Zavrieť

Porady

Opäť lízing

Predmet lízingu sa prevzal v novembri. Splátka č. 1 ide v decembri.

V prvom roku budem mať v jednoduchom účtovníctve odpis za 2 mesiace a nájom za 1 mesiac.

OTÁZKA č. 1
Mám si robiť problém v JÚ z nesúladu počtu odpisov a počtu nájmov v jednom roku?

--------- O ---------
Prenajímateľ neudal hodnotu z ktorej on bude robiť odpisy. Keďže akontáciu v splátkovom kalendári neuviedol ako nultú splátku v rekapitulácii uvádza hodnotu istiny bez akontácie.

OTÁZKA č. 2
Ja istinu vypočítam : Akontácia + Istina uvedená v splátkovom kalendári + Poplatok + Odkupná cena. Z tejto sumy vzpočítam mesačný odpis.

Je to takto správne?


Ďakujem

apo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    apo
    OTÁZKA č. 1
    Mám si robiť problém v JÚ z nesúladu počtu odpisov a počtu nájmov v jednom roku?
    --------- O ---------
    OTÁZKA č. 2
    Ja istinu vypočítam : Akontácia + Istina uvedená v splátkovom kalendári + Poplatok + Odkupná cena. Z tejto sumy vzpočítam mesačný odpis.
    Je to takto správne?
    apo
    1 - nie, nemáš. Ani zákon o dani z príjmov ani Postupy účtovania JÚ nedávajú do súvisu počet mesiacov odpisovania a počet dohodnutých splátok nájomného. Podľa § 26 ods. 8 ZDP "... Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu..." Podľa ods. 9 " Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. ... Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. " Pokiaľ si predmet lízingu skutočne prevzal podľa zmluvy v novembri, uplatníš si lízingový odpis za 2 mesiace.
    2 - to, čo uvádzaš, by malo byť správne (všetky sumy sú samozrejme bez DPH), ale zmluvu som nevidel, takže zaručiť sa neviem . Je trošku divné, že nie je údaj o istine z prvej mimoriadnej splátky (akontácie) alebo aspoň o celkovej istine. Ak to nie je v splátkovom kalendári, malo by to byť deklarované v zmluve alebo aspoň na doklade (faktúre ?) k akontácii...

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Ďakujem za poradu.

    V lizingovej spoločnosti používajú spôsob opozdenia prvej splátky ako výhodu proti konkurencii už niekoľko rokov. Dopad na daň z príjmu nvedeli, ale som teraz kľudnejší.

    ĎAkujem
    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.