZP a na SP pre ÚP. Je to v poriadku?
Vyplácaš mu odchodné v mesaici, kedy trvá PP, ale celý mesiac je na PN, tj. - ide z toho ÚP a zdravotné poistenie. Takže OK.
4 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

petacuckova Pozri príspevok
Dobrý deň. Len sa chcem utvrdiť, či som si to pochopila správne. Dôchodca, požiadal o predčasný dôchodok k 18.12.2010 a tiež k tomuto dátumu ukončil PP, dnes mi doniesol potvrdenie o priznaní dôchodku a idem vyplácať odchodné...

Do SP ju prihlasovať nemusím a nebude z odchodného platiť ani odvody, plnenie po skončení PP, ale ten sa skončil ešte minulý rok.
Do ZP ju prihlásim na obdobie januára, keďže jej to vyplatím vo výplate za január a odvedie sa ZP....

A samozrejme daň...

Je to tak správne ? ďakujem za odpoveď...
Správne .
1 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Dobrý deň. Zamestnanca,ktorého som riešila v úvode... Konatelia mu odsúhlasili vyplatenie 100 eur zo sociálneho fondu... je to ten istý prípad ako s odchodným ? Čiže do SP ho neprihlasujem, koniec PP v roku 2010, kedy platilo, že sa z príspevkov zo SF odvody neplatia a nezrazím mu ich ani teraz, len zrazím ZP za neho aj zamestnávateľa a ešte mu zrazím samozrejme daň. Je to správne, platí ten istý postup ako pri odchodnom v úvodnom príspevku ? ďakujem za odpoveď.


Ešte ma napadla jedna vec... ak by pracovný pomer skončil v roku 2011, trebárs vo februári a v apríli by sme chceli niekomu vyplatiť trebárs zo sociálneho fondu, v takomto prípade by už platil odvody do ZP a už aj do SP ?
Naposledy upravil petacuckova : 29.04.11 at 05:59
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

petacuckova Pozri príspevok
Dobrý deň. Zamestnanca,ktorého som riešila v úvode... Konatelia mu odsúhlasili vyplatenie 100 eur zo sociálneho fondu... je to ten istý prípad ako s odchodným ? Čiže do SP ho neprihlasujem, koniec PP v roku 2010, kedy platilo, že sa z príspevkov zo SF odvody neplatia a nezrazím mu ich ani teraz, len zrazím ZP za neho aj zamestnávateľa a ešte mu zrazím samozrejme daň. Je to správne, platí ten istý postup ako pri odchodnom v úvodnom príspevku ? ďakujem za odpoveď. Áno


Ešte ma napadla jedna vec... ak by pracovný pomer skončil v roku 2011, trebárs vo februári a v apríli by sme chceli niekomu vyplatiť trebárs zo sociálneho fondu, v takomto prípade by už platil odvody do ZP a už aj do SP ?Áno
Odpovede v texte.
2 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

katka50 Pozri príspevok
Odpovede v texte.
Preto sa na to pýtam,lebo som skúsila v programe u zamestnanca, ktorému skončil PP v marci 2011 vyplatiť odmenu a opäť mi ju započítalo len do VZ do ZP, do sociálny odvody žiadne. Tak neviem...
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Zamestnanec ukončil PP k 28.2.2011. 16.5.2011 sme dostali oznámenie od Soc.poisťovne o výške predčas.starob.dôchodku, ktorú mu priznali. Odchodné mu bude vyplatené vo výplatnom termíne miezd za máj 2011, t.j. 8.júna 2011. S akým dátumom je potrebné vypísať prihlášku a odhlášku do ZP a SP?
Naposledy upravil Adiks : 20.05.11 at 10:37
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Posúvam ...
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Adiks Pozri príspevok
Zamestnanec ukončil PP k 28.2.2011. 16.5.2011 sme dostali oznámenie od Soc.poisťovne o výške predčas.starob.dôchodku, ktorú mu priznali. Odchodné mu bude vyplatené vo výplatnom termíne miezd za máj 2011, t.j. 8.júna 2011. S akým dátumom je potrebné vypísať prihlášku a odhlášku do ZP a SP?
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t162922-prijem-...mestnania.html
3 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Nemôžeš mi to stručne napísať, pretože na drak.porada.sk nemám prístup. Bol by som ti za to veľmi povďačný.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Adiks, klikni sem :
http://www.porada.sk/t166508-vyplate...ho-pomeru.html
3 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Ďakujem.
0 0
naty2 naty2

naty2 je offline (nepripojený) naty2

Chcela ba som sa spýtať ohľadom odchodného - zamestnanec išiel do dôchodku v r.2009, odchodné mu ešte nebolo vyplatené. Teraz pracuje na DoPČ a idem mu vyplatiť odchodné ako to bude s odvodmi? Treba ho zahlásiť do ZP na mesiac 7/2011? Kedy sa mu bude vyplácať?
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

dobry den,
chcem sa opytat ohladom odchodneho. zamestnanec ukoncil pracovny pomer v aprili 2010. od 29.4.2011 je mu priznany invalidny dochodok nad 70 %.
teraz v junovej mzde mu chceme vyplatit odchodne, chcem sa opytat ako ho mam posudzovat co sa tyka odvodov na ZP, ako invalida, alebo tak ako bol predtym?
Odvody do SP sa budu platit aj napriek tomu, ze pracovny pomer skoncil v roku 2010?
vopred dakujem za informaciu
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Santal11 Pozri príspevok
dobry den,
chcem sa opytat ohladom odchodneho. zamestnanec ukoncil pracovny pomer v aprili 2010. od 29.4.2011 je mu priznany invalidny dochodok nad 70 %.
teraz v junovej mzde mu chceme vyplatit odchodne, chcem sa opytat ako ho mam posudzovat co sa tyka odvodov na ZP, ako invalida, alebo tak ako bol predtym?
Odvody do SP sa budu platit aj napriek tomu, ze pracovny pomer skoncil v roku 2010?
vopred dakujem za informaciu
A kedy požiadal o invalidný dôchodok ? Bezprostredne po ukončení PP ?

Zákonník práce §76 ods.6

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.


Ak má nárok na odchodné, nakoľko PP skončil v r.2010 poistné do SP neplatíš, do ZP áno-zrazíš poistné, aj prihlásiš v mesiaci, v ktorom odchodné vyplatíš.Poistné zrazíš so zníženou sadzbou-viď priložený výňatok zo zákona.

zákon 580/2004 § 12 ods. 3

(3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
Naposledy upravil katka50 : 01.07.11 at 10:56
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať