Zavrieť

Porady

predčasny starobny dochodca

Mama v minulom roku do juna pracovala ako predcasny starobny dochodca, od juna bola doma a potom na jesen odpracovala na dohodu este 2 mesiace.
Ma vyznam aby si podala danove priznanie na vratenie zrazenej dane? V byvalom zamestnani jej uctovnicka vypisala DP typ B kde jej uplatnila celu ciastku nezdanitelneho ZD 4025 a tym padom by jej akoze mali vratit celu zrazenu dan vo vyske 723€. Je to tak spravne? Ked jej odniesla vymery dochodku tak jej tvrdila ze to stym nema nic spolocne. Neviem mne sa to nezda ale osobne sa v tom nevyznam (je rozdiel ci je poberatelom predcasneho starobneho dochodku alebo len starobneho dochodku)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak mala prijem vyssi ako 2012,85 EUR, tak ma povinnost podat DP.

    Bola mama predcasnym dochodcom uz 1.1. 2010?
    Ak ano, na nezdanitelnu cast narok nema.
    Ak ju mala v takom pripade uplatnenu, bolo to nezakonne , musi si podat DP.

    Ak vsak jej prijem bol nizsi ako 2012,85 EUR (co asi mala viac, ked pises ,ze len dan bol 723 EUR), tak jej danova povinnost nevznikla a celu zaplatenu dan by jej vratili.

    Ak nebola starobnou dochodkynou k 1.1.2010, tak sa jej oplati dat DP, lebo pri uplatneni celej nezdanitelnej casti jej zaplatenu dan tiez vratia.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    katka3 Pozri príspevok
    Mama v minulom roku do juna pracovala ako predcasny starobny dochodca, od juna bola doma a potom na jesen odpracovala na dohodu este 2 mesiace.
    Ma vyznam aby si podala danove priznanie na vratenie zrazenej dane? V byvalom zamestnani jej uctovnicka vypisala DP typ B kde jej uplatnila celu ciastku nezdanitelneho ZD 4025 a tym padom by jej akoze mali vratit celu zrazenu dan vo vyske 723€. Je to tak spravne? Ked jej odniesla vymery dochodku tak jej tvrdila ze to stym nema nic spolocne. Neviem mne sa to nezda ale osobne sa v tom nevyznam (je rozdiel ci je poberatelom predcasneho starobneho dochodku alebo len starobneho dochodku)
    Prečo B-čko ? Doplň prosím výšku príjmu (hrubej mzdy) a výšku vyplateného PSD za rok 2010. Odkedy je poberatelom PSD ?

    katka3 je offline (nepripojený) katka3

    katka3
    ak si dobre spominam tak na potvrdeni mala uvedeny prijem cez 6000 tusim 6160 a ked som jej scitala vysku vyplateneho predsasneho dochodku tak to bolo nieco cez 5000.
    Predcasny starobny dochodok pobera tusim od 06/2009

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    katka3 Pozri príspevok
    ak si dobre spominam tak na potvrdeni mala uvedeny prijem cez 6000 tusim 6160 a ked som jej scitala vysku vyplateneho predsasneho dochodku tak to bolo nieco cez 5000.
    Predcasny starobny dochodok pobera tusim od 06/2009
    ak nepožiadala do 15.2. zamestnávatela o vykonanie RZD, musí podať DP, lebo jej príjem presiahol 1/2 NČZD.

    Dôchodok má vyšší ako NČZD, žiadna daň jej nebude vrátená. Bola PSD k 1.1.2010, nemá nárok na uplatnenie NČZD.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    ak si uplatnovala aj nejaku dan z urokov alebo mala nejaku zdanitelnu vyhru ...tak by sa to B-cko dalo pochopit

    katka3 je offline (nepripojený) katka3

    katka3
    dakujem za objasnenie,
    cize v kazdom pripade musi podat danove priznanie typu A, hned jej dam vediet
    Ivka70 - je to A-cko stal sa omyl sorry

    Ja som nemala jasno v tej nezdanitelnej casti ZD (ja som to chapala tak, ze od nezdanitelnej vysky ZP sa odpocita vyska vyplateneho dochodku ale kedze bol vyssi tak nic)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ivka70 Pozri príspevok
    ak si uplatnovala aj nejaku dan z urokov alebo mala nejaku zdanitelnu vyhru ...tak by sa to B-cko dalo pochopit
    Pri príjme, ktorý uviedla by to malo aký význam ? O výhre nepíše ...

    predčasny starobny dochodca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.