Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky na PHL a DPH

Dobrý deň! chcem sa vás opýtať ako je to s DPH pri paušálnych výdavkoch do výšky 80 % na PHL, ak si vediem napr. evidenciu jázd-môžem si uplatniť vtedy plnom rozsahu DPH a NA len do tej výšky 80 % alebo to zle chápem? Viem, že si knihu jázd nemusím viesť a vtedy si uplatním len do výšky paušálnych výdavkov DPH-to mi je jasné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Podľa môjho názoru nemôžeš kombinovať paušálne výdavky a uplatnenie celých nákladov. Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tzn. že 20 % DPH neuplatňuješ, pretože nie sú vedené knihy jázd, nemôžeš mať 20% nákladov spojených s nákupom PHM daňových.
    Ak máš knihy jázd a chceš mať náklady daňové, prepočítavaš podľa kilometrov, spotreby a cien a tiež musíš zohľadniť prípadné súkromné jazdy, atd. a vtedy uplatníš DPH aj náklady.
    zanetka68 Pozri príspevok
    Ahoj Monka,

    ešte by si mala mať na začiatku a konci obdobia stav km u jednotlivých vozidiel a prepočítať spotrebu, pretože musí byť približne rovnaká ako je v techničáku. Ak bude príliš vysoká, môže sa stať, že budeš mať problém, pretože môžu tam byť skryté súkromné jazdy a preto nevyúčtované bločky a ti neuznajú aj keď máš 20 % neuplatnených. Ja ešte z nákladov na konci roka odpočítavam stav v nádržiach, pretože to nemôže byť v nákladoch roka 2010.
    Ahoj ,
    chcela by som sa ťa spýtať:
    z nákladov na konci roka pri paušálnych výdavkov na PHL stav v nádrži preúčtujem na účet 381 alebo 112?

    Ďakujem
    M.

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Ja to účtujem 335/501, protože je to pre mňa pohľadávka voči zamestnancovi, že v roku 2011 musí preukázať spotrebu PHM. V našej firme majú zamestnanci svoje pridelené vozidla, ale aj keby nemali, 335 a 501 na jednotlivé vozidlá kvôli prehľadnosti. Na 112 by som to nedávala pretože, ako chceš urobiť fyzickú inventúru k 31.12? S 335 môže niekto nesúhlasiť, ale zdá sa mi to logické a zatiaľ som s tým nemala problémy.

    anda78 je offline (nepripojený) anda78

    anda78
    Ahojte,
    potrebujem poradiť.
    Firma sa rozhodla uplatniť paušálne výdavky PHM vo výške 80%. Sme štvrťroční platcovia DPH. Bločky sme dávali počas roka na 501 (základ bez dph) a uplatňovali sme si 100% odpočet. Daňové priznanie k dph za 4.Q.2010 sme už pravdaže odovzdali. Nechceme robiť knihu jázd. Ohľadom nákladov mi je to jasné, to sa rieši pripočitateľnou položkou až v DP z DzP.
    Mám v pláne urobiť dodatočné DP k DPH za 4.Q.2010 (t.j. upraviť odpočet o tých 20%), len neviem ako by som to zaúčtovala-preúčtovala v účtovníctve.
    Viem, že je tu toho popísaného veľa, ale už mám z toho hlavu ako balón, čítam tu už asi 2 hod. Vopred ďakujem.

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Chcem sa najprv opýtať na to, prečo chceš riešiť iba 4.Q, uplatňovali ste 100% celý rok, nie? V každom prípade musím robiť dodatočné daňové priznanie. Ja vždy za obdobie, za ktoré podávam DP DPH, 20% DPH z každého nákupu s DPH u každého vozidla zvlásť preúčtujem tých 20 % na MD 501xxx nedaňový náklad a Dal 343. Zjednodušene za každé vozidlo za obdobie spočítam DPH a 20 % z toho preúčtujem na nedaňový náklad.

    anda78 je offline (nepripojený) anda78

    anda78
    Ďakujem, za odpoveď.
    Myslela som, že by som to opravila súhrnne za celý rok v 4.Q.2010,nakoľko nechcem prerábať všetky DP z roku 2010. Aspoň som dúfala,že by to daňovníci akceptovali.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    ja som tiež uvažovala nad 80 % paušálom, lenže som dph uplatňovala celý rok, ale neviem čo je lepšie: takže konatelia mi nosia bločky za 2 osobné a jedno nákladné autá v kope-nerozdeľujú zvlášť na každé auto-už som niekoľkokrát hovorila ale nič z toho, takže účtujem všetky bločky a uplatňujem dph 501,343/211al.221 zahraničné dávam na 501 aj s dph. Lenže keď som im 100krát hovorila, že treba robiť knihu jázd skončilo to pri tom že niekedy. A keď som im povedala že aj na konci roka treba prepočítať spotrebu podľa km tak sa smiali, že kto by to robil a ešte viac im bolo smiešne, že zostatok v nádrži treba účtovať ako zásobu mi povedali že nepoznajú nikoho kto by to tak robil. Tak čo by ste mi poradili? dík

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Ahoj Monka,

    ešte by si mala mať na začiatku a konci obdobia stav km u jednotlivých vozidiel a prepočítať spotrebu, pretože musí byť približne rovnaká ako je v techničáku. Ak bude príliš vysoká, môže sa stať, že budeš mať problém, pretože môžu tam byť skryté súkromné jazdy a preto nevyúčtované bločky a ti neuznajú aj keď máš 20 % neuplatnených. Ja ešte z nákladov na konci roka odpočítavam stav v nádržiach, pretože to nemôže byť v nákladoch roka 2010.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.