Zavrieť

Porady

daňový odpis, predaj auta

Viete mi prosím niekto poradiť mám auto, účtovne odpísané v r.2009, ale daňovo boli odpisy prerušené v r. 2009, teda chýbal ešte jeden daňový odpis. Auto bolo v r.2010 predané, čo mám urobiť s daňovým odpisom, ktorý bol za rok 2009 prerušený? Dať ho do daňového priznania< +Dakujem
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ten daňový odpis nebude odpis ale daňová zosttaková cena.
O to si môžeš znížiť príjem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Aldan Pozri príspevok
Viete mi prosím niekto poradiť mám auto, účtovne odpísané v r.2009, ale daňovo boli odpisy prerušené v r. 2009, teda chýbal ešte jeden daňový odpis. Auto bolo v r.2010 predané, čo mám urobiť s daňovým odpisom, ktorý bol za rok 2009 prerušený? Dať ho do daňového priznania< +Dakujem
NIč, už si ho neuplatníš, pretože v k 31.12.2010 MV už nemáš v majetku. Daňovým nákladom na účte 541 bude jeho zostatková cena pri predaji.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

dakujem veľmi pekne, chcem sa ešte spýtať. Auto kupené v r.2010 za 6000 , bola totálna havária, kde poisťovňa vyplatila 4000. Toto viem zaúčtovať, ale zvyšných 2000 dám na 582?
Ďakujem za rady.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

Ešte sa chcem raz spýtať o radu. V roku 2009 sme prerušili daňové odpisy, môžeme za rok 2010 dať daňové odpisy a k nim pridať oj odpis ktorý bol prerušený, alebo tento prerušený odpis dať až po skončení 4 ročného účtovného odpisovania?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
582 sa nepoužíva.
Daj na 549 - škoda, pripočitateľná suma k ZD.
Tam má ísť cela suma a náhrada na 648.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

dík, ale prosím ťa ako to dať škoda 549 - PP v sume nákupu 6000, - preplatenie od poisťovne 4000 na 64. Budem toto auto aj odpisovať ak sa škoda stala v 9. mesiaci 2010 a vyradené z evidencie bolo až teraz vo februári 2011?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nebudeš odpisovať, odpovedala som podľa zadania.
nemáš účtovníčku?
549/082
082/022
378/648
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

ďakujem kejka, účtovníčku mám , ale toto sme ešte neriešili. Prosím ťa ešte keď sme jeden rok vynechali daňové odpisy bolo ich treba na konci roka nejako zaúčtovať? a Ako zaúčtovať pri predaji toto auto keď nebolo daňovo odpísané? 541/082 zostatková cena = cena jedného daňovo neodpísaného roka? Učet 082 nevieme či je správny. Pozerám aj v Cenigovej knižke, ale akosi sa v tom nevyznám.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
určite sa vyzná účtovníčka - veď ju máš.
Účtovné odpisy účtuješ, len daňové odpisy môžeš prerušiť.
a startila som sa v neprehľadnej otázke, či ide stále o jedno auto, či o dve a aké auto vlastne riešiš......
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

dík, vlastne ide o dve autá. Jedno sa predalo, to malo v min. roku prerušený daňový odpis. Teraz sme ho predali a ako zaúčtujem predaj keď mal zost. daňovú cenu 541/082? a potom ho následne vyradím 082/022?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Aldan Pozri príspevok
dík, vlastne ide o dve autá. Jedno sa predalo, to malo v min. roku prerušený daňový odpis. Teraz sme ho predali a ako zaúčtujem predaj keď mal zost. daňovú cenu 541/082? a potom ho následne vyradím 082/022?
ZC pri predaji- správne, vyradenie v OC- správne.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Aldan Pozri príspevok
ďakujem kejka, účtovníčku mám , ale toto sme ešte neriešili. Prosím ťa ešte keď sme jeden rok vynechali daňové odpisy bolo ich treba na konci roka nejako zaúčtovať? a Ako zaúčtovať pri predaji toto auto keď nebolo daňovo odpísané? 541/082 zostatková cena = cena jedného daňovo neodpísaného roka? Učet 082 nevieme či je správny. Pozerám aj v Cenigovej knižke, ale akosi sa v tom nevyznám.
neodpovedal si, či účtovné odpisy boli-neboli?
Daňová zostatková cena môže byť iná ako účtovná.
KEJKA Pozri príspevok
.................Účtovné odpisy účtuješ, len daňové odpisy môžeš prerušiť........................ ide stále o jedno auto, či o dve a aké auto vlastne riešiš......
Aldan Pozri príspevok
dík, vlastne ide o dve autá. Jedno sa predalo, to malo v min. roku prerušený daňový odpis. Teraz sme ho predali a ako zaúčtujem predaj keď mal zost. daňovú cenu 541/082? a potom ho následne vyradím 082/022?
opakuješ - prerušený DO, a čo UO?
účtuješ iba o účtovných hodnotách a v DPPO riešiš daňové hodnoty.
teda 541/082.......ZC účtovná, nie daňová /ak sú rovnaké, tak je to jedno, ale potom máš chybu v účtovníctve/
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

ďakujem , preto mi to stále nesedelo. Tam bol prerušený odpis daňový a ten teda nedávam na 541/082, uplatňujem si to len v daňovom priznaní. Dlho mi trvalo pokiaľ ma osvietilo.
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

Ahojte,
chcela by som sa len uistiť, či uvažujem správne: SZČO - JU, predala v 2011 ešte neodpísané auto. Odpisy za 2011 nebudú žiadne a zostatkovú cenu zaúčtujem ku dňu predaja do VOZD?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alekna Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som sa len uistiť, či uvažujem správne: SZČO - JU, predala v 2011 ešte neodpísané auto. Odpisy za 2011 nebudú žiadne a zostatkovú cenu zaúčtujem ku dňu predaja do VOZD?
Ďakujem
ÁNo tak, daňový odpis nie je možný, ZC pri predaji je VOZD.
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

Ďakujem za pomoc.
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

ahojte čítala som tu vela tem ale neviem sa stále pohnuť s mojim problémom
auto kupené v 2009 robili sa ročné odpisy (danové = učtovné) v 08/2012 bolo predané,
ako je to s odpismi v r. 2012? môžem uplatnit za 7 mesiacov odpis učtovný aj danový?
čítala som si z. o dani z prijmu ale niesom z toho mudrejšia...
vôbec sa to tam nespomína iba že zostatková cena ktorá mi ostane je danovým výdavkom §19ods3b
prosím uviest v odpovedi aj daky § na základe čoho mám postupovat dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alusa783 Pozri príspevok
ahojte čítala som tu vela tem ale neviem sa stále pohnuť s mojim problémom
auto kupené v 2009 robili sa ročné odpisy (danové = učtovné) v 08/2012 bolo predané,
ako je to s odpismi v r. 2012? môžem uplatnit za 7 mesiacov odpis učtovný aj danový?
čítala som si z. o dani z prijmu ale niesom z toho mudrejšia...
vôbec sa to tam nespomína iba že zostatková cena ktorá mi ostane je danovým výdavkom §19ods3b
prosím uviest v odpovedi aj daky § na základe čoho mám postupovat dakujem
Ročný daňový odpis nemôžeš uplatniť, nemáš ho v majetku k 31.12.. Do výdavkov-nákladov uplatníš ZC predaného MV.
Zákon o DzP.

§22
(11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 alebo 14 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
(12) Pri vyradení hmotného majetku a nehmotného majetku odpisovaného podľa § 26 ods. 6 až 9 uplatní daňovník odpis vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých daňovník majetok účtoval1) alebo majetok evidoval podľa § 6 ods. 11 alebo 14.
Naposledy upravil Tweety : 11.09.12 at 11:00
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

dakujem za expresne rýchlu odpoved ale kde sa to píše? v ktorom zákone? lebo som to nikde nenašla?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alusa783 Pozri príspevok
dakujem za expresne rýchlu odpoved ale kde sa to píše? v ktorom zákone? lebo som to nikde nenašla?
Predsa v zákone o dani z príjmov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať