Zavrieť

Porady

Výkon exekúcie

Dobrý deň.

Otec prehral súdny spor a je povinný zaplatiť cca 40000 Eur. Rozsudok KS je konečný bez možnosti odvolania. V zákonnej lehote podal dovolanie na najvyšší súd, kde sa má rozhodovať jednak v samotnom spore a jednak o odklade vykonateľnosti rozsudku. Medzitým sa stal rozsudok KS vykonateľným a veriteľ podal žiadosť o exekúciu. Včera otcovi prišlo oznámenie o začatí exekúcie. Podá námietku proti exekúcii (posledný deň 14-dňovej lehoty) a následne má OS 60 dní na rozhodnutie o tejto námietke. Ak som správne pochopila, do toho času bude exekúcia zastavená. Mám obavu, že NS (keďže nemá žiadne lehoty), nerozhodne do tejto doby o odklade vykonateľnosti rozsudku a teda prebehne exekúcia. Môže sa však stať, že následne NS rozhodne o odklade vykonateľnosti rozsudku, alebo celkovo rozhodne o spore v prospech môjho otca - dlžníka. Čo však s už vykonanou exekúciou, keď veriteľ bude mať vyplatený dlh, ktorý vlastne nemal mať vyplatený?

Ďakujem.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

intro je offline (nepripojený) intro

intro
Podaním námietok sa exekúcia nezastavuje - do doby kým súd rozhodne o námietkach môže exekútor blokovať , zabezpečovať majetok , ale nie predávať . Ďalší postup bude závisieť od rozhodnutia súdu o námietkach.
Domnievam sa, že bolo by vhodné požiadať aj o odklad exekúcie /§ 56 Exekučného poriadku/ do doby kým nerozhodne NS o odklade vykonateľnosti rozhodnutia.

iriska je offline (nepripojený) iriska

iriska
doplním - v prípade, že bude vykonaná exekúcia a budú vymožené prostriedky, ktoré nemali byť vymožené, môžu sa vymáhať naspäť (mám taký pocit, že aj spolu s trovami exekúcie, ktoré boli zaplatené neoprávnene)

p.s. niektoré súdy o odkladoch a námietkach nedokážu rozhodnúť do 60 dní a trvá im to aj viac mesiacov.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac EvaB.
Srdečná vďaka.

Pozerala som §56 Exekučného poriadku, ale tam je písané, že sa exekúcia zastaví len ak by sa povinný ocitol v situácii, ktorá by pre neho mala zvlášť nepriaznivé dôsledky. Ide o exekúciu na dom aj byt. Výška pohľadávky je nižšia, takže sa bude asi dražiť len dom alebo len byt. Vždy mu zostane niečo na bývanie.
Problém je v tom, že otec býva v dome a ja s rodinou v byte. Pôvodne som mala predmetný dom zdediť ja (máme v jeho okolí už vysadený vinohrad a záhradu) a sestra bude dediť byt. Ja s rodinou som za to, aby sa predišlo exekučnému príkazu a dražbe a chceme s manželom zaplatiť celý dlh s tým, že by dom zostal nám (asi zmluva o budúcej kúpnej zmluve - vypracuje právnik). Dá sa to takto?
Ak by nakoniec celá exekúcia bola zbytočná (otec by spor vyhral na NS), tak už viem, že by mohol požiadať o vrátenie neoprávneného majetkového prospechu v ďalšom zdĺhavom súdnom konaní. Jedná sa o veľmi dlhý spor (od roku 1990) o vysporiadanie BSM a je raritou v našom okrese. Matka odvrhla celú svoju rodinu (najbližšiu aj širokú) a teraz je to kto z koho. Nerozumiem vlastným rodičom.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.