Zavrieť

Porady

Obchodný zástupca PROVIDENTU a DP

Mám jedného klienta, ktorý je obchodným zástupcom PROVIDENTU. Dostal len týždenné správy s výškou provízie. Nemá žiadne DIČ , je riadne zamestnaný, má len nejaké registračné číslo , ktoré je že vraj nahlásené na DU. Teraz neviem kam ten jeho príjem zaradiť (do §6 odst. 2 písmeno b alebo d?) a aké náklady si môže dať (40%?) Vie mi prosím niekto poradiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Presne tento isty problem mam aj ja, poslala som dopyt aj na Danove riaditelstvo, zatial ziadna odpoved...
    Ak v dohladnej dobe neodpovedia, tak to fuknem medzi ostatne prijmy (§8), ziadne pausalne vydavky...vyjde sice nizsi preplatok, ako keby som to dala ako prijmy §6 s paus. vydavkami (nastastie jej nevychadza nedoplatok), ale ak by mi prisla odpoved z Danoveho, ze to tam mozem dat, este vzdy moze podat dodatocne danove priznanie...

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Nie, kolegyna ma poprosila len o to danove...jedine asi, az by sa jej zo ZP ozvali, ze ho mala podat a nepodala...aj ked neviem, odkial by na take nieco prisli...

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    bredikova Pozri príspevok
    Otázka neozvali sa ti z Daňového riaditeľstva?
    Ahoj

    Prave dnes mi prisla odpoved - pripajam pre info:

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Sprostredkovanie tovaru a služieb je v súlade so živnostenským zákonom živnosťou.
    V prípade, že v rozpore so živnostenským zákonom č. 455/1991 Zb. vykonávate túto činnosť, pre daňové účely si príjem z jej vykonávania uvediete v oddiele č. VIII, v tabuľke č. 3 v riadku 11 - iné.
    V súlade s ust. § 8 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. sa do základu dane zahŕňa zdaniteľný príjem znížený iba o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutia. Nie výdavky na jeho zabezpečenie a udržanie ako sú napr. cestovné náhrady, odpisy ap.

    Sekcia metodiky daní
    Odbor služieb pre verejnosť

    Váš dopyt:

    Dobrý deň,
    FO mala príjem zo závislej činnosti a okrem toho cca pol roka poberala aj provízie ako sprostredkovateľ pôžičiek (nemá živnosť, robila to len ten jeden polrok), tzn. musí podať daňové priznanie.
    Do akých príjmov má v daňovom priznaní zaradiť príjmy z provízií?
    - §6 ods. 2, písm. d)
    - alebo §6 ods. 2, písm. b)
    - prípadne §8 ods. 1, písm. a)
    - alebo len §8 - ostatné príjmy?
    Ďakujem za odpoveď.

    Najviac sa mi páči tá veta: V prípade, že v rozpore so živnostenským zákonom č. 455/1991 Zb. vykonávate túto činnosť...

    OK, takze to spravím podľa nich, príjmy podľa §8 a žiadne výdavky...
    Našťastie kolegyni výjde aj tak ešte preplatok...
    Naposledy upravil tigy : 10.03.11 at 08:52

    bredikova je offline (nepripojený) bredikova

    optimistka aj napriek veku bredikova
    Aj v mojom prípade výjde preplatok. Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Rozmýšlam , že jej to vytlačím a upozorním , že je to v rozpore so zákonom. Ale takýchto ľudí je asi viac.

    Obchodný zástupca PROVIDENTU a DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.