Zavrieť

Porady

CERPANIE DOVOLENKY

Dobry den,
prestudovala som si zakonnik prace - cast dovolenka, ale neviem odpoved na moju otazku. Zaujimalo by ma, ci ma zamestnavatel pravo odo mna pozadovat ( na zaklade zakona), ze si MUSIM zobrat volno-dovolenku(napr.medzi sviatkami 24.12-31.12.) a NESMIEM si zobrat dovolenku (napr. v mesiaci december a januar), co by znamenalo, ze NUTENU dovolenku nemozem spojit s dalsim tyzdnom (uz dobrovolnej) dovolenky...???
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

kralowna Pozri príspevok
Dobry den,
prestudovala som si zakonnik prace - cast dovolenka, ale neviem odpoved na moju otazku. Zaujimalo by ma, ci ma zamestnavatel pravo odo mna pozadovat ( na zaklade zakona), ze si MUSIM zobrat volno-dovolenku(napr.medzi sviatkami 24.12-31.12.) a NESMIEM si zobrat dovolenku (napr. v mesiaci december a januar), co by znamenalo, ze NUTENU dovolenku nemozem spojit s dalsim tyzdnom (uz dobrovolnej) dovolenky...???
Ano, moze to tak presne fungovat, nakolko zamestnavatel je zodpovedny za planovanie celej tvojej dovolenky.

§ 111

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

kralowna Pozri príspevok
Dobry den,
prestudovala som si zakonnik prace - cast dovolenka, ale neviem odpoved na moju otazku. Zaujimalo by ma, ci ma zamestnavatel pravo odo mna pozadovat ( na zaklade zakona), ze si MUSIM zobrat volno-dovolenku(napr.medzi sviatkami 24.12-31.12.) a NESMIEM si zobrat dovolenku (napr. v mesiaci december a januar), co by znamenalo, ze NUTENU dovolenku nemozem spojit s dalsim tyzdnom (uz dobrovolnej) dovolenky...???
ivka70 Pozri príspevok
...§ 111

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
Ako napísala Ivka70, o čerpaní celej dovolenky rozhoduje zamestnávateľ. Ak by však neurčil minimálne 2 týždne čerpania v kuse (ak ste sa nedohodli inak), porušil by Zákonník práce a možno by si ho týmto argumentom presvedčila, aby ti dal aj týždeň v decembri (pred 24.12.).
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Llívia Pozri príspevok
Ako napísala Ivka70, o čerpaní celej dovolenky rozhoduje zamestnávateľ. Ak by však neurčil minimálne 2 týždne čerpania v kuse (ak ste sa nedohodli inak), porušil by Zákonník práce a možno by si ho týmto argumentom presvedčila, aby ti dal aj týždeň v decembri (pred 24.12.).
Ale ak im naplanuje zamestnavatel v lete 2 tyzdne v kuse, tak s tymto argumentom potom v decembri neprejde .
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Myslela som to tak, že ak počas roka tie 2 týždne v kuse nemali, tak aby bol zamestnávateľ ochotnejší dať im ten týždeň pred Vianocami.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Pochopila som, len som podotkla, ze to cele moze byt uplne inak
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Mňa dnes oslovila príbuzná, či jej zamestnávateľ môže určiť - nariadiť dovolenku v celom rozsahu, tzn. ak má nárok na 4 týždne, určí jej ich on ako zamestnávateľ bez možnosti, aby mohla i ona rozhodnúť ?!
Prečítala som si ZP, podľa mňa jej celé čerpanie RD môže určiť zamestnávateľ, ale čo keď ona s tým nesúhlasí, dá sa nejako brániť ? Vďaka
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

evuš Pozri príspevok
Mňa dnes oslovila príbuzná, či jej zamestnávateľ môže určiť - nariadiť dovolenku v celom rozsahu, tzn. ak má nárok na 4 týždne, určí jej ich on ako zamestnávateľ bez možnosti, aby mohla i ona rozhodnúť ?!
Prečítala som si ZP, podľa mňa jej celé čerpanie RD môže určiť zamestnávateľ, ale čo keď ona s tým nesúhlasí, dá sa nejako brániť ? Vďaka
Pozri príspevok č. 2.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Takže určí zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom ...
A čo, keď zamestnanec nesúhlasí ???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

evuš Pozri príspevok
Takže určí zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom ...
A čo, keď zamestnanec nesúhlasí ???
čítaj pozornejšie - po prerokovaní so zástupcom zamestnancov. Súhlas zamestnanca sa nevyžaduje. Pri korektných vzťahoch zamestnávatel-zamestnanec berie do úvahy oprávnené záujmy zamestnanca.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

veronikasad Pozri príspevok
čítaj pozornejšie - po prerokovaní so zástupcom zamestnancov. Súhlas zamestnanca sa nevyžaduje. Pri korektných vzťahoch zamestnávatel-zamestnanec berie do úvahy oprávnené záujmy zamestnanca.
Aha, áno ,vďaka ! A ak toho zástupcu zamestnacov vo firme nemajú ?
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

...posúvam...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

evuš Pozri príspevok
Aha, áno ,vďaka ! A ak toho zástupcu zamestnacov vo firme nemajú ?
tak plán dovoleniek nemá s kým zamestnávatel prerokovať. Môžeš byť ale v prípade tvojej známej konkrétnejšia ? O aké prácu ide a kedy a na aký účel chce dovolenku čerpať ? Lebo s väčšinou zamestnávatelou nie je problém dohodnúť sa na časti dovolenky v termínoch, kedy to vyhovuje zamestnancovi. (na začiatku kal.roka si nahlasujú termín dovoleniek)
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Veronikasad, vďaka za ochotu... Či majú zástupcu zamestnancov musím zistiť... Inak jedná sa o prácu pre nemeckú textilnú firmu /šička/ v dvojzmennej prevádzke. Čo som z jej krátkeho telefonátu /bola riadne " vytočená" / vyrozumela, majiteľ firmy sa im "vyhrážal" tým, že on má nárok určiť čerpanie dovolenky v celom rozsahu... ja s tým skúsenosti nemám, pretože mám fajn šéfovcov a dovolenku mi nechajú čerpať vždy podľa môjho výberu . Ale po preštudovaní ZP a vašich radách to vidím pre ňu dosť blbo ... Myslím si, že jej vadí to, že o jej dovolenke rozhoduje šéf, možno chce ísť v lete na dovolenku a pod.... Ešte raz vďaka !
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Takže je to tak, časť dovolenky chce, aby si mohla určiť sama podľa svojich potrieb... má si zistiť, či majú zástupcu zamestnancov... Ak zástupcu nebudú mať. potom si treba čerpanie dovolenky prerokovať s majiteľom, alebo to automaticky určí on ?
0 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

A môže zamestnávateľ udeliť dovolenku počas sviatku? napr. 8.5. je sviatok, ale zamestnávateľ nariadi dovolenku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lubka0907 Pozri príspevok
A môže zamestnávateľ udeliť dovolenku počas sviatku? napr. 8.5. je sviatok, ale zamestnávateľ nariadi dovolenku.
ide o nepretržitú prevádzku a sviatok padne na jej riadny pracovný deň ?
0 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

áno presne tak..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lubka0907 Pozri príspevok
áno presne tak..
v tom prípade ano, môže nariadiť čerpanie dovolenky ...
0 0
TinaL TinaL

TinaL je offline (nepripojený) TinaL

Mám otázočku. Ak zamestnávateľ zamestnáva elektrikárov, ktorých odmeňuje mesačnou mzdou, považuje sa toto za nepretržitú prevádzku? Nepovažuje sa sviatok pri odmeňovaní mesačnou mzdou podľa § 122 ZP za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda a nenariaďuje sa tam dovolenka?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

TinaL Pozri príspevok
Mám otázočku. Ak zamestnávateľ zamestnáva elektrikárov, ktorých odmeňuje mesačnou mzdou, považuje sa toto za nepretržitú prevádzku? Nepovažuje sa sviatok pri odmeňovaní mesačnou mzdou podľa § 122 ZP za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda a nenariaďuje sa tam dovolenka?
čo rozumieš pod nepretržitou prevádzkou ?

§ 112 Zákonníka práce
Na začiatok

(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať