Zavrieť

Porady

konateľ zamestnanec a súkromné auto

Chcela by som poradiť s takýmto "problémom":
naša firma má 2 autá - jedno nákladné, ktoré využíva skladník, druhé osobné, na ktorom chodí na služobné cesty jeden konateľ. Teraz sa stalo, že na služobné cesty začal chodiť aj druhý konateľ (obaja sú zároveň zamestnancami firmy) - avšak musí na to využívať vlastné (súkromné) auto. Chcem sa spýtať - môže? Ak áno, cestnú daň musí zaplatiť on ako súkromná osoba? (daňové priznanie až v roku 2012 za rok 2011, ale prihlásiť auto na DÚ už teraz?) Musí písať knihu jázd? Aké náhrady mu vyplatí firma? A na aký účet to všetko zaúčtujem? Ja viem, že tu na porade už o tom bolo veľakrát, ale všetky príspevky, ktoré som čítala boli zo starších rokov, doba sa mení, účtovanie sa mení a tak by som rada, keby ste mi pomohli zhrnúť to všetko na jednom mieste tak, aby to bolo aktuálne a hlavne správne. Už vopred Vám všetkým ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mocekz Pozri príspevok
    Chcela by som poradiť s takýmto "problémom":
    naša firma má 2 autá - jedno nákladné, ktoré využíva skladník, druhé osobné, na ktorom chodí na služobné cesty jeden konateľ. Teraz sa stalo, že na služobné cesty začal chodiť aj druhý konateľ (obaja sú zároveň zamestnancami firmy) - avšak musí na to využívať vlastné (súkromné) auto. Chcem sa spýtať - môže? ÁNo. Ak áno, cestnú daň musí zaplatiť on ako súkromná osoba? Nie, žiadnu cestnú daň, takú naše zákony nepoznajú, ale za to Daň z MV musí zaplatiť spoločnosť, a DP aj podať.t (daňové priznanie až v roku 2012 za rok 2011, ale prihlásiť auto na DÚ už teraz?) Musí písať knihu jázd? Aké náhrady mu vyplatí firma? A na aký účet to všetko zaúčtujem? Ja viem, že tu na porade už o tom bolo veľakrát, ale všetky príspevky, ktoré som čítala boli zo starších rokov, doba sa mení, účtovanie sa mení a tak by som rada, keby ste mi pomohli zhrnúť to všetko na jednom mieste tak, aby to bolo aktuálne a hlavne správne. Už vopred Vám všetkým ďakujem. V ostatných bodoch si nájdi príspevky, v účtovaní sa nič nemenilo, ani v spôsobe náhradách.
    V texte.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    mocekz Pozri príspevok
    Chcela by som poradiť s takýmto "problémom":
    naša firma má 2 autá - jedno nákladné, ktoré využíva skladník, druhé osobné, na ktorom chodí na služobné cesty jeden konateľ. Teraz sa stalo, že na služobné cesty začal chodiť aj druhý konateľ (obaja sú zároveň zamestnancami firmy) - avšak musí na to využívať vlastné (súkromné) auto. Chcem sa spýtať - môže?
    Áno
    Ak áno, cestnú daň musí zaplatiť on ako súkromná osoba? (daňové priznanie až v roku 2012 za rok 2011, ale prihlásiť auto na DÚ už teraz?)
    Cestnú daň /daň z MV/ platí firma a to za každý mesiac v ktormo bolo auto použité na SC a pokiaľ je v TP ako majiteľ uvedený daný zamestnanec, v tomto prípade druhý konateľ
    Musí písať knihu jázd?
    Nie
    Aké náhrady mu vyplatí firma?
    Spotrebu PHM podľa TP a paušálnu náhradu za km platnú v čase SC.
    A na aký účet to všetko zaúčtujem?
    512AE
    Ja viem, že tu na porade už o tom bolo veľakrát, ale všetky príspevky, ktoré som čítala boli zo starších rokov, doba sa mení, účtovanie sa mení a tak by som rada, keby ste mi pomohli zhrnúť to všetko na jednom mieste tak, aby to bolo aktuálne a hlavne správne. Už vopred Vám všetkým ďakujem.
    Počuj a nechceš ešte aby sme Ti ten cesťák aj vypočítali. :-)

    mocekz je offline (nepripojený) mocekz

    mocekz
    som otravná, že?
    ešte ohľadom DzMV - v dokladoch je ako majiteľka zapísaná manželka konateľa/zamestnanca. Čo s tým?

    mocekz je offline (nepripojený) mocekz

    mocekz
    IvoM Pozri príspevok
    Nič, viď čo som Ti napísal v príspevku.
    Cestnú daň /daň z MV/ platí firma a to za každý mesiac v ktormo bolo auto použité na SC a pokiaľ je v TP ako majiteľ uvedený daný zamestnanec, v tomto prípade druhý konateľ

    Tak z tohoto som jeleň IvoM - platí firma za každý mesiac, v TP je manželka druhého konateľa - tzn.za každý mesiac, v ktorom bude SC doručím na DÚ daňové priznanie z MV (za január vo februári, za február v marci, ... ?) Môžeš mi to po lopate vysvetliť? (Asi som z inej planéty, ale vôbec netušim, o čom to tu?)
    Naposledy upravil mocekz : 09.02.11 at 07:57

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    mocekz Pozri príspevok
    Cestnú daň /daň z MV/ platí firma a to za každý mesiac v ktormo bolo auto použité na SC a pokiaľ je v TP ako majiteľ uvedený daný zamestnanec, v tomto prípade druhý konateľ

    Tak z tohoto som jeleň IvoM - platí firma za každý mesiac, v TP je manželka druhého konateľa - tzn.za každý mesiac, v ktorom bude SC doručím na DÚ daňové priznanie z MV (za január vo februári, za február v marci, ... ?) Môžeš mi to po lopate vysvetliť? (Asi som z inej planéty, ale vôbec netušim, o čom to tu?)
    Mocekz, neviem ale veď píšem po slovensky /aspoň dúfam/, teda po lopate keď je v TP uvedená manželka konateľa tak sa daň z MV pri SC na ktorej bol konateľ /jej manžel/ nepočíta /nie je predmetom tejto dane/, čo s týka toho že doručím na DÚ DP z MV každý mesiac snáď ani nestojí za komentár, toto priznanie sa totiž podáva len raz ročne, a to spätne teda za rok 2011 podáš len jedno DP a to do 31.1.2012

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    iba si dovolim malu terminologicku opravu...

    vlastnik a drzitel vozidla mozu byt odlisne osoby... zakon o miestnych daniach §85,2,a hovori o drzitelovi vozidla !!! nie o vlastnikovi !

    napriklad ak ja leasujem auto, ako vlastnik je leasingovka a ako drzitel som ja...

    mocekz je offline (nepripojený) mocekz

    mocekz
    To viem, že iba raz ročne podávam DPzMV, pomýlilo ma, že si napísal za každý mesiac - myslela som, že tam je iný postup ako zvyčajne. Nemusíš byť podráždený, ty vieš, ja nie, tak sa pýtam, prosím o radu, preto je to porada, že? Keby som vedela, ako na to, tak nemám tlak 200 na 150

    konateľ zamestnanec a súkromné auto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.