Zavrieť

Porady

danové priznanie a ukončená zmluva z DDS

Dobrý den

prišla známa za mnou a priniesla potvrdenia o preddakocho na dan za rok 2010 ale aj r. 2005-2009 zrušila zmluvu z DDS čo s tymi potvrdeniami a ako urobiť danové priznanie..nemám s tým skúsenost ako to urobiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Ak si uplatňovala v minulých rokoch úľavu , urobíš daňové priznanie "A" a dodaníš (do troch rokov po skončení roka kedy k porušeniu došlo ) - viď stanovisko DRSR :

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    K podaniu uvádzame:
    Podľa stanoviska MF SR
    -zákonom č. 548/2010 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa s účinnosťou od 1.1.2011 ruší nezdaniteľná časť základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie, čím sa zjednocuje prístup k týmto nezdaniteľných častiam. Podľa § 52j ods. 3 zákona č. 548/2010 Z.z na uplatnenie § 11 ods. 1 až 4 a odseku 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010.
    Pri uplatňovaní zákona o dani z príjmov je potrebné postupovať podľa právneho stavu v období, v ktorom k porušeniu podmienok došlo, pretože prechodné ustanovenie (§ 52j zákona) v tejto veci neustanovuje inak.
    Podľa § 11 ods. 11 a 12 zákona v znení do 31.12.2010 - ak daňovník poruší podmienky uplatňovania nezdaniteľných častí základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové sporenie, je povinný si zvýšiť svoj základ dane o sumu, ktorú si ako nezdaniteľnú časť základu dane do porušenia podmienok uplatnil. Ak daňovník porušil podmienky pred nadobudnutím účinnosti zákona č. 548/2010 Z.z., t.j. do 31.12.2010, aj naďalej je povinný zvýšiť si svoj základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu podmienok.
    Postup podľa § 52j ods. 3 zákona v znení od 1.1.2011 ak daňovník napr. v roku 2012 podá dodatočné daňové priznanie za rok 2010 a predchádzajúce, môže si nezdaniteľné časti základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie za tieto roky dodatočne uplatniť t.j. rešpektuje sa právny stav (text zákona o dani z príjmov) v tom období, ktorého sa dodatočné daňové priznanie týka.
    Podľa § 11 zákona v znení od 1.1.2011 ak daňovník poruší podmienky uplatňovania účelového sporenia, životného poistenia a doplnkového dôchodkového sporenia po nadobudnutí účinnosti zákona č. 548/2010 Z.z., nebude povinný si o uplatnené sumy zvyšovať svoj základ dane, pretože ustanovenia o porušení podmienok boli vypustené.
    - vo Vami uvedenom prípade, ak daňovník zruší zmluvu v r.2010 bude povinný zvýšiť základ dane o uplatnené sumy do troch rokov po skončení roka, v ktorom k porušeniu došlo t.j. v roku 2011 najneskôr v roku 2013. Za rok 2010 môžete požiadať o ročné zúčtovanie preddavkov , resp. podať daňové priznanie (bez zvýšenia základu dane).
    Ing. Bibiána Kamenská
    Sekcia metodiky daní Daňového riaditeľstva SR Ba

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    polis1 Pozri príspevok
    Dobrý den

    prišla známa za mnou a priniesla potvrdenia o preddakocho na dan za rok 2010 ale aj r. 2005-2009 zrušila zmluvu z DDS čo s tymi potvrdeniami a ako urobiť danové priznanie..nemám s tým skúsenost ako to urobiť
    Nenapísala si podstatnú vec, dátum jej zrušenia, pretože podľa §11 Zákona o dani z príjmu, od tohoto dátumu do troch rokov je potrebné uplatnenie tejto NČ v DP vysporiadať.

    Sezuzka je offline (nepripojený) Sezuzka

    Sezuzka
    Kedy bola ukončená zmluva s DDS. Ak v r. 2008 a neskôr, tak nemusí robiť nič, lebo podľa zákona si to mohol vysporiadať do troch rokov po ukončení. Teda ak ukončil v r. 2008, vysporiadať to mohol daňovom priznaní za r. 2009, 2010, 2011. Ak si to nechal na r. 2011, už je zrušené uplatňovanie DDS.

    polis1 je offline (nepripojený) polis1

    polis1
    dobrý deň takže dnes som sa dozvedela zrušila to v 10/2010. napíšete mi postup ako to vypočítat..podľa mna by sa tie príspevky mali pripočítať k základu dane ak sa nemýlim a čo s roko 2010 ked tam ma poskytnutý príspevok tak isto to dám do zakladu dane alebo možem uplatniť v dan.priznaní odpočet..dakujem

    rdb je offline (nepripojený) rdb

    rdb
    Podla metodickeho usmernenie danoveho uradu spocitas vsetky sumy, ktore si ona uplatnila ako odpocitatelnu polozku a vpises ich do riadku 35 DP A

    rdb je offline (nepripojený) rdb

    rdb
    Vyzera to, ze uz prisli na to, ze to pokafrali. Takze vydali usmernenie DRSR, to sice nie je v sulade so zakonom, ale s tym na slovensku nic nenarobime.

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    ak sa zmluva zrušila v priebehu roka 2010 a zamestnanecovi sa zrážal počas celého roka príspevok, je potrebné za rok 2010 si urobiť DP typu A a navýšiť základ dane o tieto príspevky, alebo za príspevky aj z predchádzajúcich rokov, ked bola zmluva platná?

    Tita je offline (nepripojený) Tita

    Tita
    rdb Pozri príspevok
    Podla metodickeho usmernenie danoveho uradu spocitas vsetky sumy, ktore si ona uplatnila ako odpocitatelnu polozku a vpises ich do riadku 35 DP A
    a prosím vás, chcem sa opýtať, je niekde dané ako prerátať tie sumy v Sk na Eurá? ako zaokrúhliť a tak?
    Pre upresnenie:
    Mám urobiť kamarátovi daňové priznanie FO A, ale ešte som sa s DDS nestretla.
    Nakoľko z DDS vybral peniaze, musí za roky 2005-2009 vrátiť daň z uplatnených nezd.častí - DDS. dobre tomu rozumiem?
    V roku 2010 mu DDS pokračuje, to normálne dám ako Nezd. časť v roku 2010,

    ale chcela by som sa uistiť radou skúsenejších ako tie staré sumy, ktoré mám zrátať a dať do riadku 35, majú byť prerátané na €.
    vďaka za odpovede

    Tita je offline (nepripojený) Tita

    Tita
    andrea100 Pozri príspevok
    Prepočítavaš konverzným kurzom 30,1260
    Ďakujem, to je mi jasné, to som urobila,
    len sa nejako špeciálne zaokrúhlujú??
    pretože keď si ich vezmem a porovnám tak mám sumy v sk
    2200 SK, 2400 SK, 2400 SK, 2400SK a v roku 2009 už 79,68€
    a keď prerátam a zaokrúhlim matematicky vyjde mi v € nasledovné:
    73,30€ 79,67€ 79,67€ 79,67€ a 79,68€
    je to dobre?

    Tita je offline (nepripojený) Tita

    Tita
    Tita Pozri príspevok
    Ďakujem, to je mi jasné, to som urobila,
    len sa nejako špeciálne zaokrúhlujú??
    pretože keď si ich vezmem a porovnám tak mám sumy v sk
    2200 SK, 2400 SK, 2400 SK, 2400SK a v roku 2009 už 79,68€
    a keď prerátam a zaokrúhlim matematicky vyjde mi v € nasledovné:
    73,30€ 79,67€ 79,67€ 79,67€ a 79,68€
    je to dobre?
    Ja viem, asi sa už zameriavam na detaily , ale uviedla som výpočet v DP FOA v oddiely IX, preto by som bola veľmi rada, ak by ste mi prepočítané sumy niekto odobrili, lebo nechápem ako mzdárke v roku 2009 vzniklo 79,68€ ...a mne prepočty slovenských súm v rokoch pred rokom 2009 (2400SK) dávajú 79,665€, zaokrúhlene 79,67€

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.