Zavrieť

Porady

Nasi ma vystahovali, mam narok na nejaky prispevok?

Dobry vecer. Este som nedovrsila ani dvadsat rokov a nasi ma vystahovali z domu, aby som sa starala sama o seba. Obaja rodicia pracuju a zarabaju cca nad 800eur mesacne (to pisem informativne ak by to malo na moju otazku nejaky vplyv). Ukoncila som stredu skolu s uspesnou maturitou a nedavno mi skoncila dohoda o vykonani prace u jedneho zamestnavatela. Teraz byvam u tety. Chcela by som sa spytat, ci mam narok na nejaku podporu od statu, kedze sa teraz musim zivit a satit sama a som bez prace.

Dakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jedine ak požiadaš súdom o výživné od rodičov, a ak ho súd prizná v nižšej výške ako je dávka v hmotnej núdzi tak ten rozdiel štát vyplatí.
No bez rozsudku o výživnom sa k dávke v hmotnej núdzi nedostaneš.

Žiadaj na UP o absolventskú prax ak si ju ešte nemala.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Xanti Pozri príspevok
Jedine ak požiadaš súdom o výživné od rodičov, a ak ho súd prizná v nižšej výške ako je dávka v hmotnej núdzi tak ten rozdiel štát vyplatí.
No bez rozsudku o výživnom sa k dávke v hmotnej núdzi nedostaneš.

Žiadaj na UP o absolventskú prax ak si ju ešte nemala.
ak nepojde na výšku, tak žiadne výživné od rodičov nevysúdi- nieje dovod aby jej rodičia niečo platili a už je zaopatrená, dospelá...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stanislav 1975 Pozri príspevok
ak nepojde na výšku, tak žiadne výživné od rodičov nevysúdi- nieje dovod aby jej rodičia niečo platili a už je zaopatrená, dospelá...
Bez toho rozsudku nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi, lebo nemá 25 rokov. Preto môže požiadať o výživné rodičov.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Xanti Pozri príspevok
Bez toho rozsudku nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi, lebo nemá 25 rokov. Preto môže požiadať o výživné rodičov.
požiadať može- ale platí moj príspevok č. 1, že aj tak nič nevysúdi -nieje dovod, fakt je už dosť stará aby sa postarala sama o seba...-samozrejme, ak nebude na tej výške...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stano nehádaj sa.... je tak ako píšem ja a bodka.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

OK, keď myslíš...- ty si šéfka, ne ja...

P.S.- a aj tak nič nevysúdi...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stano pohľadaj si aj staršie príspevky na porade tu máš jeden http://www.porada.sk/t158367-hmotna-nudza.html píše sa tam to isté čo píšem teraz ja.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Xanti Pozri príspevok
Stano pohľadaj si aj staršie príspevky na porade tu máš jeden http://www.porada.sk/t158367-hmotna-nudza.html píše sa tam to isté čo píšem teraz ja.
ale šak ja sa nehádam Gabika- požiadať može...- ale rodičom stačí nejaký lepší právnik a dopožiadala...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stanislav 1975 Pozri príspevok
ale šak ja sa nehádam Gabika- požiadať može...- ale rodičom stačí nejaký lepší právnik a dopožiadala...
Ano ale bude mať súdne rozhodnutie a to jej predsa treba aby jej UP mohol priznať dávku v hmotnej núdzi.
2 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

jelalim Pozri príspevok
nehašterte sa
Zrniem to:
Požiada
Súd prehrá
a presne to potrebuje, aby dostala dávku v hmotnej nudzi.
No presne tak- si to vyriešil...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Citát:
Pôvodca textu príspevku: jelalim
nehašterte sa
Zrniem to:
Požiada
Súd prehrá
a presne to potrebuje, aby dostala dávku v hmotnej nudzi.
No presne tak- si to vyriešil...
Neni povedané že súd prehrá, a navyše dávka v hmotnej núdzi je 62,50 eur mesačne.. z toho sa živiť a ešte aj šatiť je umenie.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Xanti Pozri príspevok
Neni povedané že súd prehrá, a navyše dávka v hmotnej núdzi je 62,50 eur mesačne.. z toho sa živiť a ešte aj šatiť je umenie.
ale prehrá...- a prečo by sa mala šatiť a živiť z rodičovských peňazí,ked je zaopatrená? Nieje dovod...

Ale OK, nechajme to tak-niesme sudcovia ( aspoň zatiaľ )
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Neni povedané že súd prehrá, a navyše dávka v hmotnej núdzi je 62,50 eur mesačne.. z toho sa živiť a ešte aj šatiť je umenie.
Nepoznáme dôvod, prečo to rodičia urobili. Aj keď sa dnes práca hladá ťažko, možno to bol jediný spôsob, ako slečnu prinútiť, aby si vyskúšala živiť sa sama.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Stanislav 1975 Pozri príspevok
ale prehrá...- a prečo by sa mala šatiť a živiť z rodičovských peňazí,ked je zaopatrená? Nieje dovod...

Ale OK, nechajme to tak-niesme sudcovia ( aspoň zatiaľ )
..

..fuha!..a prečo by sa rodičia nemali postarať,pokiaľ je bez práce..keby bývala doma, je to jasnačka..a keď ju vyšmarili, už nič?...nikde predsa nepíše, že je zaopatrená, len skončila školu, chvíľu pracovala, a teraz nič...
..je síce pravda, že často decko ani inak neprimusíme skúsiť starať sa o seba,len tým, že ho "vyšmaríme" za dvere, ale- tým predsa povinnosť rodiča nekončí...alebo hej?...
1 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
pepsikova Pozri príspevok
..

..fuha!..a prečo by sa rodičia nemali postarať,pokiaľ je bez práce..keby bývala doma, je to jasnačka..a keď ju vyšmarili, už nič?...nikde predsa nepíše, že je zaopatrená, len skončila školu, chvíľu pracovala, a teraz nič...
..je síce pravda, že často decko ani inak neprimusíme skúsiť starať sa o seba,len tým, že ho "vyšmaríme" za dvere, ale- tým predsa povinnosť rodiča nekončí...alebo hej?...
A prečo by mali ? Je zdravá, schopná, vyštudovaná. Všade sa čosi nájde, len treba chcieť a hľadať, ale najednoduchšie je otrčiť ruku a čakať kto mi čo dá či rodičia či štát či iná blízka rodina.
0 0
laurin laurin

laurin je offline (nepripojený) laurin

pepsikova Pozri príspevok
..

..fuha!..a prečo by sa rodičia nemali postarať,pokiaľ je bez práce..keby bývala doma, je to jasnačka..a keď ju vyšmarili, už nič?...nikde predsa nepíše, že je zaopatrená, len skončila školu, chvíľu pracovala, a teraz nič...
..je síce pravda, že často decko ani inak neprimusíme skúsiť starať sa o seba,len tým, že ho "vyšmaríme" za dvere, ale- tým predsa povinnosť rodiča nekončí...alebo hej?...

Nie je mi jasne preco by sa rodicia mali postarat...neviem ao je to s trvalym pobytom, ci ju mozu len tak vysmarit z domu.. ale preco by ju mali zivit ked ma 20 rokov?
Aku ma rodic povinnost starat sa o 20 rocne dieta?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

laurin Pozri príspevok
Nie je mi jasne preco by sa rodicia mali postarat...neviem ao je to s trvalym pobytom, ci ju mozu len tak vysmarit z domu.. ale preco by ju mali zivit ked ma 20 rokov?
Aku ma rodic povinnost starat sa o 20 rocne dieta?
čo s tým má trvalý pobyt? veď ten môže vlastník nehnuteľnosti zrušiť šmahom ruky na obecnom úrade... a dcéra sa môže prihlásiť k trvalému pobytu na adrese miestneho úradu... tot vsjo... trvalý pobyt má len evidenčnú funkciu...
0 0
KAIS spol. s.r.o. KAIS spol. s.r.o.
Moj nazor je, že by si mladá dáma mala vstupiť do svedomia a začať hladať prácu - HOCIJAKÚ - ktorá ju uživí a nie rozmyšlať ako vyžmýkať z rodičov peniaze. Ja som tiež preč z domu od 21tky a nikto neriešil či sa uživím, proste som skončila školu, na výšku som nešla, tak tým pádom bolo na mne, aby som sa začala starať o seba.
1 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

No bohužiaľ, v tomto prípade sa musíš snažiť postarať naozaj o to, aby si si čo najskôr našla nejakú prácu a snažila sa postarať o seba sama, nakoľko tým, že neštuduješ ďalej, nemáš nárok na výživné od rodičov. Zdôvodnenie nájdeme tu:

Zákon č.36/2005 Z. z. Zákon o rodine
VÝŽIVNÉ
Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom
§ 62
(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

ALE:

(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.

Tu je potrebné definovať, čo je vlastne nezaopatrené dieťa. V zmysle zákona č. 600/2003 Z. z.
Zákon o prídavku na dieťa

§ 3
Nezaopatrené dieťa
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré
a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo
b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.

Takže buď pracovať, alebo sa nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná, ale intenzívne hľadať prácu.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Stanislav 1975 Pozri príspevok
ale prehrá...- a prečo by sa mala šatiť a živiť z rodičovských peňazí,ked je zaopatrená? Nieje dovod...

Ale OK, nechajme to tak-niesme sudcovia ( aspoň zatiaľ )
lubko6394 Pozri príspevok
A prečo by mali ? Je zdravá, schopná, vyštudovaná. Všade sa čosi nájde, len treba chcieť a hľadať, ale najednoduchšie je otrčiť ruku a čakať kto mi čo dá či rodičia či štát či iná blízka rodina.
laurin Pozri príspevok
Nie je mi jasne preco by sa rodicia mali postarat...neviem ao je to s trvalym pobytom, ci ju mozu len tak vysmarit z domu.. ale preco by ju mali zivit ked ma 20 rokov?
Aku ma rodic povinnost starat sa o 20 rocne dieta?
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...ype=-1&aid=348

ale aj naopak je to ....

Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
...
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

Tie " poznámky " k tomu súdu ...dieťa kontra rodičia ...hnusný extrém , ak by už len k tomu malo dôjsť ...

Dobry vecer. Este som nedovrsila ani dvadsat rokov a nasi ma vystahovali z domu, aby som sa starala sama o seba. Obaja rodicia pracuju a zarabaju cca nad 800eur mesacne (to pisem informativne ak by to malo na moju otazku nejaky vplyv).
...ale ani toto nie je žiadna výhra ...
Tých 800 ečiek tiež nič moc ......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať