Zavrieť

Porady

Aky typ zmluvy?

Objednavam si sluzbu ktoru doda fyzicka osoba nepodnikatel. Viete poradit typ zmluvy ( zmluve o dielo, dohoda o vykonani prace, alebo ine?) ktoru mam na tento vztah pouzit aby som mal ako zivnostnik co najmenej byrokracie a aby som si to mohol dat do nakladov? nie som platca dph a nezamestnavam nikoho. Dakujem.
PS: mam pocit ze dnes pri dohode o vykonani prace by som musel odviest odvody a potom vystavit aj potvrdenie pre podanie danoveho priznania, ak sa nemylim.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobrý deň,

    máte dobrý pocit s dohodou. Pri dohodách (o vykonaní práce, o pracovnej činnosti) sa Vy stanete zamestnávateľom a máte povinnosť zraziť preddavok na daň + zaplatiť do SP úrazové a garančné poistenie (spolu 1,05% z odmeny), samozrejme zamestnanca musíte ako v SP aj zaregistrovať.

    Čo sa týka tých ostatných dohôd - o dielo, o spolupráci ... uzatvorených podľa Obč. zák. - pozerala som to na prelome rokov a ak si dobre pamätám, tak takéto zmluvy tiež vytvárali z príjemcu a poskytovateľa služby - zamestnanca a zamestnávateľa pre účely platenia minimálne sociálnych odvodov (a to aj tých vyšších dôchodkových a nemocenských).

    Vtedy som si obdobné záležitosti uzavrela tak, že je výhodnejšie aj prehľadnejšie uzavrieť v podobných prípadoch dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce.

    Všetko dobré.

    dragan.michal je offline (nepripojený) dragan.michal

    dragan.michal
    Pri web stránke stačí jednoznačne zmluva o dielo. Nakoľko web stránka by mala byť zhotovená v rámci autorského zákona. Takže úplne bude stačiť tmluva o dielo a licenčná zmluva + preberací protokol, že ste web prebrali v rozsahu zadefinovanom v zmluve o dielo.

    zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

    zamestnanec
    Dakujem. Takze vlastne neexistuje jednoduche riesenie?
    Ide naozaj o velmi malu sumu za poskytnutu sluzbu a vsetky tie byrokraticke zalezitosti z toho urobia pomaly niekolkomesacny projekt a mne sa ta sluzba niekolkonasobne predrazi.

    zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

    zamestnanec
    jedna sa o sluzbu suvisiacu s malou upravou web stranky.
    zmluva o dielo nevytvara administrativne povinnosti? (odvody, dane, nahlasovanie na socpoist, a dan. urad...) ?

    zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

    zamestnanec
    ok, ako je to potom pri zmuve o dielo s administrativnymi povinnostami? (odvody, dane, nahlasovanie na socpoist, a dan. urad...)? dodavatel je FO nepodnikatel. dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.