Zavrieť

Porady

Dlhodobé sporenie -dilema

Neviem či sa tu už niečo podobné riešilo, som tu nový, ospravedlňujem sa za prípadnú diplicitnú tému

Takže mám 25 rokov a keďže už mám príjem, mal by som záujem a sporenie dlhodobejšieho charakteru. Keďže som slobodný bez záväzkov nie je pre mňa problém odložiť bokom min. 150€, v niektorých mesiacoch aj 200 či 300€ nabok. Plus úspory cca. 3000€. Ide mi o to že jednak hľadám sporenie s garantovanou mierou min. 2% ročne ako napr. SLSP alebo ČSOB bez zbytočných poplatkov ale zase nič negarantované ako podielové fondy. Keďže som pomerne mladý rodinu v najbližších rokov zrejme nezaložím, ale môže sa stať všeličo. Preto trvám aby aspoň časť úspor nebola viazaná pre istotu keď sa človeku niečo nepríjemné prihodí a potrebuje peniaze. A takisto aj zbytočných poplatkov. Zaujímal som sa o stavebné sporenie, keď tak rozmýšľam síce je tam štátna prémia (ale tá nie je do budúcnosti garantovaná), rovnako sú peniaze viazané na 6 rokov a dosť vysoké poplatky jednak za založenie a vedenie, ktoré podľa dosť negujú vyššie úročenie sporenia. Čo mi poradíte??

vďaka
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
splinterX Pozri príspevok
Neviem či sa tu už niečo podobné riešilo, som tu nový, ospravedlňujem sa za prípadnú diplicitnú tému

Takže mám 25 rokov a keďže už mám príjem, mal by som záujem a sporenie dlhodobejšieho charakteru. Keďže som slobodný bez záväzkov nie je pre mňa problém odložiť bokom min. 150€, v niektorých mesiacoch aj 200 či 300€ nabok. Plus úspory cca. 3000€. Ide mi o to že jednak hľadám sporenie s garantovanou mierou min. 2% ročne ako napr. SLSP alebo ČSOB bez zbytočných poplatkov ale zase nič negarantované ako podielové fondy. Keďže som pomerne mladý rodinu v najbližších rokov zrejme nezaložím, ale môže sa stať všeličo. Preto trvám aby aspoň časť úspor nebola viazaná pre istotu keď sa človeku niečo nepríjemné prihodí a potrebuje peniaze. A takisto aj zbytočných poplatkov. Zaujímal som sa o stavebné sporenie, keď tak rozmýšľam síce je tam štátna prémia (ale tá nie je do budúcnosti garantovaná), rovnako sú peniaze viazané na 6 rokov a dosť vysoké poplatky jednak za založenie a vedenie, ktoré podľa dosť negujú vyššie úročenie sporenia. Čo mi poradíte??

vďaka
...nie sú viazané až tak dlhú dobu ......aj skôr sa dá manipulovať ...

Na Tvojom mieste by som ale urobil pol na pol ...
Určitú čiastku na stavebné sporenie a zároveň aj do tej nejakej banky .

Stavebná sporiteľňa má ale tú výhodu oproti bankám , že je tam v prípade úveru - hypotekéky potom menšia úroková sadzba ...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ak vylucujes hazard v podielovych fondoch, tak je uplne jedno kde si budes sporit, uroky su dnes tak nizke ze ci zarobis za rok o euro viac alebo menej je nepodstatne ...
zaloz si emax+ a mas 1,3% na sporiacom neviazanom ucte, peniaze k dispozicii nonstop (1x v mesiaci bez poplatku)
0 1
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

splinterX Pozri príspevok
Neviem či sa tu už niečo podobné riešilo, som tu nový, ospravedlňujem sa za prípadnú diplicitnú tému

Takže mám 25 rokov a keďže už mám príjem, mal by som záujem a sporenie dlhodobejšieho charakteru. Keďže som slobodný bez záväzkov nie je pre mňa problém odložiť bokom min. 150€, v niektorých mesiacoch aj 200 či 300€ nabok. Plus úspory cca. 3000€. Ide mi o to že jednak hľadám sporenie s garantovanou mierou min. 2% ročne ako napr. SLSP alebo ČSOB bez zbytočných poplatkov ale zase nič negarantované ako podielové fondy. Keďže som pomerne mladý rodinu v najbližších rokov zrejme nezaložím, ale môže sa stať všeličo. Preto trvám aby aspoň časť úspor nebola viazaná pre istotu keď sa človeku niečo nepríjemné prihodí a potrebuje peniaze. A takisto aj zbytočných poplatkov. Zaujímal som sa o stavebné sporenie, keď tak rozmýšľam síce je tam štátna prémia (ale tá nie je do budúcnosti garantovaná), rovnako sú peniaze viazané na 6 rokov a dosť vysoké poplatky jednak za založenie a vedenie, ktoré podľa dosť negujú vyššie úročenie sporenia. Čo mi poradíte??

vďaka
Ja by som na tvojom mieste urobil nasledovné. Tie voľné prostriedky by som rozdelil na nasledovné produkty:

1. stavebné sporenie - aj keď sa ti to zdá nevýhodné, SS má svoje výhody a do určitej ročne nasporenej sumy je to stále najlepšie zhodnotená investícia. Na SS, aby si dosiahol maximálny výnos, by si ročne uložil cca 550 EUR (či už mesačne alebo v inom časovom intervale - stačí aj na konci roka vložiť celoročný vklad a štátnu prémiu dostaneš v rovnakej výške, ako keby si ukladal mesačne) . Ak sa rozhodneš pre SS, môžeme o tom podrobnejšie podebatovať. Aby si mi veril, tu je tabuľka, kde si môžeš porovnať, ako je výhodné SS:

http://www.porada.sk/1505724-post41.html

2. pravidelné sporenie - napr. v SLSP cez Sporenie k osobnému účtu , kde pravidelným sporením od 15 EUR mesačne môžeš získať úročenie 2%, alebo cez internetovú banku Zuno, kde máš úročené vklady úrokom 1,8%. Tu by som na tvojom mieste ukladal nejakú časť príjmu, napr. mesačne 50 EUR, túto sumu môžeš meniť. Záleží aj od toho, kde máš teraz účet. Ak nikde, tak pre teba by bola lepšie Zuno banka, bežný účet je zadarmo, ale služby sú oklieštené. No pre teba ten balík bude postačovať. Toto sporenie je potom možné kombinovať so SS, napr. tu budeš počas roka sporiť a na konci roka peniaze prevedieš na SS.

3. nejaký iný účet alebo termínovaný vklad - ak na účte sporenia dosiahneš určitú sumu, napr. 1000 EUR, môžeš si urobiť termínovaný vklad, napr. na rok. V Zune dostaneš úročenie 2,2% pri ročnom vklade.

Uvedené produkty máš garantované, takže neprerobíš. Ak chceš riskovať, môžeš skúsiť miesto niektorého produktu investičné fondy. Ale na tvojom mieste by som do fondov nedal viac, ako tretinu sumy, čo celkovo usporíš. Teda max. 50-100 EUR mesačne.
Naposledy upravil Chobot : 10.02.11 at 15:29
2 0
joeV joeV

joeV je offline (nepripojený) joeV

pre splinterX:
všetky "garantované" produkty, ktoré tu boli menované majú jedného veľkého nepriateľa - infláciu. Všetko čo "zhodnocuje" Tvoje peniaze pod 3-4% ročne, vlastne len udržuje reálnu hodnotu peňazí na nule alebo ju znižuje.
Preto jednoznačne podielové fondy!!! Prečo? Pretože sú šité presne pre Tvoj prípad. Chceš sporiť dlhodobo (doporučené 7-10 rokov). Pri mesačných vkladoch do podielových fondov počas takej dlhej doby nemôžeš prerobiť.
Podielové fondy nie sú hazard ale istota zhodnotenia Tvojich peňazí.
Príklady:
Templeton BRIC založený 10/2005 - priemer 8,44% p.a. (per annum - ročne)
Templeton Latin America založený 05/2001 - priemer 19,5% p.a.
Templeton China založený 09/1994 - priemer 10,05% p.a.
Templeton Growth Inc. založený 11/1954 - priemer 10,53% p.a.
(zhodnotenie pri pravidelných mesačných vkladoch)

toto je len môj skromný názor na vec, možností je veľa
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

joeV,

co ak prave v roku odkupu (napriklad po 10. rokoch) hodnota fondu klesne? (nemusime ist do dalekej minulosti)

preco tak bezpecne tvrdis, ze sa na fondoch neda z dlhodobeho hladiska prerobit????

moj nazor je, ze fondy treba sledovat v CASE a reagovat na aktualne dianie,

a to nespominam este poplatky ....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

joeV Pozri príspevok
pre splinterX:
všetky "garantované" produkty, ktoré tu boli menované majú jedného veľkého nepriateľa - infláciu. Všetko čo "zhodnocuje" Tvoje peniaze pod 3-4% ročne, vlastne len udržuje reálnu hodnotu peňazí na nule alebo ju znižuje.
Preto jednoznačne podielové fondy!!! Prečo? Pretože sú šité presne pre Tvoj prípad. Chceš sporiť dlhodobo (doporučené 7-10 rokov). Pri mesačných vkladoch do podielových fondov počas takej dlhej doby nemôžeš prerobiť.
Podielové fondy nie sú hazard ale istota zhodnotenia Tvojich peňazí.
Príklady:
Templeton BRIC založený 10/2005 - priemer 8,44% p.a. (per annum - ročne)
Templeton Latin America založený 05/2001 - priemer 19,5% p.a.
Templeton China založený 09/1994 - priemer 10,05% p.a.
Templeton Growth Inc. založený 11/1954 - priemer 10,53% p.a.
(zhodnotenie pri pravidelných mesačných vkladoch)

toto je len môj skromný názor na vec, možností je veľa
Synovi som uložil peniaze pred 4 rokmi na zaistený vklad, ktorý bol naviazaný na Dow Jones Eurostoxx 50 index. Pri uzatváraní vkladu banka sľubovala na základe predpokladov, že tento index za 4 roky narastie o 20%! Teraz keď pozerám, ako sa zhodnotil tento index za tie roky, tak sa trafili, akurát znamienko si pomýlili. V súčasnosti má o 20,90% nižšiu hodnotu ako pred 4 rokmi.

http://www.stoxx.com/indices/index_i...ml?symbol=SX5E

Našťastie išlo o zaistený vklad, takže aspoň neprišiel o vložené prostriedky, keď už nič nezarobili....
0 0
joeV joeV

joeV je offline (nepripojený) joeV

mona091 Pozri príspevok
joeV,

co ak prave v roku odkupu (napriklad po 10. rokoch) hodnota fondu klesne? (nemusime ist do dalekej minulosti)

preco tak bezpecne tvrdis, ze sa na fondoch neda z dlhodobeho hladiska prerobit????

moj nazor je, ze fondy treba sledovat v CASE a reagovat na aktualne dianie,

a to nespominam este poplatky ....
absolútny súhlas s tým, že fondy treba sledovať a reagovať na aktuálne dianie, preto sa nemôže stať , že by som predal svoje nakúpené podiely pod cenu. Predsa vo fonde nie som viazaný na dobu od kedy do kedy, tzn. podiely predám vtedy kedy to bude pre mňa výhodné. Rozložením investícií do viacerých fondov znižujem riziko toho, keď budem potrebovať peniaze z fondu práve v tento okamžik, predám podiely vo fonde, v ktorom to bude pre mňa najvýhodnejšie.
0 0
joeV joeV

