Zavrieť

Porady

Nedokoncena vyroba

Ahojte poradaci ,


nasiel som tu velmi vela popisane o nedokoncenej vyrobe. nikde som vsak nenasiel moje problemy:

1, uctovat ako naklad vyroby na konci roka aj rezijne naklady? / telefon, plat uctovnika, najom kancelarie, poistenie firmy, a pod/ Myslim tym to ze do nakladov daneho roka zahrniem do vyroby aj tieto naklady./ napr. pomerne podla poctu rozpracovananych akcii/

2,Ako mam uctovat nedokoncenu vyrobu ked mi nikto nevie dat koko je rozpracovane v %, alebo nemaju rozpocet nakladov na jednotlive roky niekedy ani na ziaden rozpocet.

Napr. Cena diela je 50 000 EUR

Naklady mam v jednom roku 10 000 EUR , fakturaciu 20 000
Ako vypocitat nedokoncenu vyrobu k 31.12.XXXX

A ako vypocitat ked mam v jednom roku naklady 10 000 EUR a fakturaciu 500.

3 Aky vplyv ma na NV ked nieco je vyfakturovane lebo sme to dokoncili a k 31.12 nemam fakturu od subdodavatelaa ta pride az v dalsom roku. ?? / napr si vyroba nevsimla ze nam tato faktura neprisla/


Dakujem vsetkym za pomoc a objasnenie.
Naposledy upravil olkos : 11.02.11 at 19:51
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nezamieňaj NV a zákazkovú výrobu. V účtovaní nastali veľké zmeny - viď §30 a nasl.

olkos Pozri príspevok
A.........................
1, uctovat ako naklad vyroby na konci roka aj rezijne naklady? / telefon, plat uctovnika, najom kancelarie, poistenie firmy, a pod/ Myslim tym to ze do nakladov daneho roka zahrniem do vyroby aj tieto naklady./ napr. pomerne podla poctu rozpracovananych akcii/
máš asi na mysli výrobnú réžiu-tam by tebou vymenované náklady nepatrili. V určitých prípadoch ide do NV aj tzv. správna réžia, ale je to ojedinelé. Takže skôr poviem NIE.

2,Ako mam uctovat nedokoncenu vyrobu ked mi nikto nevie dat koko je rozpracovane v %, alebo nemaju rozpocet nakladov na jednotlive roky niekedy ani na ziaden rozpocet.
toto je práve zakazkova výroba - bez rozpočtu a informácií to dokopy nedáš.

Napr. Cena diela je 50 000 EUR

Naklady mam v jednom roku 10 000 EUR , fakturaciu 20 000
Ako vypocitat nedokoncenu vyrobu k 31.12.XXXX
musíš vecne vedieť, čo je vo fakturácii. Vyzerá to tak, že si vyfakturoval aj zisk, takže tu účtovať nemusíš nič

A ako vypocitat ked mam v jednom roku naklady 10 000 EUR a fakturaciu 500.
ak NV tak 9500 .............. 121/611, na výpočet pre účtovanie zak.vyroby je malo informácií
3 Aky vplyv ma na NV ked nieco je vyfakturovane lebo sme to dokoncili a k 31.12 nemam fakturu od subdodavatelaa ta pride az v dalsom roku. ?? / napr si vyroba nevsimla ze nam tato faktura neprisla/
môžeš ešte zaúčtovať rezervu na 323 Dal, alebo 326.nevyfakturované dodávky.

Dakujem vsetkym za pomoc a objasnenie.
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Naozaj si na začiatku sám musíš ozrejmiť, ako Ti radí Kejka .... či ide o zákazkovú výrobu podľa § 30 PÚP, /jeden veľký výrobok, prevažne stavebný alebo montážny na jednu zmluvu s rozpočtom, presahujúcu účtovné obdobie/ .... alebo sériovú výrobu nejakých kusových výrobkov. Zákazkovú treba naštudovať, to sa stručne opísať nedá.
Pre vykazovanie a účtovanie nedokončenej výroby musíš naštudovať v PÚP § 17/5, § 22/5 a § 44/4, aj § 23.
Klasické účtovanie výroby je spotreba priamych nákladov 501, 502, 518, 521, 524 ... a ich ocenenie napočítaním. K tomu sa pripočíta podiel výrobnej réžie, ako nepriame náklady. Viac o réžii - § 44/4. Z toho sa príjme výrobok 123/613 v cene spotrebovaných nákladov.
Nedokončená výroba sa v sériovej výrobe účtuje iba k 31.12. Len výnimočne v priebehu roka, ak to vyžaduje buď postup, alebo softvér. Tvorí ju iba napočítaná spotrebovaná časť nákladov, ku ktorým do 31.12. nebolo účtované prijatie výrobku 123/613, lebo ešte nebol dokončený. Dúfam, že je to dosť zrozumiteľné. Nedokončená výroba sa počíta aj v službách, na ktoré boli účtované náklady, ale do konca roka neboli vyfakturované, ako projekčné, účtovnícke, opravárske, údržbárske a iné práce.
Pre vyčíslenie nedokončenej výroby na každý jeden výrobok treba náklady členiť a označovať okrem analytického účtu aj ďalším triediacim znakom – výkonom, akciou, projektom, zákazkou ... v každom programe sa to nazýva inak. Ak sa náklady a výnosy zosumujú pod jedným triediacim znakom, tak pri správnom účtovaní by vyčíslený schodok u tohto triediaceho znaku mal predstavovať priame náklady nedokončenej výroby. K tým sa prikalkuluje podiel výrobnej réžie a nedokončená výroba je vykázaná pre zaúčtovanie, ako 121/611.
Možno si neuvedomuješ, podľa Tvojich otázok, že výnosy z výroby v PÚ sa netvoria iba z fakturácie 311/601, ale aj z prijatia výrobkov na sklad 123/613, ich výdaja 613/123, a práve nedokončenej výroby 121/611, či už ide o zásoby A, alebo B.
Ak nemáš faktúru od subdodávateľa a práce prebehli do 31.12. tak musíš účtovať 518/326 podľa zmluvy, alebo 518/323 odhadom a do nákladov sa Ti dostane aj bez faktúry. Ak máš náklady, tak vyčíslenie NV by nemal byť problém.
5 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Chcem sa spýtať, ak ide o výrobnú firmu ktorá účtuje spôsobom B nedokončenú výrobu na konci roka účet 521 - Mzdy, v literatúre sa často uvádza že sú to mzdy výrobných robotníkov, ktorí fyzicky vytvárajú daný výrobok. Má sa do tejto kalkulácie započítať aj práca (mzda) oddelenia konštrukcie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neviem jednoznačne odpovedať, závisí od okolností a spôsobe práce.
Mne sa to javí tak, že oddelenie konštrukcie adresne vytvorí dielo, ktoré sa vzťahuje na konkrétnu zákazku a následne sa to začne vyrábať. Takže ich náklady by vstupovali do NV jednorazovo. V čase výroby už konštr.oddelenie pracuje na iných zákazkách.
Takže áno - ponúka sa odpoveď, lenže vy nefakturujete výsledky konštr.oddelenia, ale výrobky.
Práca konštr.odd. sú interné náklady spoločnosti, ktoré sa nemusia premietnuť do konkrétneho realizovateľného výstupu - pozri PÚP - náklady na vývoj, aj tam je uvedené, že sa majú účtovať do nákladov..
1 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Ďakujem za odpoveď. Každý rok pri kalkulácii takto bojujem sama so sebou pri rozhodovaní o týchto nákladoch. Ja som sa priklonila k nie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aj ja......:-)
0 0
olkos olkos

olkos je offline (nepripojený) olkos

KEJKA Pozri príspevok
nezamieňaj NV a zákazkovú výrobu. V účtovaní nastali veľké zmeny - viď §30 a nasl.
Ahoj Kejka

velmi rad citam tvoje prispevky
Ja som si neuvedomil ked som pisal ze ,miesam hrusky s jablkami. vo vsetkych pripadoch sa jedna o zakazkovu vyrobu / stavby/.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Dobrý den, rada by som sa ustila o správnosti, resp. vyvrátenie spôsobu účtovania ... ide o dielo publikáciu.. v priebehu roka vznikli náklady ako scenár, rozne grafic. služby,ale dielo nie je hotové.. všetky náklady mame na nejakom účte 501.. a 518.. k 31.12. sme zaúčtovali NV 121/611. Dufam že je to správne. Ak by sa však dielo nedokončilo v roku 2011 mohli by sme tieto náklady ťahať do ďalšieho obdobia ako NV???? dakujem
0 1
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mohli.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

dakujem veľmi pekne, strašia nás zákazkovou výrobou...myslím že v prípade zhotovenie literárneho diela, knihy, CD nejde o zákazkovú výrobu. V roku 2011 po spočítaní všetkých nákladov ich vydelím počtom vydaných publikácia a dostanem skladovú cenu - cenu vlastných nákladov?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môže ísť o zakazkovú výrobu - od r. 2011 sa rozširuje aj na nehmotné aktíva - pozri §30.
1 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

no nestrašte 3€ knižka vydaná v počte 1000 ks zákazková výroba? ... to všetci vydavatelia budú účtovať zákazkovú výrobu... Ak sa účtovalo už v roku 2009 121/611 tak aj v roku 2010 a potom v roku 2011 to zmeníme ????
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no nie, to už nechaj dobehnúť.....
0 0
bobek bobek

bobek je offline (nepripojený) bobek

ahojte,
je podľa nových Postupov rekonštrukcia majetku na základe zmluvy zákazkovou výrobou alebo nedokončenou výrobou?
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

Ahojte

ak zo zmluvy nevyplyva že objednávateľ nemá možnosť určiť hlavné konštrukčné prvky alebo architektonicko-stavebné riešenie
nejedná sa o zákazkovú výrobu.
1 0
redie redie

redie je offline (nepripojený) redie

Hlavne začať....
Viete mi prosim poradit co sa tyka uctovania nedokoncenej vyroby/zakazkovej vyroby v priebehu roka?

doteraz som sledovala zmenu stavu NV - 121/611
potom fakturacia - 311/601, 602
a úbytok NV - 611/121

uctuje sa aj teraz v priebehu roka, alebo uz sa uctuje LEN na konci roka tie zakazky, ktore prechadzaju do nasledujuceho roka.

vopred Vam dakujem za odpoved.
0 0
redie redie

redie je offline (nepripojený) redie

Hlavne začať....
prosim o pomoc
redie Pozri príspevok
Viete mi prosim poradit co sa tyka uctovania nedokoncenej vyroby/zakazkovej vyroby v priebehu roka?

doteraz som sledovala zmenu stavu NV - 121/611
potom fakturacia - 311/601, 602
a úbytok NV - 611/121

uctuje sa aj teraz v priebehu roka, alebo uz sa uctuje LEN na konci roka tie zakazky, ktore prechadzaju do nasledujuceho roka.

vopred Vam dakujem za odpoved.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
účtovanie má byť vecne správne, úplné v mesačných obdobiach - vid ZoÚ.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
KEJKA Pozri príspevok
účtovanie má byť vecne správne, úplné v mesačných obdobiach - vid ZoÚ.
Kejka trošku podrýpnem.
V ZoU som našiel iba toto.

§ 3

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.
1 0
redie redie

redie je offline (nepripojený) redie

Hlavne začať....
mne vychdza, ze by sa malo uctovat v priebehu roka 2011:
zmena stavu NV 316/606 (povodne 121/611)
fakturacia 311/606 (povodne 311/601, 602)
ubytok NV 606/316 (povodne 611/121)

ale v "cenigovej 2011" je uctovny zapis 316/606 a 606/316 spojeny vylucne s dnom uctovnej zavierky...

takze uz sa to v priebehu roka(napr ku koncu kazdeho mesiaca) nesleduje? ci mozem to sledovat tymito (nahradenymi) uctovnymi zapismi? alebo tieto zapisy su len pri UZ a v priebehu sa pouziju ine?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať