Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

1. Chcela by som sa opýtať na paušálne výdavky. V roku 2009 bolo podané na daňovom úrade DP formou paušálnych výdavkov. V roku 2010 bolo vedené JU formou príjem a výdaj. Má povinnosť daňovník zdaniť príjmy a výdaje? Ako bude bude vyzerať výkaz o majetku a záväzkoch za rok 2009? A čo sa týka počiatočných stavov z roku 2009?

2. Opačný prípad:
Daňovník účtoval v roku 2009 o príjmoch a výdajoch, kde si uplatnil dotáciu z úradu práce vo výške výdaja, čiže mu ostala ešte nejaká časť na zdanenie. V roku 2010 by chcel dať DP paušálne. Ostali mu záväzky a pohľadávky z roku 2009. Musí tieto pohľadávky a dotáciu zdaniť v roku 2010?

ďakujem
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Povinne platené poistné majú daňovníci stanovené na rovnakom princípe. Nezáleží na tom, či FO postupuje podľa § 6/10, § 6/14, vedie JÚ alebo PÚ. Aj tento pohľad je možné použiť pri posudzovaní "zákonnosti".
0 0
ema_ema ema_ema

ema_ema je offline (nepripojený) ema_ema

dobrý deň,
prosím Vás o informáciu či robím dobre niečo mi nesedí na DP typ B - paušálne výdavky sumy sú orientačné

teda szčo paušálne výdavky 40%
príjem dám do príjmu zo živnosti 10.000,- teda ten čo dostal zaplatené na účet alebo v hotovosti čo mu faktúry nepreplatili pôjde až do budúceho roku ked mu ich uhradia
vedľa ako výdaj by malo ísť tých 40%´= 4.000,-
a dolu pod tabulku príjmov zo živnosti zaškrtnúť prostrednú možnosť udať 40% a suma zaplatených odvodov = doniesol šeky o úhrade 12x SP a 12X ZP takže je to čo mal platiť za rok 2010 tak tam dám celú výšku 1.200,00
a vypíšem že robil 12 mesiacov szčo.

ale ked pokračujem ďalej tak mi to potom nejde jedine ak dám do výdavkov zo živnosti súčet 40% teda 4.000,- + tie odvody dokopy teda celú tú sumu.
ako to má správne byť???

a potom vo výkaze vypíšem príjmy, prev . réžia bude vlastne výška 40% a odvody,
žiadna pokladna, žiadny denník, len v exceli spísaný príjem a výdaj na odvodoch.

prosím opravte mi ak to je zle,
ďakujem veľmi za ochotu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ema_ema Pozri príspevok
dobrý deň,
prosím Vás o informáciu či robím dobre niečo mi nesedí na DP typ B - paušálne výdavky sumy sú orientačné

teda szčo paušálne výdavky 40%
príjem dám do príjmu zo živnosti 10.000,- teda ten čo dostal zaplatené na účet alebo v hotovosti čo mu faktúry nepreplatili pôjde až do budúceho roku ked mu ich uhradia
vedľa ako výdaj by malo ísť tých 40%´= 4.000,-
a dolu pod tabulku príjmov zo živnosti zaškrtnúť prostrednú možnosť udať 40% a suma zaplatených odvodov = doniesol šeky o úhrade 12x SP a 12X ZP takže je to čo mal platiť za rok 2010 tak tam dám celú výšku 1.200,00
a vypíšem že robil 12 mesiacov szčo.

ale ked pokračujem ďalej tak mi to potom nejde jedine ak dám do výdavkov zo živnosti súčet 40% teda 4.000,- + tie odvody dokopy teda celú tú sumu.
ako to má správne byť???

a potom vo výkaze vypíšem príjmy, prev . réžia bude vlastne výška 40% a odvody,
žiadna pokladna, žiadny denník, len v exceli spísaný príjem a výdaj na odvodoch.

prosím opravte mi ak to je zle,
ďakujem veľmi za ochotu
Tu je príklad http://www.porada.sk/1658755-post831.html. Ak uplatňujete paušálne výdavky , účtovné výkazy nevyhotovujete ani neprikladáte k DP , nakoľko nie ste účtovnou jednotkou .

Do príjmu počítate len skutočne uhradené pohľadávky (FA) v roku 2010, ktoré sa týkajú podnikania SZČO .
2 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň, prosím Vás, ak bol daňovník SZČO po celý rok 2010, platil si odvody do ZP a odvody do SP + dobrovoľné pripoistenia do SP, môže si všetky pripoistenia, ktoré zaplatil do SP započítať do výdavkov? (Môže si znížiť o sumu dobrovoľných pripoistení do SP ZD?) Ďakujem pekne.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, ak bol daňovník SZČO po celý rok 2010, platil si odvody do ZP a odvody do SP + dobrovoľné pripoistenia do SP, môže si všetky pripoistenia, ktoré zaplatil do SP započítať do výdavkov? (Môže si znížiť o sumu dobrovoľných pripoistení do SP ZD?) Ďakujem pekne.
Prosím o odpoveď. Ďakujem.
0 0
jesenka jesenka

jesenka je offline (nepripojený) jesenka

ano moze
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Ak si podnikateľ uplatňuje paušálne výdavky, v týchto výdavkoch má samozrejme aj mzdy, odvody zamestnávateľa, vlastne všetko. Ale čo s knihou sociálneho fondu?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Myslím si, že aj tvorba sociálneho fondu je zahrnutá v percentách. Evidenciu vedie podľa Zákona o soc. fonde.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

ego.mc Pozri príspevok
Myslím si, že aj tvorba sociálneho fondu je zahrnutá v percentách. Evidenciu vedie podľa Zákona o soc. fonde.
Ďakujem pekne.
0 0