Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca - odchodné

Chcela by som pekne poprosiť o radu v následovnom prípade:

Zamestnanec dovŕši dôchodkový vek 30.06., čo je zároveň aj jeho dátum narodenia. Chce požiadať SP o vyplácanie SD od 30.06., ukončiť PP a dostať odchodné. Aký dátum mu mám uviesť na Dohode o rozviazaní PP? Podľa našej KZ má nárok na vyššie odchodné v prípade skončenia PP v deň vzniku nároku na SD (t.j. 30.06.), podľa ZP § 76 ods.6 má nárok na odchodné pri 1. skončení PP po nadobudnutí nároku na SD. Z toho by vyplývalo, že ak bude mať skončenie PP 30.06.05 za 30.06. t.j. 1 deň nebude platiť z-c ani z-ľ poistné na IP a v prípade, že predloží Rozhodnutie SP o priznaní SD od 30.06. nebude platiť poistné ani na PvN? VZ v ELDP za r. 2005 mu budem musieť rozpísať do 2 riadkov: 1.r.: 01.01.-29.06. a 2.r.: 30.06.? Je môj postup správny? Je správny môj názor na platenie poistného? IP neplatí od dovŕšenia dôchodkového veku (to nemusí preukazovať) na PvN až od priznania SD. Nakoľko tam je časový nesúlad PvN môžem vysporiadať až spätne, kým nepredloži Rozhodnutie dovtedy musí platiť?!
Ďakujem za odpoveď a dúfam, že sa ozve niekto, kto už má skúsenosť s takýmto zamestnancom.
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
mám deficit času, takže len stručne ... keď ešte bolo obdobie, keď posledný zamestnávateľ vyplňoval "dôchodcovi" žiadosť o dôchodok, tak sa tam uvádzal ako deň skončenia pracovného pomeru, deň pred dňom narodenia "dôchodcu" (príklad: dôchodkový vek mal 30.06., skončenie PP bolo 29.06.) ... ak som to napísala ako Talian, tak prepáč
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Je to dobré, deň pred dovŕšením dôchodkového veku je skončenie PP a nasledujúci
deň žiada o st. dôchodok.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Mne ide o to, či som pochopila správne tú podmienku nároku na výplatu odchodného. Ak mu napíšem RPP 29.06. deň pred dovŕšením dôchodkového veku, tak podľa mňa stratí nárok na výplatu odchodného. Asi by som tam mala dať 30.06. (dátum nar.), len potom neviem, či je môj postup s platením poistného na IP a PvN a postup pri vyplnení ELDP uvedený v pôvodnom príspevku správny ?!
Vlaďa, dúfam, že keď už nebudeš v časovej tiesni, napíšeš mi na to svoj názor. Dík
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Ahojte, jeden náš zamestnanec dovŕši dôchodkový vek 06.07.2005 po konzultácii na SP mu povedali že lepšie bude keď odíde na dôchodok ešte v júni.Spísali sme dohodu o skončení prac. pomeru ku dňu 30.06.2005
Ako mám postupovať ďalej odnesiem ELDP na SP odhlásim ho zo SP,ZP má nárok na odstupné? Ešte niečo?Vopred ďakujem za radu.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

dada 1
Ahojte, jeden náš zamestnanec dovŕši dôchodkový vek 06.07.2005 po konzultácii na SP mu povedali že lepšie bude keď odíde na dôchodok ešte v júni.Spísali sme dohodu o skončení prac. pomeru ku dňu 30.06.2005
Ako mám postupovať ďalej odnesiem ELDP na SP odhlásim ho zo SP,ZP má nárok na odstupné? Ešte niečo?Vopred ďakujem za radu.
Nárok na odstupné nemá ale na odchodné áno - § 76 ZP - pri prvom skončení PP, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesač.zárobku podľa § 134 ZP.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Olgica
Nárok na odstupné nemá ale na odchodné áno - § 76 ZP - pri prvom skončení PP, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesač.zárobku podľa § 134 ZP.
Aj keď nárok na dôch. mu vznikne len 6.7.2005 má nárok na odchodné?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

dada 1
Aj keď nárok na dôch. mu vznikne len 6.7.2005 má nárok na odchodné?
Nie nemá. Olgica sa v tomto mýli. Nárok na sarobný dôchodok mu vznikne totiž až k 6.7. a iba pri 1. skončení PP po tomto dátume má nárok na odchodné.

Zamestnanec nemusí ukončovať pracovný pomer, keď chce poberať starobný dôchodok, v tomto prípade predčasný - už sa to tu niekde minulý týždeň rozoberalo. T.j. aj keď dosiahne dôchodkový vek 6.7., môže požiadať v júni o predčasný starobný dôchodok a môže naďalej pracovať.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

somij
Nie nemá. Olgica sa v tomto mýli. Nárok na sarobný dôchodok mu vznikne totiž až k 6.7. a iba pri 1. skončení PP po tomto dátume má nárok na odchodné.

Zamestnanec nemusí ukončovať pracovný pomer, keď chce poberať starobný dôchodok, v tomto prípade predčasný - už sa to tu niekde minulý týždeň rozoberalo. T.j. aj keď dosiahne dôchodkový vek 6.7., môže požiadať v júni o predčasný starobný dôchodok a môže naďalej pracovať.
On už chce skončiť je to ročník 1944 už to nie je predčasný dôchodok.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ale v 1. príspevku píšeš, že dôchodkový vek dosiahne až 6.7.2005. Ak chce poberať dôchodok pred týmto dátumom, bude to predčasný SD.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

somij
Ale v 1. príspevku píšeš, že dôchodkový vek dosiahne až 6.7.2005. Ak chce poberať dôchodok pred týmto dátumom, bude to predčasný SD.
No ano ja som už potom prišla že to bude potom predčasný dôchodok tak mám teraz zrušiť skončenie prac.pomeru k 30.06.2005 a ukončiť ho k 05.07.2005 alebo 06.07.2005 /06.10. sa narodil/už fakt neviem ako to mám urobiť aby to bolo dobre.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pracovný pomer môže skončiť kedykoľvek. Ale ak skončí 6.7. a neskôr, má nárok na odchodné.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

somij
Pracovný pomer môže skončiť kedykoľvek. Ale ak skončí 6.7. a neskôr, má nárok na odchodné.
Tak este raz pre upresnenie keď skončím pracovný pomer k 05.07.2005 nemá nárok na odchodné? V SP mi pani povedala, že mám ukončiť k 05.07.2005
a od 06.07.2005 má žiadať o dôchodok.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

RPP by malo podľa mňa byť 06.07.2005, aby mal nárok na odchodné, od 07.07. si požiada o SD. Ak máš možnosť prečítaj si v Národnom poistení č.5/05 v časti otázky - odpovede článok "Vyjadrenie k odchodnému". Citujem z článku: "Odchodné môže dosať len vtedy, keby mu skončil PP v deň vzniku nároku na SD (alebo neskôr po vzniku nároku na SD) a on požiada o starobný dôchodok od nasledujúceho dňa po skončení PP".
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pracovník, ktorý požiada o SD nemusí mať skončený pracovný pomer - to k tomu "V SP mi pani povedala, že mám ukončiť k 05.07.2005 a od 06.07.2005 má žiadať o dôchodok". Ak by si to urobila takto, nemal by nárok na odchodné.

Pre Milanr
Z tejto vety, ktorú si citoval nesúhlasím s tučným písmom označenou časťou : "Odchodné môže dosať len vtedy, keby mu skončil PP v deň vzniku nároku na SD (alebo neskôr po vzniku nároku na SD) a on požiada o starobný dôchodok od nasledujúceho dňa po skončení PP". Toto v Zákonníku práce nie je !!! Na 100%.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Tú vetu, ktorú si zvýraznila, to bol citát z NP a ich vysvetlenie k výplate odchodného. Oni sa v príspevku odvolávajú na ZP. Citujem: "Nárok na odchodné podľa ZP patrí z-covi, ktorý prvý krát skončí PP po nadobudnutí nároku na dôchodok. Z uvedeného vyplýva, že skončenie PP nastáva až potom, ako z-covi vznikol nárok na dôchodok." Mne osobne nie je celkom jasné, aký časový postup je potrebné dodržať, aby to bolo správne. Ukončí PP 06.07., o SD požiada od 07.07., dátum nar. má 06.07. Ale nárok na SD mu vzniká dňom narodenia t.j. 06.07. Chcem sa ešte opýtať, musí k výplate odchodného priložiť aj Rozhodnutie zo SP ? Alebo stačí, že dosiahol dôchodkový vek a nemusí nič preukazovať ?!
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Chcela by som sa ešte opýtať či sa z odchodného platia odvody.Niekde som o tom čítala ale teraz to neviem nájsť.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

milanr
Tú vetu, ktorú si zvýraznila, to bol citát z NP a ich vysvetlenie k výplate odchodného. Oni sa v príspevku odvolávajú na ZP. Citujem: "Nárok na odchodné podľa ZP patrí z-covi, ktorý prvý krát skončí PP po nadobudnutí nároku na dôchodok. Z uvedeného vyplýva, že skončenie PP nastáva až potom, ako z-covi vznikol nárok na dôchodok." Mne osobne nie je celkom jasné, aký časový postup je potrebné dodržať, aby to bolo správne. Ukončí PP 06.07., o SD požiada od 07.07., dátum nar. má 06.07. Ale nárok na SD mu vzniká dňom narodenia t.j. 06.07. Chcem sa ešte opýtať, musí k výplate odchodného priložiť aj Rozhodnutie zo SP ? Alebo stačí, že dosiahol dôchodkový vek a nemusí nič preukazovať ?!
Tak ako píšeš nárok na SD mu vzniká dosiahnutím dôchodkového veku - 6.7.. Keď ukončí PP 6.7. má nárok na odchodné. Ale o SD môže požiadať už od 6.7. (nie od 7.7.). K výplate odchodného nemusí prikladať rozhodnutie zo SP, stačí dôchodkový vek. Mal by ale preukázať, že bol dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov (doba zamestnania u vás, zápočtivý list).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

dada 1
Chcela by som sa ešte opýtať či sa z odchodného platia odvody.Niekde som o tom čítala ale teraz to neviem nájsť.
Nemali by sa platiť. Zdôvodnenie uviedol Jozef Mihál v nedávnom Happy hour. Mám moc práce, takže nebudem tu rozpisovať detaily.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Z odchodného sa poistné do ZP (§13 ods.4 písm. b), do SP (§ 138 ods. 2) neodvádza. Mňa však s touto témou napadlo ešte platenie poistného za obdobie 01.- 06.06. RPP bude 06.06. Za tento 1 deň nebude platiť poistné na IP, lebo už dosiahol dôchodkový vek? Ako to je s PvN? Tam musí preukázať poberanie SD! Tak má smolu,ak nemá Rozhodnutie zo SP bude musieť PvN zaplatiť?!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
somij
Nemali by sa platiť. Zdôvodnenie uviedol Jozef Mihál v nedávnom Happy hour. Mám moc práce, takže nebudem tu rozpisovať detaily.
áno, práve som niečo podobné absovovala. Z odchodného sa neplatia odvody.
Inak nie je mi jasné, či tak treba bazírovať na dni. Ved dotzčný ročník 1944 už moho odpracovať do konca júla. Asi má aj nárok na dovolenku, tak by to už nejako vydržal. O dôchodok môže požiadať kedykolvek po vzniku nároku naň aj so spiatočnou platnosťou a nemusí mať rozviazaný pracový pomer. To platí len v prípade predčasného SD !. Vie dotyčný, že na dôchodok bude čakať aj polroka? SP sú zavalené množstvom iadostí a nestíhajú. Mnohí totiž chceli využiť starý sysém a húfne sa hlásili do dôchodku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať