Zavrieť

Porady

účtovanie postúpenia pohľadávky u dlžníka

dobrý deň, prosím poradiť, ako účtuje postúpenie pohľadávky v PÚ dlžník. Môžem aj priamo preúčtovať: 321.../325...? Alebo klasicky 315/325, pričom pôvodný záväzok zlikvidujem 321/315, aj keď mi ako dlžníkovi vlastne žiadna pohľadávka nevznikla? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dlžník nič neúčtuje. Na základe oznámenia o zmene veriteľa upraví evidenciu záväzkov, miesto firmy A, zapíše firmu B.
    Ak to inak SW nedovolí, tak prípadne zápis 321/321
    prípadne ak si evidujete záväzky z postúpenia na inom AU, tak zápis 321.1./321.3....len ako príklad.
    Nie je opodstatnené preúčtovať 321/325, ale aj takto to zostane v jednom riadku Súvahy, takže by som akceptovala aj toto riešenie.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Náš veriteľ z česka postúpil pohľadávku českej faktoringovej spločnosti. Takže mi ako dlžník uhradíme dlžnú sumu českej faktoringovej spoločnosti. Dúfam, že nám z tohto dôvodu nevznikajú žiadne povinnosti z titulu DPH. Alebo sa mýlim?
    KEJKA nevznikajú, ale pre buducnosť to daj ako súvisiacu otázku, debaty-komentáre si dosť často nevšímam, ak som už odpovedala...........

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    KEJKA Pozri príspevok
    dlžník nič neúčtuje. Na základe oznámenia o zmene veriteľa upraví evidenciu záväzkov, miesto firmy A, zapíše firmu B.
    Ak to inak SW nedovolí, tak prípadne zápis 321/321
    prípadne ak si evidujete záväzky z postúpenia na inom AU, tak zápis 321.1./321.3....len ako príklad.
    Nie je opodstatnené preúčtovať 321/325, ale aj takto to zostane v jednom riadku Súvahy, takže by som akceptovala aj toto riešenie.
    Je tento postup správny? Stačí v evidencii prepísať na faktúre dodávateľa A na dodávateľa B bez účtovania?

    účtovanie postúpenia pohľadávky u dlžníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.