Zavrieť

Porady

strata alebo nie?

ahoj, chcela by som sa spýtať iba takúto vec: v hlavnej knihe som mala na začiatku roka 2010 účet 431 (hosp. výsledok vo schvaľovacom konaní) na strane MD (tzn. strata), pričom v daňovom priznaní za rok 2009 strata vyčíslená nebola (na riadku 400 som mala + hodnotu, na riadku 100 bola síce hodnota -, ale položky zvyšujúce základ dane mi napokon riadok 400 zvýšili na kladnú hodnotu). chcem sa preto spýtať, či stačí v účtovníctve účet 431 vyrovnať/uhradiť z nerozdeleného zisku minulých rokov, v daňovom priznaní za rok 2010 nebudem umorovať žiadnu stratu, alebo je to komplikovanejšie? prosím, poraďte, kto viete, nikdy som sa s tým nestretla (som účtovník začiatočník). Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    mocekz Pozri príspevok
    ahoj, chcela by som sa spýtať iba takúto vec: v hlavnej knihe som mala na začiatku roka 2010 účet 431 (hosp. výsledok vo schvaľovacom konaní) na strane MD (tzn. strata), pričom v daňovom priznaní za rok 2009 strata vyčíslená nebola (na riadku 400 som mala + hodnotu, na riadku 100 bola síce hodnota -, ale položky zvyšujúce základ dane mi napokon riadok 400 zvýšili na kladnú hodnotu). chcem sa preto spýtať, či stačí v účtovníctve účet 431 vyrovnať/uhradiť z nerozdeleného zisku minulých rokov, v daňovom priznaní za rok 2010 nebudem umorovať žiadnu stratu, alebo je to komplikovanejšie? prosím, poraďte, kto viete, nikdy som sa s tým nestretla (som účtovník začiatočník). Ďakujem
    Na r.100 sa uvádza účtovný HV, ktorý v ďalšom roku eviduješ na účte 431 až do preúčtovania podľa rozhodnutia VZ. Na r.400 sa uvádza upravený výsledok z r.100 o pripočítateľné a odpočítateľné položky. Je teda možné, že na r.100 môžeš mať mínusovú hodnotu, a na r.400 máš plusovú hodnotu. Účtovnú stratu z r.100 neumoruješ v DP, ale o nej účtuješ v nasledovnom roku, napr. tak ako píšeš, ak máš na účte nerozd.zisku určitú sumu, môžeš ju použiť na vyrovnanie, alebo poníženie 431, ale na základe rozhodnutia VZ.

    mocekz je offline (nepripojený) mocekz

    mocekz
    bolo to na základe rozhodnutia VZ, takže je to správne. ďakujem pekne za radu. ešte by som sa chcela vyriešiť jednu záležitosť - v roku 2010 sme darovali detskému športovému klubu dresy v hodnote 1050 Eur (aj s DPH), túto sumu som účtovala na účte 543 - je to pripočítateľná položka? ak áno, do ktorého riadku DP ju napísať? ďakujem

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    mocekz Pozri príspevok
    bolo to na základe rozhodnutia VZ, takže je to správne. ďakujem pekne za radu. ešte by som sa chcela vyriešiť jednu záležitosť - v roku 2010 sme darovali detskému športovému klubu dresy v hodnote 1050 Eur (aj s DPH), túto sumu som účtovala na účte 543 - je to pripočítateľná položka? ak áno, do ktorého riadku DP ju napísať? ďakujem
    pripočítateľná položka, III.časť tab.pomoc.výpočtov A, r.9, tento prenesieš do r. 130 DP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.