Zavrieť

Porady

Elektrika vs. plyn do RD.

Ahojte vie mi niekto poradit? Momentálne staviam RD energetická trieda by mala byt B. a stále sa neviem rozhodnut či kurit plynom alebo elektrikou a či zvolit radiatory alebo podlahovku, na kolko bude v obývačke aj krb.
Dakujem za rady a vaše názory
Usporiadat
marko182 marko182

marko182 je offline (nepripojený) marko182

No pokial to ma byt trieda B, tak sa obavam, ze by si to tou elektrikou dost preplatil. Radsej porozmyslaj nad tym, ako z toho urobit triedu A.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Bez ohladu na triedu, momentalne je plyn cca 1/2 z elektriny - prevadzkove naklady. Do buducna sa bude pomer plyn:elektro zrejme vyrovnavat, ale stale je vyhodnejsi plyn. Ak mas moznost volby, tak bude vyhodnejsie pouzit plyn.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

No, neviem, hodit sem konktretnu hodnotu - 1/2 je velllka fajerina.
Vies dat ruku do ohna ze je to tak? Ani nahodou, nevies aky je to dom, kolko obyvatelov, ake je predpoklad celkovej elektrifikacie....atd.

A zabudnite prosim na porovnanie cena za KURENIE plynom verzus cena za KURENIE elektrikou. Je to absolutne nepodstatny a nic nehovoriaci udaj.
Vzdy treba porovnat naklady na ENERGIE domu pri vykurovani plynom verz. elektrikou.
Lebo neviem ako vy, ale ja neplatim len za kurenie, ale za celu prevadzku.

Takze moja odpoved je:
zrataj si jednu aj druhu verziu. Rataj investicie, prehliadky, udrzbu, zivotnost a nakoniec spotrebovanu energiu. No a podla vysledku sa hravo rozhodnes.
A nezabudni zaratat aj konfort regulacir, atd - sice nevycislitelne peniazmi, ale tiez stoji asi za uvahu.
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Ja porovnanvam naklady na 1kWh energie z plynu a elektriny. Bavime sa o kureni, nie o celkovych nakladoch.
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

no ja sa tiez chystam stavat dom a mam na vyber aj plyn aj elektriku a rozhodol som sa pre elektriku+krb. V podstate sa jedna o mensi dom, planujeme 4-clennu rodinu. Jednoznacne elektrinu preto ze pri zvyhodnenom tarife ako velkoodberatel el.energie mam tym padom vstky spotrebice doma za nizsiu prevadzkovu cenu (telky, feny, pracka, pocitac, cirkular a ine). Kurenie je sice drahsie ale tymto sa to celkom vyrovna. Viem ze tento tarif plati 20 hodin denne ale na kotloch nie je problem nastavit aby sa v dany cas nespustali a v dobre zateplenom dome to ani nezistis .Dolezite je aj spomenut usetrene naklady za plynovu pripojku a ustrene samotne nervy pri vybavovani polozky navyse. Takze toto moj nazor
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

yyakuzaa Pozri príspevok
no ja sa tiez chystam stavat dom a mam na vyber aj plyn aj elektriku a rozhodol som sa pre elektriku+krb. V podstate sa jedna o mensi dom, planujeme 4-clennu rodinu. Jednoznacne elektrinu preto ze pri zvyhodnenom tarife ako velkoodberatel el.energie mam tym padom vstky spotrebice doma za nizsiu prevadzkovu cenu (telky, feny, pracka, pocitac, cirkular a ine). Kurenie je sice drahsie ale tymto sa to celkom vyrovna. Viem ze tento tarif plati 20 hodin denne ale na kotloch nie je problem nastavit aby sa v dany cas nespustali a v dobre zateplenom dome to ani nezistis .Dolezite je aj spomenut usetrene naklady za plynovu pripojku a ustrene samotne nervy pri vybavovani polozky navyse. Takze toto moj nazor
Hmmm, ked pozeram plazmu co berie 400W denne 2h vo VT (20:30-21:30, 22:30-23:30), rano chces pustit pracku a zase TV (7:30-8:30, 9:30-10:30), tak mi to az take super nepride. NT mas ked spis, co Ti je na prd, a cez den ked si v praci, takze detto. Vybavit plyn ak ho mas pri dome je otazka 230 euro a nevidim v tom problem. Pri elektrike a D11 platis pri 3x25A nejakych 15 euro mesacne uz len za odberne miesto...

Ja kurim elektrinou a nemam pocit ze by to stalo tolko co plyn, nedajboze aj menej
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

A este poznamka. Za 1kWh v D1 platis 0,163€ a 2,4€ mesacne za hodiny, v D5-D11 je to 0,105€/0,486€ a 17,3€ mesacne za hodiny. Prekuris radovo MWh, a beznou spotrebou kWh mesacne. Zaujivave by to mohlo byt len pri NED/PD, aj to len preto, ze plynove kotle s vykonom 1-7kW su prilis drahe...
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Tu opisem cisla z kamosovej faktury SPP, tarif D3:

Odobrate: 12242 kWh
Spolu: 508,61 €

Vysledok je 0,0416 € / kWh.

V porovnani s 0,105 € / kWh za NT-D11, je to menej ako polovina. Tak kde je kua ta vyhodna elektrika?!
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

tak nie som taky blby aby som si kupil 400w plazmu ked su ovela rozumnejsie alternativy na trhu v rovnakej ak nie lepsej kvalite, dalej nie som taky blby aby som pral presne vtedy ked mam drahy prud ked si to viem v pohode naplanovat aj na iny cas a to nie len pranie. To len tu sme natrafili na niekoho kto si skalopevne stoji za svojim a bude tu tlacit taketo argumenty. Ocakavam ze si tu budeme teraz vymienat nazory ale ja predom hovorim ze toto je moj posledny prispevok v tejto teme, dal som len svoj nazor podla svojho modelu, kazdy si urobte svoju mienku
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Neries prosim moju inteligenciu podla toho ci mam plazmu alebo LED, dakujem.

Otazka bola ci zvolit plyn alebo elektro. Pisem a opakujem, ze PREVDZKOVE naklady na plyn su 1/2 oproti elektrine, hoci aj v najvyhodnejsom tarife. Ked budem kurit plynom a popri tom mat elektrinu D1, tak nemusim riesit kedy mam prat a aky mam televizor, lebo rozdiel 0,163€ a 0,105€ pri 100kWh mesacne mi je ukradnuty...

Este raz pisem, kurim elektrinou lebo musim a hned ako sa bude dat vybavit plyn, tak bez mihnutia oka idem do toho.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Pre mna za mna, nech si kazdy kuri ako chce, hoci aj studenou jadrovou fuziou
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

Odpoved na otazku ci zvolit plyn alebo elektricke kurenie da iba poznanie tepelnych strat budovy ako celku.

Ak su tepelne straty budovy vyskoke tak jednoznacne plyn,ale ak su male tak treba silno uvazovat nad elektrickym kurenim,a nehladiet iba na jednu vec a to cenu za jednu jednotku tepla pri tom alebo onom sposobe,elektricku energiu musite do domu zaviest tak ci tak a pri nizkych tep.stratach budovy treba zratat cenu za projekt a pripojku plynu,rozvody plynu,kotol predpokladam,ze pri plyne väcsina uvazuje nad KK a ich ceny su od 1000 do 3000 a viac eur,potom ked si poratate vsetky naklady potrebne na plynove kurenie tak si preratajte kolko tepla za tu cenu vyrobite z elek.kurenia a ked to bude rentabilna tak smelo do plynu ale netreba zabudat,ze aj plyn.kotol ma nejaku zivotnost,cena servisu pri plynovych kotloch,revizie plynovych zariadeni,kontrola komina a este dalsich nakladoch spojenych s takym alebo onakym sposobom,ale ked zacnete rozmyslat nad vsetkym co musite pri vybere kurenia zobrat do uvahy tak date na väscsinu a budete kurit plynom.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Kez uz el. kurenie tak mat uz slusny NED, do klasickej novostavby podla normy by som uz dal plyn. Ani 2 tarif nieje spasa, aj pri el. kureni sa vo vetsine pripadov oplati D2.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ale co je to slusny NED?
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

alltracboy Pozri príspevok
ale co je to slusny NED?
okolo 30kWh/m2 a menej. 50kwh/m2 co je uz vrchna hranica NED to stoji uz za zvazenie. Ale to je len taky hruby nastrel. Dost zalezi od spôsobu vyuzivania domacnosti, niekomu je teplota 19st. v spalni a 21st. v obytnych miestnostiach prirodzena, niekto potrebuje o 3 st. viac. Takze pausalizovat sa neda, najlepsie je si to vypocitat pre svoj model.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Včera som debatoval s kamarátom, ktorý má rozlohou skoro taký istý dom, ako ja. On má plyn a ja elektrinu. Jeho dom je zateplený môj zatiaľ nie.
On : "Koľko ťa vyšlo kúrenie elektrinou za minulý rok?"
Ja : "1 100 Eur"
On : "No vidíš som ti vravel, že si máš dať plyn, ja iba 500 Eur? (široký úsmev s poklepaním na čelo)"
Ja : "To je slušné. A koľko platíš za elektriku?"
On: "50Eur/mesačne"
Ja: "Takže to je 600Eur/ rok, spolu 1 100 Eur . A k čomu vlastne ti bol ten plyn? "
Odpovede som sa už nedočkal, a aj ten úsmev zmizol. Isto v duchu prepočítaval, koľko ho vyšlo zamontovanie plynu.

Týmto nechcem povedať, že kúrenie elektrinou je automaticky lacnejšie, ale sú prípady, kedy je to naozaj výhodnejšie. A to hlavne v dome s nízkymi tepelnými stratami. Hlavne nestačí len porovnať ceny plynu a elektriny.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

No a o tomto vzdy hovorim. A nikto mi neche verit ze ciste cena za kurenie (energie) je absolutne nepodstatna a zavadzajuca. Vzdy bola a bude zaujmava len kompletna suma co platim mesacne - to ide z uctu.
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

ešte by stálo za úvahu porozmýšlať že elektrika je prírodný zdroj (vždy ju nejako vyrobíš) a plyn? Zásoby predsa pomaličky dochádzajú a nehovorím o plynovej kríze z pred roka...
pokiaľ je dom zateplený, pri vykurovaní elektrikou sa odberateľ automaticky radí do inej tarifnej skupiny, čiže je elektrika o trochu lacnejšia ako u bežného spotrebiteľa (najmä odber pre spotrebiče). my sme zvolili pri stavbe domu kombináciu elektrika+krb+solárny panel. Ušetrili sme si nervy s vybavovaním plynovej prípojky+ investíciu do nej. Dom je nízkoenergetický, spotrebiče vyberám A+ (to je jediná možnosť úspory)
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Kedze autor temy uviedol triedu B (blizsie k A, alebo C?), tak mam pocit, ze bude predsa len vyhodnejsi plyn. Ale uz v tejto teme radsej koncim, napisal som vsetko co som mal na srdci.
0 0
dracul dracul

dracul je offline (nepripojený) dracul

ja mam tiez el. + krb. zdravim Ferdosonda.
este kurim len 2-hy mesiac ale podla meraca mam spotrebu okolo 40KWh denne
nemam este zateplene 375 ytong
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať