Zavrieť

Porady

MATERSKÁ a predpokladaný príjem!

Nevie mi niekto poradiť ako vypočítať predpokladaný príjem na materskú dovolenku za rok 2004, ktorý potrebuje zamestnankyňa teraz na 23.12.2005 lebo ide na ďaľšiu materskú.
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Zober základnú mzdu, ktorú má dohodnutú v pracovnej zmluve, pripočítaj prípadné dohodnuté iné zložky mzdy a z toho vyrátaj predpokladaný príjem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marcelaStanakova
Nevie mi niekto poradiť ako vypočítať predpokladaný príjem na materskú dovolenku za rok 2004, ktorý potrebuje zamestnankyňa teraz na 23.12.2005 lebo ide na ďaľšiu materskú.
Keď jej chceš pomôcť, daj jej VZ pre výpočet materského 23738 Sk, firmu to nič nestojí a jej materské bude celkom slušné.
Možno sa ti poďakuje.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

To by bolo fajn a nebudú s tým nijaké problémy?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marcelaStanakova
To by bolo fajn a nebudú s tým nijaké problémy?
Prečo by boli, je to rozhodnutie firmy, aký by mala predpokladaný príjem.
Jej materské bude 55% z VZ, takže v mesiaci s 31 dňami 13056 Sk, v mesiaci s 30 dňami 12635 Sk.
Predpokladám, že je vo vašej firme stále zamestnaná a že splnila podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

marcelaStanakova
To by bolo fajn a nebudú s tým nijaké problémy?
Treba si to vedieť zdôvodniť. Dá sa to aj tak že sa jej zmení mzda v pracovnej zmluve. Ostáva riziko, že keď nastúpi po MD, nebude chcieť pristúpiť na nižšíu mzdu.
0 0
Nataša Nataša

Nataša je offline (nepripojený) Nataša

usilovná pracovníčka
Prosím o radu: dá sa nejako zvýšiť materská zamestnankyni, ktorá oficiálne zarába iba minimálnu mzdu? Voľakedy sa to dalo riešiť jedným dňom neplateného voľna, a čo teraz, existuje niečo?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

To neplatené voľno stále platí, novelu zákona o SP Radičová stiahla z parlamentu.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prajem Vám pekný deň.

Moja otázka sa bude týkať mojej materskej dovolenky, na ktorú by som mala nastúpiť okolo 20.januára 2006.
Uvažujem správne ak by som si zobrala na 18.1.2006 neplatené voľno a 19.1.2006 by som normálne odrobila posledný pracovný deň pre materskou dovolenkou s tým, že zamestnávateľ by mi za tento pracovný deň určil max. VZ, čím by som potom dosiahla max.výšku materskej dovolenky.
V našej firme pracujem vyše 10 rokov.
Je toto riešenie správne?
A neplatené voľno treba nahlasovať do SP a ZP vopred, alebo sa to neoznamuje vôbec ?

Veľmi pekne Vám ďakujem za Vaše rady )
Čas sa kráti a nechcem niečo podceniť.
Pekný deň.
Monika )
0 0
Nataša Nataša

Nataša je offline (nepripojený) Nataša

usilovná pracovníčka
somij
To neplatené voľno stále platí, novelu zákona o SP Radičová stiahla z parlamentu.
Dúfam, že to bude platiť čo najdlhšie, minimálne do mája 2007.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Monika
Prajem Vám pekný deň.

Moja otázka sa bude týkať mojej materskej dovolenky, na ktorú by som mala nastúpiť okolo 20.januára 2006.
Uvažujem správne ak by som si zobrala na 18.1.2006 neplatené voľno a 19.1.2006 by som normálne odrobila posledný pracovný deň pre materskou dovolenkou s tým, že zamestnávateľ by mi za tento pracovný deň určil max. VZ, čím by som potom dosiahla max.výšku materskej dovolenky.
V našej firme pracujem vyše 10 rokov.
Je toto riešenie správne?
A neplatené voľno treba nahlasovať do SP a ZP vopred, alebo sa to neoznamuje vôbec ?

Veľmi pekne Vám ďakujem za Vaše rady )
Čas sa kráti a nechcem niečo podceniť.
Pekný deň.
Monika )
Je to správne riešenie, musíš zarobiť za tento deň 1.079 Sk, max. VZ bude 765,742 Sk (v prepočte na 31 kalendárnych dní).
Neplatené voľno sa hlási iba do SP - prihláška+odhláška.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Nataša
Dúfam, že to bude platiť čo najdlhšie, minimálne do mája 2007.
Ministerka Radičová avizovala prípravu novely v I.polroku 2006, takže to bude asi platiť maximálne do 30.6.2006.
Ale potrebné veci sa dajú včas riešiť dobrovoľným nemocenským poistením
0 0
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Ukážte mi toho, kto zhltne, že počas 1. materskej zamestnávateľ len tak zdvihne hrubú mzdu, a to niekoľko násobne. A potom pozor, neplatené voľno, resp. ospravedlnené voľno bez náhrady mzdy, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi v prípade, že mal už riadnu dovolenku v danom období vyčerpanú. Aj za tých pár dní v januári vznikne pomerná časť dovolenky.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

ajobs
Je to správne riešenie, musíš zarobiť za tento deň 1.079 Sk, max. VZ bude 765,742 Sk (v prepočte na 31 kalendárnych dní).
Neplatené voľno sa hlási iba do SP - prihláška+odhláška.


Ďakujem veľmi pekne za radu Tonko

Prajem pekný deň.
Monika
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Dadena
Ukážte mi toho, kto zhltne, že počas 1. materskej zamestnávateľ len tak zdvihne hrubú mzdu, a to niekoľko násobne. A potom pozor, neplatené voľno, resp. ospravedlnené voľno bez náhrady mzdy, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi v prípade, že mal už riadnu dovolenku v danom období vyčerpanú. Aj za tých pár dní v januári vznikne pomerná časť dovolenky.
Dada, zodpovednosť za výšku mzdy nesie jednoznačne zamestnávateľ, Sociálna poisťovňa nemá oprávnenie skúmať jej výšku.
A skús mi citovať ten § Zákonníka práce, ktorý prikazuje zamestnávateľovi
umožniť zamestnancovi čerpať neplatené voľno až po vyčerpaní riadnej dovolenky. Taký neexistuje, pretože táto podmienka je z hľadiska pracovného práva irelevantná. Existuje tu opäť zmluvná voľnosť v čerpaní NV a dovolenky, a v žiadnom prípade jedna udalosť nie je podmienená druhou.
Takže SP zatne zuby, a poskytne plnenie len a len v zmysle zákona, inak totiž konať nemôže. Vyplýva to z Ústavy SR.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajobs
Je to správne riešenie, musíš zarobiť za tento deň 1.079 Sk, max. VZ bude 765,742 Sk (v prepočte na 31 kalendárnych dní).
Neplatené voľno sa hlási iba do SP - prihláška+odhláška.
Stačí zarobiť za ten 1 deň 766 Sk, potom DVZ bude 766/1 = 766. Načo 1079 ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ešte je jedna možnosť, uzavrieť druhý pracovný pomer (môže byť aj u toho istého zamestnávateľa) napr. s kratším úväzkom a vyšším platom na dobu určitú, myslím, že by mohol aj končiť pred nástupom na materskú, kde by prípadne aj pár dní odrobila a materská by sa rátala z úrnu VZ z 1. aj 2. zamestnania.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Stačí zarobiť za ten 1 deň 766 Sk, potom DVZ bude 766/1 = 766. Načo 1079 ?
Jej sa bude počítať z maxima, čiže 766 Sk, ale ak to prerátame na 1 pracovný deň v januári 2006, potom to je 23738/22*1 pracovný deň=1079 Sk.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Ešte je jedna možnosť, uzavrieť druhý pracovný pomer (môže byť aj u toho istého zamestnávateľa) napr. s kratším úväzkom a vyšším platom na dobu určitú, myslím, že by mohol aj končiť pred nástupom na materskú, kde by prípadne aj pár dní odrobila a materská by sa rátala z úrnu VZ z 1. aj 2. zamestnania.
Janka, ale tam by nesplnila podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch, pretože pri súbehu dvoch VZ by jej to tak počítali.
Iný prípad je poberanie nemocenského.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajobs
Janka, ale tam by nesplnila podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch, pretože pri súbehu dvoch VZ by jej to tak počítali.
Iný prípad je poberanie nemocenského.
V posledných 2 rokoch bola nemocensky poistená 270 dní, inak by namala nárok na materské ani z pôvodného pracovného pomeru. Je to prakticky obdobný prípad ako deň neplateného voľna - po ňom vzniká nové nemocenské poistenie, z ktorého nebola poistenkyňa 270 dní poistená - preto SP nechcela platiť materské z tohoto poistenia ale chcela ho platiť v ochrannej lehote z predchádzajúceho poistenia (ktoré skončilo deň pred neplateným voľnom). Nakoniec (podľa prípadov uvedených na Porade) SP platí materské z nového poistenia, t.j. aj tento prípad by mala posúdiť obdobne. Dokonca ak sa dobre pamätám, tak takto to urobil Miro H, a už písal, ža majú materské z nového zamestnania.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
V posledných 2 rokoch bola nemocensky poistená 270 dní, inak by namala nárok na materské ani z pôvodného pracovného pomeru. Je to prakticky obdobný prípad ako deň neplateného voľna - po ňom vzniká nové nemocenské poistenie, z ktorého nebola poistenkyňa 270 dní poistená - preto SP nechcela platiť materské z tohoto poistenia ale chcela ho platiť v ochrannej lehote z predchádzajúceho poistenia (ktoré skončilo deň pred neplateným voľnom). Nakoniec (podľa prípadov uvedených na Porade) SP platí materské z nového poistenia, t.j. aj tento prípad by mala posúdiť obdobne. Dokonca ak sa dobre pamätám, tak takto to urobil Miro H, a už písal, ža majú materské z nového zamestnania.
Myslím, že deň neplateného voľna je iný prípad, pretože dochádza k zániku a vzniku poistenia v rámci rovnakého poistného vzťahu z jedného pracovnoprávneho vzťahu, avšak keď okrem tohto pracovného pomeru uzavrie iný pracovný pomer, mám za to, že pokiaľ by malo byť plnenie z tohto pracovného pomeru ako ďalšieho poistného vzťahu, musel by aj tento spĺňať atribút trvania min. 270 dní.
Alebo uvažujem nesprávne ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať