Zavrieť

Porady

ako účtovať v JU

Dobrý deň,potrebujem poradiť.manžel začal minulý rok podnikať,ako mám zaúčtovať v JU náklady,ktoré platil v hotovosti,pokladňu ešte nemal.Keď si pokladňu kúpil tak cez ňu účtoval len predaj služieb a náhradných dielov.Niektoré faktúty sme mu zaplatili aj so synom z našich účtov.Čiže potrebujem dať do peňažného denníka výdaj,ale ja nemám v pokladne peniaze . Sú peniaze v hotovosti peniaze, ktoré sú v pokladni ? ak sa pýtam blbosti,tak sa dopredu ospravedlnujem,potrebujem pomôcť, ak by bola nejaká dobrá duša,ktorá to ovláda a dala na seba kontakt, bola by som veľmi šťastná.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ivka B Pozri príspevok
    a ten vklad do pokladne je len účtovne v peňažnom denníku, alebo sa to musí aj nahrať do pokladne ako príjem,lebo manžel mal vysoké náklady,ktoré platil peniazmi ktoré mal doma ale,neboli vložené do pokladne,nie je v pokladničných blokoch ich evidencia. pochopila som to správne?
    Ivka, budete musieť naštudovať aj Postupy JU - napríklad vyberám

    § 4
    Peňažný denník

    (1) V peňažnom denníku sa účtujú
    a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),

    b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,

    c) priebežné položky,

    d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

    (2) Pohyb peňažných prostriedkov v pokladniciach sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov. Pohyb peňažných prostriedkov na
    účtoch v bankách sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov na účtoch v bankách podľa výpisov z účtov v bankách. V peňažnom denníku sa účtuje v eurách.

    (3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok.
    Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných
    prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

    V tejto téme máte celé znenie Postupov v JU http://www.porada.sk/t156210-postupy...-1-2010-a.html

    Ale to nie je všetko ...musíte si naštudovať Zákon o účtovníctve ,Zákon o dani z príjmu a ďalšie zákony , aby ste bola schopná spraviť manželovi účtovníctvo .Inak budete potrebovať účtovníčku .

    Hrubo zvýraznené Priebežné položky používate na účtovanie medzi pokladňami t.j. keď z pokladnice vyberiete finančné prostriedky a vložíte ich do registračnej pokladne .

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ivka B Pozri príspevok
    ,
    Ivka B Pozri príspevok
    pokladňu ešte nemal.Keď si pokladňu kúpil tak cez ňu účtoval len predaj služieb a náhradných dielov.Niektoré faktúty sme mu zaplatili aj so synom z našich účtov.Čiže potrebujem dať do peňažného denníka výdaj,ale ja nemám v pokladne peniaze . Sú peniaze v hotovosti peniaze, ktoré sú v pokladni ?


    Ivka B Pozri príspevok
    ak bude kupovať v hotovosti, a pokladňu má prázdnunajprv musí urobiť vklad do pokladne.


    Ivka B Pozri príspevok
    a ten vklad do pokladne je len účtovne v peňažnom denníku, alebo sa to musí aj nahrať do pokladne ako príjem,lebo manžel mal vysoké náklady,ktoré
    Ivka B Pozri príspevok
    platil peniazmi ktoré mal doma ale,neboli vložené do pokladne,nie je v pokladničných blokoch ich evidencia. pochopila som to správne?


    Z Tvojich citovaných otázok /modrým/ vidieť, že si firemnú pokladnicu mýliš s elektronickou registračnou pokladňou – ERP. Firemnú pokladnicu si predstav ako kovovú skrinku, do ktorej vložíš dostatok peňazí na začiatku podnikania a k tejto sume vypíšeš prvý príjmový pokladničný doklad PPD. Každý výdavok manžela platíš z týchto peňazí a z každého výdavku zapíšeš výdavkový pokladničný doklad VPD a založíš do účtovníctva. Rovnako do tejto skrinky ukladáš po skončení pracovného dňa tržby z podnikania, ktoré boli zaznamenané na ERP. K dennej uzávierke ERP urobíš tiež príjmový poklad PPD. Potom všetky PPD a VPD zapíšeš do peňažného denníka podľa poradového čísla. Ak máš viac výdavkov, ako príjmov, musíš pokladnicu doplniť o vklad do podnikania z mimopodnikateľských zdrojov - PPD. Ak naopak bude v pokladnici veľa peňazí, vyberieš ich na osobnú potrebu – VPD. ERP slúži iba na evidovanie tržieb z podnikania, nie evidovanie úhrady výdavkov. Aj keď budeš mať tri ERP, firemná pokladnica pre príjmy a výdavky bude iba jedna.

    7monika5 je offline (nepripojený) 7monika5

    7monika5
    Ivka B Pozri príspevok
    Dobrý deň,potrebujem poradiť.manžel začal minulý rok podnikať,ako mám zaúčtovať v JU náklady,ktoré platil v hotovosti,pokladňu ešte nemal.Keď si pokladňu kúpil tak cez ňu účtoval len predaj služieb a náhradných dielov.Niektoré faktúty sme mu zaplatili aj so synom z našich účtov.Čiže potrebujem dať do peňažného denníka výdaj,ale ja nemám v pokladne peniaze . Sú peniaze v hotovosti peniaze, ktoré sú v pokladni ? ak sa pýtam blbosti,tak sa dopredu ospravedlnujem,potrebujem pomôcť, ak by bola nejaká dobrá duša,ktorá to ovláda a dala na seba kontakt, bola by som veľmi šťastná.Ďakujem
    Áno, peniaze v hotovosti = peniaze v pokladni. Treba zaúčtovať vklad vlastných prostriedkov podnikateľa do pokladne = dotácia pokladne..... a môžete účtovať výdaje. Hlavne nezabudnúť, že pokladňa nikdy nemôže mať mínusový stav!

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ivka B Pozri príspevok
    Dobrý deň,potrebujem poradiť.manžel začal minulý rok podnikať,ako mám zaúčtovať v JU náklady,ktoré platil v hotovosti,pokladňu ešte nemal.Keď si pokladňu kúpil tak cez ňu účtoval len predaj služieb a náhradných dielov.Niektoré faktúty sme mu zaplatili aj so synom z našich účtov.Čiže potrebujem dať do peňažného denníka výdaj,ale ja nemám v pokladne peniaze . Sú peniaze v hotovosti peniaze, ktoré sú v pokladni ? ak sa pýtam blbosti,tak sa dopredu ospravedlnujem,potrebujem pomôcť, ak by bola nejaká dobrá duša,ktorá to ovláda a dala na seba kontakt, bola by som veľmi šťastná.Ďakujem
    Platby v súvislosti s podnikaním ktoré ste manželovi platili mu zaúčtujte cez uzávierkové operácie Interným dokladom ako nepeňažnú operáciu s príslušným členením výdavkov .K internému dokladu priložte doklady - ako FA a fotokópiu Vášho bežného účtu .Ale už to viac krát nerobte , nech si manžel platí zo svojho účtu resp. z účtu zriadenému na podnikanie .

    Do budúcna :
    Radšej nech na svoj účet, zriadený pre podnikateľské účely vloží peniaze a budete tento vklad účtovať na základe bankového výpisu ako príjem banka - vklad podnikateľa.

    Ak by sa Vám jednalo , ako tieto peniaze vráti späť Vám a synovi , tak v prvom rade musí mať hotovosť , ak ju bude mať , tak z pokladne v hotovosti si vyberie peniaze pre osobnú potrebu , zaúčtujete tento výber ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - iný (osobná spotreba) a peniaze Vám vráti .

    Ivka B je offline (nepripojený) Ivka B

    Ivka B
    Veľmi pekne Vám ďakujem,čiže manžel, ak bude kupovať v hotovosti, a pokladňu má prázdnu najprv musí urobiť vklad do pokladne.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ivka B Pozri príspevok
    Veľmi pekne Vám ďakujem,čiže manžel, ak bude kupovať v hotovosti, a pokladňu má prázdnu najprv musí urobiť vklad do pokladne.
    Určite , však ak nemáte zostatok hotovosti , tak nie je možné účtovať operácie súvisiace s podnikaním .

    Ivka B je offline (nepripojený) Ivka B

    Ivka B
    a ten vklad do pokladne je len účtovne v peňažnom denníku, alebo sa to musí aj nahrať do pokladne ako príjem,lebo manžel mal vysoké náklady,ktoré platil peniazmi ktoré mal doma ale,neboli vložené do pokladne,nie je v pokladničných blokoch ich evidencia. pochopila som to správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.