joeV je offline (nepripojený) joeV

pre Chobot


Pri vstupe do fondu je potrebné ísť do zmluvného vzťahu priamo so spoločnosťou, ktorá fond/fondy spravuje nie cez banku alebo dokonca poisťovňu. Len potom máte prehľad o Vašich investíciách 24 hodín denne, nižšie náklady a čisté zhodnotenie. Údaje, ktoré som udával môžete dosiahnuť len týmto spôsobom.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mám IŽP, už vyše vyše 8 rokov, budem to mať vyplatené, ak dožijem, na konci budúceho roku. Zatiaľ som v strate, napriek tomu, že je všetko investované do dlhopisového fondu. Mám dynamiku poistenia.
JoeV píše: Chceš sporiť dlhodobo (doporučené 7-10 rokov). Pri mesačných vkladoch do podielových fondov počas takej dlhej doby nemôžeš prerobiť.
Ja píšem: Ľutujem, že som vtedy nezaložila stavebné sporenie, za 6 rokov som mohla lepšie zarobiť, ako na IŽP na 10tich.
Ale iné chcem informácie, píšete tu o uložení úspor do banky zuno, teraz majú 2,8% na ročný vklad, myslíte, že je to bezpečné? Aj Privatbanka má zaujímavé úroky. Potrebovali by sme ako dôchodcovia taký najviac ročný vklad, cca 5 až 6 tisíc eur, ktorý by sme podľa potreby predlžovali. Ako železnú rezervu, veď viete, ako to myslím.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Neverím u nás na žiadne dlhodobé sporenie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Kvaka Pozri príspevok
Mám IŽP, už vyše vyše 8 rokov, budem to mať vyplatené, ak dožijem, na konci budúceho roku. Zatiaľ som v strate, napriek tomu, že je všetko investované do dlhopisového fondu. Mám dynamiku poistenia.
JoeV píše: Chceš sporiť dlhodobo (doporučené 7-10 rokov). Pri mesačných vkladoch do podielových fondov počas takej dlhej doby nemôžeš prerobiť.
Ja píšem: Ľutujem, že som vtedy nezaložila stavebné sporenie, za 6 rokov som mohla lepšie zarobiť, ako na IŽP na 10tich.
Ale iné chcem informácie, píšete tu o uložení úspor do banky zuno, teraz majú 2,8% na ročný vklad, myslíte, že je to bezpečné? Aj Privatbanka má zaujímavé úroky. Potrebovali by sme ako dôchodcovia taký najviac ročný vklad, cca 5 až 6 tisíc eur, ktorý by sme podľa potreby predlžovali. Ako železnú rezervu, veď viete, ako to myslím.
Prečo by to nebolo bezpečné? Banka ako banka, peniaze sú chránené fondom ochrany vkladov (v ZUNE Rakúsky FOV).

Ak by si ale predsa len chcela rozdeliť riziko, tak polovicu daj do Zuna a polovicu do mBanky, teraz zvyšovali úr. sadzby (na rok tuším 2,2% - to už nie je taký rozdiel v porovnaní so Zunom 2,8%...). Alebo polovicu Zuno na 3 roky (4% p.a.) a zvyšok toč v mBank na 1 rok ( keby niečo, pri predčasnom výbere dostaneš 50% úrokov, teda 1,1%).
1 0
joeV joeV

joeV je offline (nepripojený) joeV

Kvaka Pozri príspevok
Mám IŽP, už vyše vyše 8 rokov, budem to mať vyplatené, ak dožijem, na konci budúceho roku. Zatiaľ som v strate, napriek tomu, že je všetko investované do dlhopisového fondu. Mám dynamiku poistenia.
JoeV píše: Chceš sporiť dlhodobo (doporučené 7-10 rokov). Pri mesačných vkladoch do podielových fondov počas takej dlhej doby nemôžeš prerobiť.
Ja píšem: Ľutujem, že som vtedy nezaložila stavebné sporenie, za 6 rokov som mohla lepšie zarobiť, ako na IŽP na 10tich.
Ale iné chcem informácie, píšete tu o uložení úspor do banky zuno, teraz majú 2,8% na ročný vklad, myslíte, že je to bezpečné? Aj Privatbanka má zaujímavé úroky. Potrebovali by sme ako dôchodcovia taký najviac ročný vklad, cca 5 až 6 tisíc eur, ktorý by sme podľa potreby predlžovali. Ako železnú rezervu, veď viete, ako to myslím.
Ja som vôbec nepísal o IŽP ale o priamej investícii do fondov, to je veľký rozdiel. Pri IŽP máte garantované 2 veci:
- prvé 2 roky na konte 0,
- po 10-12 rokoch máte na konte to čo ste tam vložili,
ale to Vám asi poisťovací agent nepovedal.

Dám Vám príklad fondu ako pracoval posledných 8 rokov (čo Vám ukáže koľko Vaše peniaze zarobili poisťovni). Vybral som dlhopisový fond - Templeton Global Bond
príklad:
mesačný vklad 50€ po dobu 8 rokov (od 04/2003 do 04/2011)
vklady celkom: 4800€
náklady fondu: 3% vkladu
po 8 rokoch na účte: 6694€ (výnos 8,21% ročne)
od toho je potrebné odpočítať sprostredkovateľskú províziu: 700€
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

joeV, od čoho závisí výška sprostredkovatelskej provízie ? Od výšky vložených prostriedkov, alebo výnosov fondu ?
0 0
joeV joeV

joeV je offline (nepripojený) joeV

14-násobok mesačného vkladu, najviac však 2100€.
50€/mes.=700€, 100€/mes.=1400€, 150€ a viac=2100€
Naposledy upravil joeV : 27.04.11 at 12:24
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

celkom dobrý biznis pre sprostredkovatela. Predpokladám, že na výplatu provízie, v príklade ktorý si uviedol, nečaká 8 rokov.
0 0
joeV joeV

joeV je offline (nepripojený) joeV

provízia samozrejme vždy pred prvým vkladom. Súhlasím dobrý biznis pre sprostredkovateľa aj pre klienta, pretože provízia a 3% vkladu sú jediné náklady vo fonde.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

joeV Pozri príspevok
Ja som vôbec nepísal o IŽP ale o priamej investícii do fondov, to je veľký rozdiel. Pri IŽP máte garantované 2 veci:
- prvé 2 roky na konte 0,
- po 10-12 rokoch máte na konte to čo ste tam vložili,
ale to Vám asi poisťovací agent nepovedal.

Dám Vám príklad fondu ako pracoval posledných 8 rokov (čo Vám ukáže koľko Vaše peniaze zarobili poisťovni). Vybral som dlhopisový fond - Templeton Global Bond
príklad:
mesačný vklad 50€ po dobu 8 rokov (od 04/2003 do 04/2011)
vklady celkom: 4800€
náklady fondu: 3% vkladu
po 8 rokoch na účte: 6694€ (výnos 8,21% ročne)
od toho je potrebné odpočítať sprostredkovateľskú províziu: 700€
No, JoeV, možno máš pravdu, že Alianz na mne zarobila, ale ja som to tak musela riešiť, ak som chcela aj úrazové poistenie. Dalo sa to jedine ako kombinácia IŽP + úrazové poistenie. Ja mám v tomto roku ročný vklad na IŽP 282eur a úrazové 41eur. Nie sú to veľké sumy, ani veľké straty, ani zisky, možno do konca roku 2011 budem mať to, čo som tam vložila, ale aspoň som mohla byť úrazovo poistená.
1 0
joeV joeV

joeV je offline (nepripojený) joeV

áno, máte pravdu vtedy to nešlo, teraz už hej, preto aj ja používam poisťovňu už len na poistenie, určite nie na investovanie mojich ťažko zarobených peňazí.
0 0
twe twe

twe je offline (nepripojený) twe

ak sa mozem spytat: mate uzatvorene investicne zivotne poistenie od allianz?
ja mam jedno uz 6. rok a odkupna hodnota je cca 2/3 vlozenej sumy, avsak ratam, ze tie peniaze budem potrebovat uz o par rokov a preto rozmyslam , co teraz, ako co najmenej prerobit
platba poistneho je rocna
vdaka za odpovede
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No podľa mojich znalostí a vedomostí, je lepšie pri investičnom poistení platiť mesačne ako ročne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať