Zavrieť

Porady

Elektrika vs. plyn do RD.

Ahojte vie mi niekto poradit? Momentálne staviam RD energetická trieda by mala byt B. a stále sa neviem rozhodnut či kurit plynom alebo elektrikou a či zvolit radiatory alebo podlahovku, na kolko bude v obývačke aj krb.
Dakujem za rady a vaše názory
Usporiadat
Dalik800 Dalik800

Dalik800 je offline (nepripojený) Dalik800

nevieš ako vychádzaju cenovo?? nenašiel som ich www stranku
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Pri tom infra ide zrejme o tu istu pocitovo vyssiu teplotu ako je pri podlahovke nie? Z toho vyplyva uspora, lebo sa kuri o par stupnov nizsie ako pri radiatoroch...
0 0
Dalik800 Dalik800

Dalik800 je offline (nepripojený) Dalik800

TomasHC presne ako hovoríš
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Tak, principialne je to s tou teplotou tak nejak - ako pri podlahovke. Ale nepovedal by som ze pocitovo uplne rovnake. Tazko to opisat - to len clovek musi poskusat vsetky sposoby vykurovania aby vedel porovnat.

Oni inac menil formu - stranky este bezia po starom. takze adresa je:
http://www.efektivne-kurenie.sk/isk/
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

a nieje ta pocitova teplota iba z tej strany na ktorej je ziaric? ako slnko, tiez hreje iba tam kde svieti.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Tiez som to takto nejak bral, az kym som nebol nuteny sa nad tym zamyslet.
Musis to brat ako svetlo - tiez je aj tam kde priamo zdroj nesvieti. Platia tam normalne opticke zakony dopad-odraz.
Ano, pocit od vrchu je o cosi poznat - vies urcit odkial teplo ide. Ale nie zas tak ze hladas opalovaci krem. Dalo by sa to prirovnat k tejto skorej jari - ako ked slniecko prijemne hreje :-)
KOniec koncov, myslim ze par tisicok rokov sme "trenovany" na takyto zdroj tepla - ze "hore" je teplejsie.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

pod si ku mne vyskusat ako si mozem pri posteli chladit pivo a hore je 22 stupnov nieje to moc dobry pocit.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

A mozem sa spytat cim konkretne kuris? Ja tento pocit poznam z miestnosti kde je konvertor, alebo iny teplovzduch bez patricnej izolacie stien.
Pri podlahovke, alebo infrakoch som to nezazil. (teda tych slusne urobenych - lebo pokazit sa da kazde kurenie)
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

je to stary dom ako vravis zle zaizolovany a radiator na druhej strane izby. preto dam podlahovku do noveho domu. mam rad teplo od noh.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

no, sam vidis ze izolacia je zaklad - bez toho je kazde kurenie na dve veci...
Nebudem ta prehovarat :-) ale verim tomu ze keby si mal moznost vyskusat to infra kurenie, mozno by si mu prisiel na chut. Ale samozrejme, kazdemu z nas vyhovuje cosi ine. Podla mna je tiez podlahovka dobra, ale infraky sa mi zdaju byt lepsie :-)
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ale do infrakov nepustis vodu zo solaru. navyse elektrika v dedine je niekedy dost tragicka, uz som mam v sieti aj 120V. Teraz bezne ked robim , tak pohasne vsetlo ked pustim okruznu pilu. Mozno je to starou elektroinstalaciou v starom dome odkial taham prud.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

S tym solarom mas sice pravdu, ale ked si predstavim co vsetko to obnasa, radsej zostanem pri jednoduchych rieseniach. Mozno, ak raz budem mat chut urobim solar na ohrev TUV, ale na kurenie je to podla mna blbost. Ak mam spravne navrhnuty dom, tak v prechodnom obdobi vyuzijem slnecne zisky priamo cez okna a ked udre zima, tak mi solar je tak na dve veci...
Ale na tu TUV pri svojpomocnej montazi sa to da prezit (co sa navratnosti tyka)

K tej eletrine, tiez pochadzam z dediny a ver tomu, ze pre rozvodne zavody platia rovnake tolerancie a predpisy vsade. Sam si si celkom spravne odpovedal cim je to sposobene - stara instalacia, predpokladam ze bez kvalifikovanej udrzby - pravdepodobne este hlinik.
Ak tam budes este daky ten rok byvat, iste by som odporucal pozret s nato - tam nemusi ist len o pokles napatia, moze to byt aj zivot ohrozujuce.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

solar na podporu kurenia je samozrejme blbost , ale vodna podlahovka oproti el. rohoziam a infraziaricom ma najvetsiu vyhodu vtom ze, tu 30-35st. vodu ohrejes hociakym zdrojom energie, co pri paneloch, kabloch , priamovhrevnych telesach nieje mozne.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

nieje to takak blbost, proste ak sa vyhreje uzitkova voda a solar ma este tendenciu hriat tak nieje problem tuto energiu vyuzit. Inak mozno by sa dala podlahovka vyuzit aj na chladnie domu v lete cez vymennik v studni.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

No chladit si od noh...myslis ze je to to spravne riesenie? :-)
Ale v pohode, ak ti to tak vyhovuje.

Este jednu podstatnu vec, bez elektriky nepojde solar, nepojde podlahovka, nepojdu infrapanely..... vidite tu niekto nejaky rozdiel? Proste doba je tak, bez elektriky sa nepohneme, takze vodu sice ohrejes, ale je ti to na dve veci, ked necirkuluje.

Ja planujem ako zalozny/dekoracny zdroj jednoduchy krb. Vsetko ostatne tu elektriku potrebuje, takze tak.

Ked sa to tak vezme, tak elektricke vykurovanie je spolahlivejsie ako plynove, lebo vypadnut mi moze len jedno medium, pri plyne je to o 100% viac :-)
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

na tie cerpadla a kotol mi vystaci jedna UPS na dva dni. Pripadne generator na plyn za 700 eur keby som chcel byt uz super zabezpeceny. Inak uz sa ma zasa zdrazovat elektrika.

kolko krat vypadol plyn? ja si pamatam dva krat, raz ked zavreli ukrajinci kohutik a druhy krat ked to potom odvzdusnovali. Elektrika vypadava viac krat do roku. mozno nie na nejaku extra dlhu dobu, ale nikde nieje zarucene ze to nebude casom horsie.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

UPS co bude tahat to vsetko dva dni v kuse a este k tomu produkovat priebeh napatia vhodny pre elektroniku kotla (dost velky problem lacnych strojov) urcite nekupis za par €. Tak isto baterie maju len obmedzenu zivotnost, v profi strojoch to chce po 2 rokoch maximalne vzdy menit.
A podobne su na tom aj lacne generatory.
Ak chce clovek zalohovat, cosi to bohuzial stoji....
Takze sa na to pekne vykaslem a budem kurit elektrinou. Ak vypadne, hodim polienko do krbu. Preco by som si doma mal robit strojovnu ako v elektrarni? mam toho dost v praci.....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať