Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

1. Chcela by som sa opýtať na paušálne výdavky. V roku 2009 bolo podané na daňovom úrade DP formou paušálnych výdavkov. V roku 2010 bolo vedené JU formou príjem a výdaj. Má povinnosť daňovník zdaniť príjmy a výdaje? Ako bude bude vyzerať výkaz o majetku a záväzkoch za rok 2009? A čo sa týka počiatočných stavov z roku 2009?

2. Opačný prípad:
Daňovník účtoval v roku 2009 o príjmoch a výdajoch, kde si uplatnil dotáciu z úradu práce vo výške výdaja, čiže mu ostala ešte nejaká časť na zdanenie. V roku 2010 by chcel dať DP paušálne. Ostali mu záväzky a pohľadávky z roku 2009. Musí tieto pohľadávky a dotáciu zdaniť v roku 2010?

ďakujem
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pozrite si túto tému
http://www.porada.sk/t131059-prechod...zor-zmena.html
0 0
saida11 saida11

saida11 je offline (nepripojený) saida11

čiže ak som to správne pochopila tak úpravu základu dane nerobím?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
saida11 Pozri príspevok
1. Chcela by som sa opýtať na paušálne výdavky. V roku 2009 bolo podané na daňovom úrade DP formou paušálnych výdavkov. V roku 2010 bolo vedené JU formou príjem a výdaj. Má povinnosť daňovník zdaniť príjmy a výdaje? Ako bude bude vyzerať výkaz o majetku a záväzkoch za rok 2009? A čo sa týka počiatočných stavov z roku 2009?

2. Opačný prípad:
Daňovník účtoval v roku 2009 o príjmoch a výdajoch, kde si uplatnil dotáciu z úradu práce vo výške výdaja, čiže mu ostala ešte nejaká časť na zdanenie. V roku 2010 by chcel dať DP paušálne. Ostali mu záväzky a pohľadávky z roku 2009. Musí tieto pohľadávky a dotáciu zdaniť v roku 2010?

ďakujem
Na Vašu otázku v bode 1 idem otázkou
1) Nerozumiem Vašej otázke Má povinnosť daňovník zdaniť príjmy a výdaje? - moje dve otázky pre Vás 1)myslíte že nie ? 2)ak áno, tak prečo si tak myslíte ?

2)Výkaz o majetku a záväzkoch za rok 2009 nebude vyzerať nijak , nakoľko uplatnili ste paušálne výdavky a v tomto prípade nemáte povinnosť účtovné výkazy prikladať k daňovému priznaniu ako prílohu .

3)Počiatočný stav - myslím že máte na mysli počiatočný stav k 1.1.2010 - nemôže byť žiadny PS , nakoľko v roku 2009 ste neboli účtovnou jednotkou a výkazy ste nerobili .

K bodu 2 Doplňte na čo dostal dotáciu a či čerpal v roku 2010 zvyšnú časť dotácie .
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
saida11 Pozri príspevok
1. Chcela by som sa opýtať na paušálne výdavky. V roku 2009 bolo podané na daňovom úrade DP formou paušálnych výdavkov. V roku 2010 bolo vedené JU formou príjem a výdaj. Má povinnosť daňovník zdaniť príjmy a výdaje? Ako bude bude vyzerať výkaz o majetku a záväzkoch za rok 2009? A čo sa týka počiatočných stavov z roku 2009?

2. Opačný prípad:
Daňovník účtoval v roku 2009 o príjmoch a výdajoch, kde si uplatnil dotáciu z úradu práce vo výške výdaja, čiže mu ostala ešte nejaká časť na zdanenie. V roku 2010 by chcel dať DP paušálne. Ostali mu záväzky a pohľadávky z roku 2009. Musí tieto pohľadávky a dotáciu zdaniť v roku 2010?

ďakujem

No najlepšie bude dať to urobiť nejakej účtovníčke. Toto je písané akoby v "cudzej reči".
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte, robím pauš. výdavky a chcela by som sa spýtať , klienti mi doniesli výdavky do ZP a SP za obdobie od.februára 2010 do januára 2011. Ktoré výdavky mám zahrnuť do DP, nie je to ako pri vedení JÚ od januára do decembra kedy boli zaplatené? Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte, robím pauš. výdavky a chcela by som sa spýtať , klienti mi doniesli výdavky do ZP a SP za obdobie od.februára 2010 do januára 2011. Ktoré výdavky mám zahrnuť do DP, nie je to ako pri vedení JÚ od januára do decembra kedy boli zaplatené? Ďakujem
Január 2010 až december 2010.Rok 2011 bude predmetom DP za daný rok 2011.
1 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ďakujem pekne, zostala som trochu v pomikove!
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte mám taký výnimočný prípad, klient platil odvody za mesiac do SP a ZD 2x, čiže zaplatil v každom mesiaci 2x sumu96,9 a 2x sumu44,73 celý rok! Zahrňujú sa všetky tieto výdavky do DP? pri paušáli Ďakujem
0 0
Lesia13 Lesia13

Lesia13 je offline (nepripojený) Lesia13

všetky preukázateľné výdavky, odvody zaplatené aj 2x, vyjde mu preplatok, ten zaúčtuje 2011. A fúha a to nezbadal za celý rok ? nechýbalo mu?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte mám taký výnimočný prípad, klient platil odvody za mesiac do SP a ZD 2x, čiže zaplatil v každom mesiaci 2x sumu96,9 a 2x sumu44,73 celý rok! Zahrňujú sa všetky tieto výdavky do DP? pri paušáli Ďakujem
Výdavkom sú len tie platby do fondov , ktoré zákonne mal platiť v danom roku .Ostatné nie sú výdavkami znižujúcimi ZD.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Z §6 ods. 10 ZDP
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Vôbec si to nevšimol a zrejme mu to ani nechýbalo! takže do výdavkov za poistné mám dať len tie ktoré mal platiť za 1 rok? tie ostatné nie? A keď budem robiť RZZP tak tiež len tie ktoré mal platiť?
Naposledy upravil katkap17 : 21.02.11 at 16:53
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
beatam Pozri príspevok
Z §6 ods. 10 ZDP
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Áno a to nie je presne to isté ako
Zita5 Pozri príspevok
Výdavkom sú len tie platby do fondov , ktoré zákonne mal platiť v danom roku .Ostatné nie sú výdavkami znižujúcimi ZD.
Stačí, že platby budú prevedené na budúce poistné.
1 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Znamená to, že všetky tieto duplicitné platby môžu byť zaúčtované ako VOZD za rok 2010, chápem to správne?
Jana Acsová Pozri príspevok
Áno a to nie je presne to isté ako

Stačí, že platby budú prevedené na budúce poistné.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Takže je to podľa §6 odst.10? tak do DP dám len toľko koľko mal povinnosť platiť a ostatné platby nechám tak aj do RZZP? Keď podá žiadosť o vrátenie preplatku do ZP tak mu tento preplatok vrátia ? Je to tak aj so SP? Ďakujem
Naposledy upravil katkap17 : 21.02.11 at 17:58
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
misurka Pozri príspevok
Znamená to, že všetky tieto duplicitné platby môžu byť zaúčtované ako VOZD za rok 2010, chápem to správne?
Upozorňujem na znenie dotknutého paragrafu 6/10. Neodporúčam zovšeobecňovať. Len správne určiť, čo je "povinne platené poistné".
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ak napr. poistné do ZP + SP za december 2010 zaplatím ešte v decembri 2010, znamená to, že toto poistné si nemôžem uplatniť ako VOZD 2010, nakoľko je splatné až k 8.1.2011?
Jana Acsová Pozri príspevok
Upozorňujem na znenie dotknutého paragrafu 6/10. Neodporúčam zovšeobecňovať. Len správne určiť, čo je "povinne platené poistné".
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nezamieňajte vznik záväzku s jeho splatnosťou. Povinnosť zaplatiť poistné, resp. preddavky vzniká už v decembri.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

misurka Pozri príspevok
Ak napr. poistné do ZP + SP za december 2010 zaplatím ešte v decembri 2010, znamená to, že toto poistné si nemôžem uplatniť ako VOZD 2010, nakoľko je splatné až k 8.1.2011?

Misurka ten §6 odst.10 platí pre tých, kt. si uplatňujú paušálne výdavky, nie pre tých ktorým účtuješ denne výdavky a príjmy, keď účtuješ denne, do výdavkoch dáš v deň zaplatenie záväzku JU
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
misurka Pozri príspevok
Ak napr. poistné do ZP + SP za december 2010 zaplatím ešte v decembri 2010, znamená to, že toto poistné si nemôžem uplatniť ako VOZD 2010, nakoľko je splatné až k 8.1.2011?
ego.mc Pozri príspevok
Nezamieňajte vznik záväzku s jeho splatnosťou. Povinnosť zaplatiť poistné, resp. preddavky vzniká už v decembri.
Veľmi dobré prirovnanie. Zastávam názor, že povinne platené poistné je akékoľvek poistné hradené na základe zákona ... aj keď pred splatnosťou. Rozhodujúce je, o aké poistné sa jedná.
0 0
Načítať ďalšie