Zavrieť

Porady

nedodaný HIM

Nevie mi niekto poradiť, ako by sa dalo ošetriť nasledovné: obstarávame väčšiu investíciu majetku, za ktorú sme zaplatili zálohu a mali sme ju obdržať aj s daňovým dokladom v decembri. Samozrejme, že dodávka sa v tomto roku nestíha a príde v januári aj s papiermi. Tým pádom nemáme šancu si ovplyvniť ani časťou nákladov HV s čím sme počítali. Viem, že zákon o rezervách bol zrušený, ale nedá sa nejakým spôsobom toto zapracovať aj do roku 2005? Alebo ako optimalizovať HV - nejakou opravnou položkou? Ako? Poraďte, prosím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lubica3
    Nevie mi niekto poradiť, ako by sa dalo ošetriť nasledovné: obstarávame väčšiu investíciu majetku, za ktorú sme zaplatili zálohu a mali sme ju obdržať aj s daňovým dokladom v decembri. Samozrejme, že dodávka sa v tomto roku nestíha a príde v januári aj s papiermi. Tým pádom nemáme šancu si ovplyvniť ani časťou nákladov HV s čím sme počítali. Viem, že zákon o rezervách bol zrušený, ale nedá sa nejakým spôsobom toto zapracovať aj do roku 2005? Alebo ako optimalizovať HV - nejakou opravnou položkou? Ako? Poraďte, prosím.
    Ak si platcom DPH, tak ak si zaplatila zálohu, musí Ti prísť do 15 dní od dňa zaplatenia fa k zaplatenej zálohe, kde budeš mať daň vyúčtovanú, možno už kompletnú aj s dodaním tovaru.

    Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

    Lubica3
    No práve - mám len zálohovú faktúru na 1. zvýšenú splátku od leasingovky - tá je bez DPH /my sme plátci/ a nakolko tá investícia dodaná nebola, tak ani splátkový kalendár k nej... Ešte som nemala takýto prípad. Máme zazmluvnenú cenu, dalo by sa uvažovať o nevyfakturovanej dodávke?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lubica3
    No práve - mám len zálohovú faktúru na 1. zvýšenú splátku od leasingovky - tá je bez DPH /my sme plátci/ a nakolko tá investícia dodaná nebola, tak ani splátkový kalendár k nej... Ešte som nemala takýto prípad. Máme zazmluvnenú cenu, dalo by sa uvažovať o nevyfakturovanej dodávke?
    Môžeš o tom účtovať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak nemate dodaný predmet leasingu, tak nič nepomôže. Ledaže by ste sa s s leasingovkou dohodli, že preberací protokol bude podpísaný s decembrovým dátumom - to by bola tá optimalizácia. Museli by ste mat aj splátkový kalendár a potm by ste si odpis, úroky at. mohli dat do nákladov - alikvotnú časť za 1 mesiac. Inak nie.
    Optimalizovať len cez nejaké nevyfakturované služby iného charakteru, nie investičného. Plus rezervy na odmeny atp.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lubica3
    No práve - mám len zálohovú faktúru na 1. zvýšenú splátku od leasingovky - tá je bez DPH /my sme plátci/ a nakolko tá investícia dodaná nebola, tak ani splátkový kalendár k nej... Ešte som nemala takýto prípad. Máme zazmluvnenú cenu, dalo by sa uvažovať o nevyfakturovanej dodávke?
    Zálohovú fa naúčtuješ ,ak máš cenu celej dodávky tak to dáš na nevyfakturované dodávky cez účet326.

    sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

    sarmantna
    Súhlasím s názorom Lidy, podľa mňa sa nemôže pri investíciách účtovať cez 326, majetok nebol dodaný, nie je dôvod.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lubica3
    No práve - mám len zálohovú faktúru na 1. zvýšenú splátku od leasingovky - tá je bez DPH /my sme plátci/ a nakolko tá investícia dodaná nebola, tak ani splátkový kalendár k nej... Ešte som nemala takýto prípad. Máme zazmluvnenú cenu, dalo by sa uvažovať o nevyfakturovanej dodávke?
    Ak si zaplatila zálohu,tak dodávateľ mal do 15 dní vyhotoviť doklad o zaplatení zálohy s rozpisom DPH,kde si môžeš nárokovať odpočet DPH.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    sarmantna
    Súhlasím s názorom Lidy, podľa mňa sa nemôže pri investíciách účtovať cez 326, majetok nebol dodaný, nie je dôvod.
    áno, cez 326 sa účtuje naopak - dodaný majetok ale nevyfakturovaný. Ale ak sa jedá o investíciu tak je to aj tak 042/326, max. sa doúčtujú odpisy, ak sa to stihne dať do užívania.

    Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

    Lubica3
    Ďakujem všetkým za rady, ešte sa s tým zapotím. Tiež si myslím, že nemá význam účtovať 042/326 - mne išlo hlavne o nákladové položky, ale žial to tam nenatlačím bez patričného dokladu - čo v tomto prípade bude len splátkový kalendár, ktorý ako si overila, dostaneme až pri dodaní investície...
    Niekedy by človek rád tak virtuálne niečo zaúčtoval!
    Želám všetkým pekný deň a vďaka.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lubica3
    Ďakujem všetkým za rady, ešte sa s tým zapotím. Tiež si myslím, že nemá význam účtovať 042/326 - mne išlo hlavne o nákladové položky, ale žial to tam nenatlačím bez patričného dokladu - čo v tomto prípade bude len splátkový kalendár, ktorý ako si overila, dostaneme až pri dodaní investície...
    Niekedy by človek rád tak virtuálne niečo zaúčtoval!
    Želám všetkým pekný deň a vďaka.
    Investície nie sú náklad pri nadobudnutí, nákladom sú postupne až odpisy týchto investícií. Čiže to účtovanie by Ti nepomohlo s nákladmi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.