Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávok

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosit o radu. Ako odpísať neuhradené pohľadávky v JU,ak zanikla firma alebo ak sú nevymožiteľné. Mám v účte ešte pohl. z 97 roku a neviem čo stým. Dakujem všetkým.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Trisha22 je offline (nepripojený) Trisha22

    Trisha22
    Ja by som odpis pohladavok robila k 31.12. v ramci uzavierkovych operacii ako vydavok zvysujuci alebo znizujuci zaklad dane.... otazkou ostava, ci odpis danych pohladavok bude danovo uznany, alebo nie (viz § 19 ods.2 pism h a § 52 ods. 19, resp. este 366/99 § 24 ods. 2 pism. s bod 7).

    strapkova je offline (nepripojený) strapkova

    strapkova
    Dakujem, aj ja som si to nejak tak predstavovala len skor si myslim ze nedanove nakolko este prijem nebol zauctovani a vo vydavkoch to uz je. Toto je vlastne ta nejasnost co mi robi problem.

    tsatsiki je offline (nepripojený) tsatsiki

    tsatsiki
    Dobry den,

    uctujem v JU a tiez evidujem stare pohladavky z 90-tych rokov, ktore by som chcela z ucta odstranit, nakolko nikdy nebudu zaplatene. Docitala som sa tu, ze to urobim v zapise v knihe pohladavok, k zaklad dane vsak musim pripocitat vydavky suvisiace s fakturovanymi sumami. Ako zistim tieto vydavky, ked ide o faktury na pravne sluzby, kde vydavkami su len mesacne mzdove naklady pracovnicky a kanc. potreby? Je v tomto pripade nevyhnutne k zakladu dane pripocitat celu hodnotu starych pohladavok? Dakujem za odpoved.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    chcela by som sa spýtať ohľadom odpisu starých pohľadávok a záväzkov:
    odpisujú sa len nevymožiteľné pohľadávky? čo v prípade, že pohľadávka je vymožiteľná teoreticky? Že firma jednoducho eviduje staré pohľadávky a záväzky a nič s tým nerobila??
    Existuje napríklad nejaká dohoda o odpustení pohľadávky ak obe strany súhlasia?
    Alebo sa môžu jednoducho bez vymáhania odpísať. ďakujem
    Naposledy upravil Iwett : 30.12.07 at 10:26

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Iwett Pozri príspevok
    chcela by som sa spýtať ohľadom odpisu starých pohľadávok a záväzkov:
    odpisujú sa len nevymožiteľné pohľadávky? čo v prípade, že pohľadávka je vymožiteľná teoreticky? čo to značí?
    Že firma jednoducho eviduje staré pohľadávky a záväzky a nič s tým nerobila?? sú pravdepodobne premlčané (4 roky) a tým pádom nevymožiteľné
    Existuje napríklad nejaká dohoda o odpustení pohľadávky ak obe strany súhlasia?
    Alebo sa môžu jednoducho bez vymáhania odpísať. ďakujem
    Existuje aj "dobrovoľný" odpis pohľadávky, najčastejšie daňovo neuznaný (výnimkou je limit do 1000 Sk)
    obchodní partneri sa môžu dohodnúť o odpustení pohľadávky (za určitých podmienok -napr. musí píspmná dohoda- je možný aj daňový odpis - 25% na oboch stranách ročne)
    ====================
    problematika je oveľa širšia, uviedla som základné informácie.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    KEJKA Pozri príspevok
    Existuje aj "dobrovoľný" odpis pohľadávky, najčastejšie daňovo neuznaný (výnimkou je limit do 1000 Sk)
    obchodní partneri sa môžu dohodnúť o odpustení pohľadávky (za určitých podmienok -napr. musí píspmná dohoda- je možný aj daňový odpis - 25% na oboch stranách ročne)
    ====================
    problematika je oveľa širšia, uviedla som základné informácie.
    Myslela som, že nevymožiteľná znamená že sme sa ju pokúšali vymôcť. Tak premlčaná pohľadávka je tiež vlastne nevymožiteľná? Zas viem viac. Ďakujem. Takže dobre rozumiem, že ked sa obe strany dohodnú a spíšu takú dohodu tak sa pohľadávka zaväzok môže odpísať? A ked takáto pohladávka je v jednoduchom účtovníctve, nemusí sa zaradiť do príjmu alebo musí? Som z toho akási dopletená....dakujem za odpoved

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    si v téme PU, odporúčam nekombinovať................

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    KEJKA Pozri príspevok
    si v téme PU, odporúčam nekombinovať................
    dakujem za upozornenie, ešte to tu celkom dobre neovládam......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.