Zavrieť

Porady

Prosim o radu

Dobrý den.Som SZČO.Zamestnávam pracovníkov ktorých vysielam na pracovnú cestu do Čiech.Na cestu im požičiavam moje vlastné,súkromné vozidlo,ktorého som držiteľkou.Po skončení cesty pracovník vypiše CP,v ktorom si nárokuje náhrady za auto /kilometrovné,spotrebu PH/ stravné,vreckové.CP dávam celý do nákladov.Som povinná platiť v tomto prípade daň z motorových vozidiel? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Aby vozidlo bolo predmetom dane z motorových vozidiel musí splniť jednu z podmienok , že sa toto vozidlo používa na území SR na podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z
    príjmov.

    Z uvedeného dôvodu mám za to , že vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel, lebo sa nepoužíva na území Slovenskej republiky , ale na území ČR .

    Ak by sa vozidlo používalo na podnikanie a dosahovanie príjmov na území SR , tak povinnosť podať DP a zaplatiť cestnú daň má zamestnávateľ , nemá však oznamovaciu povinnosť o vzniku daňovej povinnosti k dani z MV , má povinnosť podať DP a zaplatiť Daň do termínu 31.1. daného roku .

    Citujem z Pokynu DRSR:
    V prípade používania vozidla na podnikanie na území Slovenskej republiky, vozidlo je predmetom dane vždy, bez ohľadu na to, či má pridelené evidenčné číslo v Slovenskej republike alebo má zahraničnú poznávaciu značku.
    Ak daňovník používa vozidlo na podnikanie mimo územia Slovenskej republiky (napr. v Českej republike), vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel, nakoľko sa nepoužíva na podnikanie v Slovenskej republike.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    sofia7808 Pozri príspevok
    Ma to sirsie suvislosti...Moji zamestnanci pouzivali 5 aut v CZ (ako aj na premiestnovanie domov SK-CZ a CZ-SK) s tym mojim-pozicali si doma od znamych pretoze v praci museli mat auta a ja som nevedela ci som mala zaplatit DZMV pretoze CP som im preplacala a co ak mi to DU neuzna lebo som nezaplatila dan.(neviem to tak odborne napisat)
    Daň z motorových vozidiel sa nespája s uplatnením výdavkov §19 zákona o dani z príjmu .Treba to brať tak, že sú to dva zákony , podľa zákona o dani z príjmu si môžete uplatniť preukázateľné výdavky na cestovné náhrady pre svojich zamestnancov .Podľa zákona o dani z MV musíte plniť určité povinnosti , pokiaľ využívate vozidlo na podnikanie na území SR v súvislosti dosahovaním príjmov .

    Takže pokiaľ sa vozidlá nevyužívajú na územní SR nepodliehajú dani z MV.

    Ale.... ak chcete, tak si napíšte dopyt na daňové riaditeľstvo http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...&cID=6_0_2QRDH a dajte si poslať odpoveď poštou alebo emailom .Len Vás chcem upozorniť, že na otázke si dajte záležať, nakoľko sa od nej odvíja aj odpoveď pracovníka DRSR.

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    nikto?
    Nie som si istá v odpovedi, preto poprosím šikulky, aby sa vyjadrili
    Osobne si myslím, že v tomto prípade sa daň z MV neplatí, nie je splnená podmienka, že zamestnanec je držiteľom vozidla.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    sofia7808 Pozri príspevok
    Dobrý den.Som SZČO.Zamestnávam pracovníkov ktorých vysielam na pracovnú cestu do Čiech.Na cestu im požičiavam moje vlastné,súkromné vozidlo,ktorého som držiteľkou.Po skončení cesty pracovník vypiše CP,v ktorom si nárokuje náhrady za auto /kilometrovné,spotrebu PH/ stravné,vreckové.CP dávam celý do nákladov.Som povinná platiť v tomto prípade daň z motorových vozidiel? Ďakujem
    Moja odpoveď je písaná v duchu , že vozidlo je celý rok v CZ.
    Vzhľadom k tomu, že to môže byť celkom inak napísané v zadaní ,
    doplňte prosím, ako to v skutočnosti je , akú dobu sú v CZ s vozidlom a akú dobu používajú vozidlo na Slovensku .Sú zamestnancami na pracovnú zmluvu , alebo spolupracujete so živnostníkmi- zaujíma ma to len v prípade, ak sa vozidlo používa aj na Slovensku

    sofia7808 je offline (nepripojený) sofia7808

    milujem moje 3 deti a macicky mam 2 nie nie..uz 3.. ...viac sofia7808
    Ja podnikam len v CZ zo Slovenska nemam ziadnu fakturu.Mam zamestnancov na prac.zmluvu aj dohodarov (DOVP).Zo Slovenska sa premiestnuju do CZ a tam aj jazdia...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    sofia7808 Pozri príspevok
    Ja podnikam len v CZ zo Slovenska nemam ziadnu fakturu.Mam zamestnancov na prac.zmluvu aj dohodarov (DOVP).Zo Slovenska sa premiestnuju do CZ a tam aj jazdia...
    Tak platí príspevok č.3

    sofia7808 je offline (nepripojený) sofia7808

    milujem moje 3 deti a macicky mam 2 nie nie..uz 3.. ...viac sofia7808
    PS:auta su na SK značkach.Vsetky km ktore najazdia su prevazne v Čechach..

    sofia7808 je offline (nepripojený) sofia7808

    milujem moje 3 deti a macicky mam 2 nie nie..uz 3.. ...viac sofia7808
    Platilo to aj minuly rok?Pretoze moj problem DZMV je za minuly rok.Dakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    sofia7808 Pozri príspevok
    Platilo to aj minuly rok?Pretoze moj problem DZMV je za minuly rok.Dakujem
    Platilo aj v roku 2010 a zatiaľ na rok 2011 som nezaznamenala žiadnu zmenu .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    sofia7808 Pozri príspevok
    Platilo to aj minuly rok?Pretoze moj problem DZMV je za minuly rok.Dakujem
    Pomenujte ten problém, ktorý riešite .Má to s otázkou ešte širšie súvislosti ?

    sofia7808 je offline (nepripojený) sofia7808

    milujem moje 3 deti a macicky mam 2 nie nie..uz 3.. ...viac sofia7808
    Dakujem..uz len posledna otazocka-plati to ze nemusim zaplatit DZMV aj keby isiel zamestnanec do Čiech na pozicanom,cudzom aute?Normalne urobi CP ja ho preplatim a dam si do nakladov..?

    sofia7808 je offline (nepripojený) sofia7808

    milujem moje 3 deti a macicky mam 2 nie nie..uz 3.. ...viac sofia7808
    Ma to sirsie suvislosti...Moji zamestnanci pouzivali 5 aut v CZ (ako aj na premiestnovanie domov SK-CZ a CZ-SK) s tym mojim-pozicali si doma od znamych pretoze v praci museli mat auta a ja som nevedela ci som mala zaplatit DZMV pretoze CP som im preplacala a co ak mi to DU neuzna lebo som nezaplatila dan.(neviem to tak odborne napisat)

    mariannka13 je offline (nepripojený) mariannka13

    mariannka13
    Ahojte,
    chcem sa spýtať či má niekto skúsenosti s tým ako postupovať ak sa kamión časť roka nezdržiava na území SR, t.j. jazdí po EU a na Slovensko prichádza zhruba raz za 3 mesiace. Aký je spôsob aby sme za toto obdobie neplatili za daň z motorových vozidiel. Nesmieme mať žiadne náklady (mýto, nafta natankovaná na území SR) ani príjmy (preprava zo SR do EU) plynúce zo Slovenska v danom mesiaci??? Vopred ďakujem za každú radu...

    btt12 je offline (nepripojený) btt12

    btt12
    Ak je auto prihlasene na SR a pouziva sa na podnikanie je jedno, kde sa nachadza, resp. kde jazdi.
    (Co napr. take odpisy auta? Tie su tiez nakladom.)

    Evica12 je offline (nepripojený) Evica12

    Evica12
    Ak tomu dobre rozumiem, vozidlo, prihlásené v SR, ktoré jazdí v EU mimo územia SR, nie je predmetom dane z MV, ale keď nezaplatím túto daň, nemôžem si uplatňovať daňové výdavky na toto vozidlo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.