Zavrieť

Porady

Platiť daň z predaja darovanej ornej pôdy?

V roku 2008 mama získala Darovaciou zmluvou ornú pôdu,urbariát a pasienky po osobe o ktorú sa dlhodobo starala a nemala po sebe žiadného dediča.Mama nie je s tou pani v žiadnom príbuzenskom vztahu.Teraz t.j. v roku 2011 chce predať ornú pôdu nejakej firme. Bolo jej povedané, že si môže dať vypracovať znalecký posudok -Reprodukčnú obstarávaciu cenu §25odst.1 (ZDP zistenie podľa znaleckého posudku v čase darovania). Nakoľko mama získala pozemky darom jej obstarávacia suma rovná sa O-€. Vraj si môže odpočítať zo sumy predaja ornej pôdy reprodukčnú obstarávaciu cenu určenú znalcom §25 v plnej výške. Je to pravda a akú by mala uhradiť daň z predaja takto darovanej nehnuteľnosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    veyron1 Pozri príspevok
    V roku 2008 mama získala Darovaciou zmluvou ornú pôdu,urbariát a pasienky po osobe o ktorú sa dlhodobo starala a nemala po sebe žiadného dediča.Mama nie je s tou pani v žiadnom príbuzenskom vztahu.Teraz t.j. v roku 2011 chce predať ornú pôdu nejakej firme. Bolo jej povedané, že si môže dať vypracovať znalecký posudok -Reprodukčnú obstarávaciu cenu §25odst.1 (ZDP zistenie podľa znaleckého posudku v čase darovania). Nakoľko mama získala pozemky darom jej obstarávacia suma rovná sa O-€. Vraj si môže odpočítať zo sumy predaja ornej pôdy reprodukčnú obstarávaciu cenu určenú znalcom §25 v plnej výške. Je to pravda a akú by mala uhradiť daň z predaja takto darovanej nehnuteľnosti?
    Daň by zaplatila z rozdielu medzi predajnou cenou pôdy a cenou určenou znalcom. Od príjmu by si mohla odpočítať všetky poplatky v súvislosti s nadobudnutím a prevodom nehnuteľnosti, napr. aj cenu za znalecký posudok. Keby počkala dva roky, teda keby mala nehnuteľnosť vo vlastníctve 5 rokov, príjem z predaja by bol od dane oslobodený.

    veyron1 je offline (nepripojený) veyron1

    veyron1
    Hovoril som o Vašej odpovedi s právnikom a ten mi nato vravel že to nieje pravda , že sa radil s poradcom a stále že tam ostáva nadobudacia suma u mojej mami 0-€.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    veyron1 Pozri príspevok
    Hovoril som o Vašej odpovedi s právnikom a ten mi nato vravel že to nieje pravda , že sa radil s poradcom a stále že tam ostáva nadobudacia suma u mojej mami 0-€.
    Pozri si túto tému, je tam aj stanovisko DRSR.
    http://www.porada.sk/t157170-darovan...-r-2011-a.html

    Platiť daň z predaja darovanej ornej pôdy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.