Zavrieť

Porady

Preddavky

Prosím o radu - Živnostník má za rok 2010 príjem zo živnosti, kde mu daň z príjmu vychádza do 1.659,70 eur, z čoho by nemal platiť preddavky na daň z príjmu na r.2011, ale má ešte za rok 2010 príjem podľa par.8 /predaj chaty/ kde mu vychádza platiť daň 700 eur, čo je spolu viac ako 1.659,70 eur.
1. musí platiť preddavky na daň z príjmu na r.2011 /alebo sa na preddavky nezarátavajú ostatné príjmy, podľa mňa by nemal platiť preddavky, kedže ide o mimoriadny príjem z predaja chaty a z príjmu zo živnosti nemá povinnosť platiť preddavky/
2. zaratáva sa mimoriadny príjem /z predaja chaty/ do vymer.základu na preddavky do zdravot. a soc.poisťovne?
Ďakujem vopred
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Dašena O. Pozri príspevok
    jasné, že podáva jedno DP, ale aj tak si myslím, že by nemal platiť preddavky, veď na str.6 DP je to jasné, že ide o mimoriadny príjem z r. 61. No neviem, či to berú do úvahy.
    Ohľadom ZP a SP som to hľadala, ale konkrétne som to nenašla, tak prosím, kto má s tým skúsenosť, poraďte.
    Otázka - odpoveď k plateniu preddavko na daň, zo stránky DRSR
    Daňovník s akými príjmami je povinný platiť preddavky na daň ?
    Preddavky na daň neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy z kapitálového majetku (§ 7) alebo ostatné príjmy (§ 8) alebo príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov alebo príjmy zo závislej činnosti zdaňovanými preddavkovým spôsobom, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.
    Ak však daňovník dosiahol aj príjmy z podnikania (§ 6) v kombinácii s uvedenými príjmami (§ 7 alebo § 8) a posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659,70 eura, vzniká mu povinnosť platiť preddavky na daň.
    Napríklad ak mal daňovník príjmy z podnikateľskej činnosti a jeho posledná známa daňová povinnosť nepresiahla 1 659,70 eura, nemusí platiť preddavky na daň. Ak by mal zároveň aj ostatný príjem napr. z predaja vlastných nehnuteľností a jeho daňová povinnosť, ktorá spolu s príjmami z podnikania presiahne 1 659,70 eura, aj keď daňovník dosiahol v predchádzajúcom zdaňovacom období okrem príjmov z podnikania len jednorazové príjmy z predaja vlastných nehnuteľností, ale jeho posledná známa daňová povinnosť presiahla zákonnom určenú sumu, je povinný platiť preddavky na daň. Daňovník v uvedenom prípade môže využiť možnosť požiadať daňový úrad o určenie preddavkov inak podľa § 34 ods. 4 zákona o dani z príjmov.
    Ak má daňovník viac druhov príjmov a jeho základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane, pričom jedným z nich je čiastkový základ dane zo závislej činnosti, daňovník neplatí preddavky na daň v prípade, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, daňovník platí preddavky na daň v polovičnej výške

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podáva JEDNO DP, kde má čiastkové základy dane spočítané do JEDNÉHO ZD, následne vyčíslená jedna daňová povinnosť.
    Podľa výšky vyčíslenej DP mu vyjdú/nevyjdú preddavky.
    Podľa zadania asi vyjdú, ale môže zároveň s DP podať žiadosť o určenie preddavkov inak, nakoľko mal náhodný-iný=jednorazový príjem z predaja chaty.
    Pozri ZDP, § PREDDAVKY, máš to tam pekne rozpísané.
    Naposledy upravil KEJKA : 03.02.11 at 06:56 Dôvod: zvýraznila som

    Dašena O. je offline (nepripojený) Dašena O.

    živnostníčka-účtov. Dašena O.
    jasné, že podáva jedno DP, ale aj tak si myslím, že by nemal platiť preddavky, veď na str.6 DP je to jasné, že ide o mimoriadny príjem z r. 61. No neviem, či to berú do úvahy.
    Ohľadom ZP a SP som to hľadala, ale konkrétne som to nenašla, tak prosím, kto má s tým skúsenosť, poraďte.

    Dašena O. je offline (nepripojený) Dašena O.

    živnostníčka-účtov. Dašena O.
    Ďakujem, je to presne ten istý prípad, takže rozhodne je povinnosť platiť preddavky na daň z príjmu. Už som našla aj to, že aj do zdravot.poisťovne sú povinné preddavky z tohto mimoriadného príjmu, ešte neviem či aj do Soc.poisť, ale určite tiež.

    Dašena O. je offline (nepripojený) Dašena O.

    živnostníčka-účtov. Dašena O.
    Takže, sme to vyriešili tak, že živnostník si dal do príjmu 50% z predaja chaty a manželka tiež 50%, a tak nevyšli preddavky na daň z príjmu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.