Zavrieť

Porady

Exekútor a rodinní príslušníci

Zdravím.

Raz som videl v TV, že exekútor(s policajtami) prišiel vymáhať dlžobu do rodinného domu, ktorý dlžník nevlastnil (vlastník domu boli jeho rodičia) a začali nakladať do auta hnuteľný majetok, ktorý bol však jeho rodičov...

Má na takéto konanie exekútor právo?

V akom prípade môže takáto situácia vôbec nastať, že budú zabavovať majetok rodinných príslušníkov (ak nie je žiadny doklad o kúpe zabavovaných veci?)?

Alebo na to nemá právo?
Naposledy upravil Dav : 27.02.11 at 21:00
Usporiadat
Ppatrik Ppatrik

Ppatrik je offline (nepripojený) Ppatrik



Nie som exekútor, ale známemu hrozí s najväčšou pravdepodobnosťou takáto situácia- býva u rodičov a obáva sa takéhoto konania zo strany "vymáhačov".
Naposledy upravil Ppatrik : 27.02.11 at 17:18
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Pred niekoĺkými dńami som zhodou okolností počúval Český rádiožurnál a

práve vtedy hovorili, že v ČR može exekutor prísť a vypratať byt /zobrať čo sa mu páči/

aj bez prítomnosti majiteĺa bytu, či nehnuteľnosti a dokonca nepotrebuje ani asistenciu polície.(!!!!!)

Ako je to na Slovensku, neviem, no exekutorská lobby si zrejme vydupe podobné práva.

ostáva už len zverejniť prípad v TV Markíza v relácii "Paľba" alebo "Lampáreň".
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

http://moje.hnonline.sk/node/1920

"Prokurátor." :
...súdny exekútor poverený vykonaním exekúcie pristúpi k exekúcii okrem iného aj tým spôsobom, že v mieste trvalého pobytu Vášho syna - etda u Vás - vykoná obhliadku priamo v byte, ktorú musíte strpieť a zaistí veci do exekúcie - to znamená, všetky hnuteľné veci ktoré majú hondnotu a ktoré sa na uvedenej adrese trvalého pobytu vo Vašom byte nachádzajú. Dôkazné bremeno v tvrdení o tom, že sú to Vaše a nie synove veci , napríklad televízny prijímač, zariadenie bytu je na Vašej strane, teda ak nemáte doklad od nákupu od týcho hnuteľných vecí, na ktorom je ako u kupujúceho uvedené Vaše meno / v prípade, že je totožné so synovim je aj tento postup zbytočný /, tak sa v exekučnom konaní vychádza z toho, že tieto veci sú majetkom Vašeho syna a podliehajú exekúcii.
Ešte Vás upozorňujem aj na tú skutočnosť, že v zmysle príslušných ustanovení exekučného poriadku Ste povinný poskytnúť súčinnosť pri výkone exekučnej činnosti súdnemu exekútorovi pod hrozbou udelenia finančnej pokuty a pod hrozbou stíhania za trestný čin poškodzovania práv veriteľa v štádiu pokusu.
V prípade, ak odmietnete súdnemu exekútorovi vstup, do miesta trvalého bydliska Vášho syna.
Zákon pripúšťa možnosž, ako sa dá tejto situácii vyhnúť ale tú Vám samozrejme nebudem tu uvádzať, kontaktujte advokáta pokiaľ nie je neskoro.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Povedzme si pravdu - tá policajná asistencia nie je na ochranu povinného, ale na ochranu exekútora, ak by ho chcel niekto napadnúť (nie každému je príjemné, že mu exekútor berie veci).
A tiež sa môže dostať do bytu pomocou zámočníka a vymenenia zámku, samozrejme, na náklady povinného.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

tá neuvedená rada - odhlásiť syna s trvalého pobytu.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

iriska Pozri príspevok
Povedzme si pravdu - tá policajná asistencia nie je na ochranu povinného, ale na ochranu exekútora, ak by ho chcel niekto napadnúť (nie každému je príjemné, že mu exekútor berie veci).
A tiež sa môže dostať do bytu pomocou zámočníka a vymenenia zámku, samozrejme, na náklady povinného.
A je jeho povinnosťou (exekútora) aj odovzdať nový kľúč majiteľovi bytu?
0 0
Ibaaktak Ibaaktak

Ibaaktak je offline (nepripojený) Ibaaktak

podla môjho názoru exekútor nie je pánom zákona ale tiež iba jeho sluhom. Nemyslím si, že exekútor iba na základe trvalého bydliska
má právo obmedzovať vlastníka a dávať mu príkazy abytento konal niečo čo žiaden zákon neukladá, jemu ako exekútorovi dokladoval vlastnícke práva k veciam nachádzajúcich sa v jeho nehnuteĺnosti. Ako dlho napr. by bolo treba dokladovať veci k starožitnému nábytku? Osobne sa skôr domnievam, že by sa zo strany exekútora mohlo jednať o tr. čin marenie výkonu ver. činiteľa
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

no logika veci ma nepustí, že by exekútor mohol nabehnúť len tak hocikomu domov a vybrať si čo sa mu hodí, lebo vykonáva exekúciu na rodinnom príslušníkovi... a všetci naokolo nech sa aj pototo ak nevedia dokázať že to alebo ono je toho alebo hentoho...

uvediem extrémny príklad... ako by postupoval exekútor, ak by bolo treba exekuovať farára povedzme za dlžobu na mobile..., ktorý má trvalý pobyt na fare... tiež by pobral sväté obrázky, sošky panenky márie a iné starožitnosti... a nech cirkev dokazuje, že sa jedná o ich majetok???

ak by exekútorovia takto postupovali (zabavovali majetok...) tak ho musia aj niekde predávať aby uspokojili veriteľov... avšak nepočul som ešte (to neznamená že to tak nie je...) žeby bol plný internet resp. stránky exektúrov, ktorí predávajú osobné veci ľudí z exekúcie... alebo žeby sa niekto šiel potrhať aby lacno k takýmto veciam prišiel...
Naposledy upravil Ice dive : 27.02.11 at 19:15
0 0
intro intro

intro je offline (nepripojený) intro

K tomu extrémnemu príkladu .
Kde má hľadať exekútor majetok farára ak nie na fare /ak nemá nehnuteľné veci , auto/á, peniaze na účtoch, nezaplatí a nechce zaplatiť/ ?

Ak majú doma ľudia bežne sochy, obrazy svätých, o to viac sa to očakáva u farára.
Ak je celá fara úrad, potom v každej miestnosti bude zrejme na stene súpis vecí patriacich cirkvi .
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
mne sa to tiez nejako nezda, navyse, niektore veci som mohla nadobudnut darovanim a podobne
a ak aj mam k niecomu blok, na tom bloku predsa nie je uvedene, kto platil cenu (napriklad za TV, PC a podobne hodnotnejsie veci)

to znamena ze ak ja ako dlznik, vlastnim vsetky veci v dome, ale potom tie bloky odovzdam rodicom, a oni tvrdia ze to je ich, tak exekutora sa s tym uspokoji?
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

§ 55
Vylúčenie veci z exekúcie
(1) Právo na vec, ktoré nepripúšťa exekúciu, môže tretia osoba uplatniť voči oprávnenému na súde návrhom na vylúčenie veci z exekúcie podľa osobitného predpisu. 6)

§ 119
(1) Ak to vyžaduje účel exekúcie, exekútor je oprávnený urobiť osobnú prehliadku povinného a prehliadku bytu a iných priestorov, kde má povinný svoj majetok; na ten účel je oprávnený vymôcť si do bytu povinného alebo do iných priestorov, kde má povinný svoj majetok, prístup. K tomuto úkonu treba pribrať osobu, ktorá nie je na veci zúčastnená.

Samozrejme, že nie je plný internet ponúk od exekútorov, lebo vstupovanie do bydliska povinného a spisovanie majetku sa robí iba výnimočne, skôr sa to dá uplatniť pri povinných PO, ktoré majú nejaké stroje, zásoby a pod. ... a na tieto veci si exekútor vopred zoženie záujemcu, aby ich nemusel niekde zbytočne skladovať, alebo ich vystavovať skaze.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

dana9 Pozri príspevok
mne sa to tiez nejako nezda, navyse, niektore veci som mohla nadobudnut darovanim a podobne
a ak aj mam k niecomu blok, na tom bloku predsa nie je uvedene, kto platil cenu (napriklad za TV, PC a podobne hodnotnejsie veci)

to znamena ze ak ja ako dlznik, vlastnim vsetky veci v dome, ale potom tie bloky odovzdam rodicom, a oni tvrdia ze to je ich, tak exekutora sa s tym uspokoji?
To sú fakt výnimky, keď je na bloku z ERP uvedené meno kupujúceho (zatiaľ som sa s tým stretla len u firiem = podnikateľov). Ani pri platbe kartou nie je jednoznačne dokázané, že tovar je toho, kto ho platil. Na jednoznačné dokázanie, že je niečo práve napr. rodičov a nie ich dieťaťa, ktoré má na krku exekútora, by rodičia museli mať k všetkému faktúru vystavenú na ich meno (a v prípade, že rodičia a deti majú rovnaké krstné meno, tak by na faktúre muselo byť uvedené rodné číslo, alebo dátum narodenia, alebo číslo OP). Lenže, aj keď kúpia niečo na faktúru, kde je uvedené ich meno - čo ak ten tovar darovali dieťaťu, na ktoré je vedená exekúcia? (Inak, v tomto našom Kocúrkove je to fakt "úžasne skvelé" - exekútor nemusí dokazovať nič, zhrabe majetok a skutočný vlastník nech si sám dokazuje, že to bol jeho majetok, nie dlžníka s exekúciou; skutočný vlastník nech sa obracia na súd, aby boli jeho veci vylúčené z exekúcie.)
Inak, na koľkých blokoch z ERP je vôbec presný názov toho, čo platíme?
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
presne tak, a navyse je scestne nieco take od cloveka pozadovat, aby si cely zivot viedol evidenciu veci ktore kupi a tieto bloky niekde zakladal
takuto povinnost mu na rozdiel od PO, neuklada ziaden zakon
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

mne sa viac paci to ze zakon chrani zaujmy opravneneho (veritela), ako povinneho (dlznika) ...

viac sa mi paci predstava spokojneho veritela a nasrateho dlznika riesiaceho svoje podlznosti s majitelom bytu kde mal trvaly pobyt
ako predstava nasrateho veritela a vysmiateho dlznika tvrdiaceho ze nic hnutelne v byte kde byva nie je jeho ...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ppatrik Pozri príspevok
Zdravím.

Raz som videl v TV, že exekútor(s policajtami) prišiel vymáhať dlžobu do rodinného domu, ktorý dlžník nevlastnil (vlastník domu boli jeho rodičia) a začali nakladať do auta hnuteľný majetok, ktorý bol však jeho rodičov...

Má na takéto konanie exekútor právo?

V akom prípade môže takáto situácia vôbec nastať, že budú zabavovať majetok rodinných príslušníkov (ak nie je žiadny doklad o kúpe zabavovaných veci?)?

Alebo na to nemá právo?
Celé je to hlúposť.- určite toto exe nemože urobiť, podla mňa ty si nevidel v tej telke exekútora ale dajakého vymáhača, výpalníka obyčajného...-toto si exe určite nemože dovoliť, i keď aj medzi nimi sa nájdu vagabundi, ale podla zákona by si toto nemal dovoliť...
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Celé je to hlúposť.- určite toto exe nemože urobiť, podla mňa ty si nevidel v tej telke exekútora ale dajakého vymáhača, výpalníka obyčajného...-toto si exe určite nemože dovoliť, i keď aj medzi nimi sa nájdu vagabundi, ale podla zákona by si toto nemal dovoliť...
Nie je to hlúposť, aj takýto extrém je v praxi možný.
Tretia strana sa v takomto prípade môže brániť pred súdom tzv.excindačnou žalobou.

Žaloba o vylúčenie veci z exekúcie (označovaná aj ako tzv. excindačná žaloba) je procesnoprávnym prostriedkom chrániacim práva tretej osoby k veci, ktorá nepripúšťa exekúciu. Je upravená v § 55 ods. 1 zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov, podľa ktorej právo na vec, ktoré nepripúšťa exekúciu, môže tretia osoba uplatniť voči oprávnenému na súde návrhom na vylúčenie veci z exekúcie podľa osobitného predpisu. Podanie excindačnej žaloby prichádza do úvahy vtedy, ak dôjde pri exekúcii k zásahu do práva tretej osoby k veci, ktorá nepripúšťa exekúciu. Jej predmetom je ochrana práva tretej osoby (predovšetkým vlastníckeho alebo spoluvlastníckeho práva) k veci, pričom vecou sa rozumie vec hnuteľná alebo nehnuteľná (§ 119 ods. 1 Občianskeho zákonníka - ďalej len „ObčZ“).
0 0
Ppatrik Ppatrik

Ppatrik je offline (nepripojený) Ppatrik

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Celé je to hlúposť.- určite toto exe nemože urobiť, podla mňa ty si nevidel v tej telke exekútora ale dajakého vymáhača, výpalníka obyčajného...-toto si exe určite nemože dovoliť, i keď aj medzi nimi sa nájdu vagabundi, ale podla zákona by si toto nemal dovoliť...
To v TV bola tuším Paľba(možno čosi na ten spôsob na STV), nie som si istý, pretože to bolo strašne dávno a dajaký vymáhač, či výpalník by nechodil s polícou...všetko to bolo na kamere vo vysielaní.

A druhá vec...ako by ste definovali exekútora...napr. samaritán
0 0
rdb rdb

rdb je offline (nepripojený) rdb

Zial zakon 233/1995 ma diel III Exekúcia predajom hnuteľných vecí. Ten si treba precitat a zistis, ze takyto extremny pripad naozaj moze prebehnut a exekutor odnesie vsetko co zakon z takehoto typu nevylucuje. Umelecke diela, elektronika...
A drazby hnutelnych veci za ucelom uspokojenie exekucii nie su az tak neobvykle. Staci popuzit google.
1 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Mne je len čudné, že sa tu všetci zastávade dlžníka, ktorý sa mi bude vyškierať do tváre, že má novú plazmu a skriňu z exotického dreva a ja si môžem fúkať práškový cukor, lebo "za dobrotu na žobrotu" a moje deti nemajú čo jesť. Jasné, že by som do jeho bytu toho exekútora nahnala a nebolo by mi ho ani trochu ľúto, ani toho, že jeho rodičia budú mať psychický šok, že sa im zámočník vyvŕta zámok a policajti sa im budú lašovať po byte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať