Zavrieť

Porady

Odpisovanie leasingového majetku

Ahojte

mam dve otazky k majetku.

1. Viete mi pls poradit, ked ja prenajimam majetok inej firme (operativny leasing) cize majetok ostava v mojej evidencii (som prenajimateľ)
Majetok bol prebrany firmou 31/12/2010 (datum na preberacom protokole) ale zmluva ku ktorej sa viaze tento majetok plati az od 1/1/2011.
Majetok sa odpisuje od 31/12/2010 alebo 1/1/2011
Mozem zaradit majetok skôr ako zacne platit zmluva?

2. nasa spolocnost nakupovany majetok za menej ako 1700 eur dava do spotreby(nakladov)
V roku 2008 sme kupili notebook, ktory bol dany priamo do spotreby, a teraz ho uzivatel stratil. Z policie prisla ziadosť o ocenenie tohoto notebooku. Akym spôsobom ho viem ocenit, ked sa neodpisuje a nema zostatkovu hodnotu?

Dakujem za rady.

Juraj
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Tweety Pozri príspevok
    Môže, ale len so súhlasom prenajímateľa.
    Podľa mňa nemôže. Tweety, prosím uveď odkaz na §. Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jurokm Pozri príspevok
    Ahojte

    mam dve otazky k majetku.

    1. Viete mi pls poradit, ked ja prenajimam majetok inej firme (operativny leasing) cize majetok ostava v mojej evidencii (som prenajimateľ)
    Majetok bol prebrany firmou 31/12/2010 (datum na preberacom protokole) ale zmluva ku ktorej sa viaze tento majetok plati az od 1/1/2011.
    Majetok sa odpisuje od 31/12/2010 alebo 1/1/2011
    Mozem zaradit majetok skôr ako zacne platit zmluva?

    2. nasa spolocnost nakupovany majetok za menej ako 1700 eur dava do spotreby(nakladov)
    V roku 2008 sme kupili notebook, ktory bol dany priamo do spotreby, a teraz ho uzivatel stratil. Z policie prisla ziadosť o ocenenie tohoto notebooku. Akym spôsobom ho viem ocenit, ked sa neodpisuje a nema zostatkovu hodnotu?

    Dakujem za rady.

    Juraj
    Trošku nezrozumiteľné. Ty prenajímaš majetok, tak ako ho chceš ešte raz zaradiť, kedže ho už v majetku máš? Ak si ho používal na podnikanie aj doteraz, odpisuješ ho tak, akokeby ani v lízingu nebol.
    K druhej otázke. AK ste ho aj dali do spotreby, bolo ho potrebné viesť v operatívnej evidencii, a tam jeho hodnota musí byť zaevidovaná.

    Jurokm je offline (nepripojený) Jurokm

    Jurokm
    1. ide o to, ze ja ho objednam cez externeho dodavatela, ktory ho dodava priamo zakaznikovi. Cize ja poskytujem operativny leasing, ale predmet leasingu si objednavam a kupujem od 3 strany.
    Cize ak podpisem zmluvu s platnostou od 1/1/2011 ale majetok doda 3 strana najomcovi este 31/12/2010 - odpisovat zacinam v 12/2010 alebo 1/11. Cize kedy ho najomca prevezme alebo od kedy plati zmluva.

    2. neviem zistit ci bola vedena operativna evidencia. pravdepodobne nebola. Viem inym spôsobom zistit aku ma teraz hodnotu ?

    Dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jurokm Pozri príspevok
    1. ide o to, ze ja ho objednam cez externeho dodavatela, ktory ho dodava priamo zakaznikovi. Cize ja poskytujem operativny leasing, ale predmet leasingu si objednavam a kupujem od 3 strany.
    Cize ak podpisem zmluvu s platnostou od 1/1/2011 ale majetok doda 3 strana najomcovi este 31/12/2010 - odpisovat zacinam v 12/2010 alebo 1/11. Cize kedy ho najomca prevezme alebo od kedy plati zmluva. Používať na podnikanie(dáš ho na lízing) ho začneš až v januári, takže aj odpis až od januára.

    2. neviem zistit ci bola vedena operativna evidencia. pravdepodobne nebola. Viem inym spôsobom zistit aku ma teraz hodnotu ?
    Vieš, z účtovníctva roku obstarania DM.
    Dakujem
    V texte.

    Jurokm je offline (nepripojený) Jurokm

    Jurokm
    ak mozem poprosit ako ju viem vycislit?

    Ak bola cena notebooku napr. 800 eur v roku 2008 - ako vypocitam jeho sucastnu - zostatkovu hodnotu - ked bol dany priamo do spotreby ?

    naozaj dakujem za pomoc.
    Juraj

    20lucka201 je offline (nepripojený) 20lucka201

    20lucka201
    Mám otázku: Firma má prenajatý stroj (operatívny lízing). Môžem tento stroj zaradiť a uplatniť odpisy na dobu zapožičania, trvania lízingu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    20lucka201 Pozri príspevok
    Mám otázku: Firma má prenajatý stroj (operatívny lízing). Môžem tento stroj zaradiť a uplatniť odpisy na dobu zapožičania, trvania lízingu?
    Môže, ale len so súhlasom prenajímateľa. Opravujem svoj príspevok. Napísala som hlúposť. Operatívny lízing je klasický prenájom, nákladom sú doklady-faktúry za prenájom. Mea culpa.
    Naposledy upravil Tweety : 21.06.11 at 06:54

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    20lucka201 Pozri príspevok
    Mám otázku: Firma má prenajatý stroj (operatívny lízing). Môžem tento stroj zaradiť a uplatniť odpisy na dobu zapožičania, trvania lízingu?
    nemôže, je to nájom.

    Odpisovanie leasingového majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.