Zavrieť

Porady

Príjem z prenájmu

Ahojte,
potrebovala by som poradiť, občan žijúci v Maďarsku vlastní na Slovensku pôdu, ktorú dáva do prenájmu. Musí tento príjem z prenájmu zdaniť na Slovensku? Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Áno, pozri si §2.e.1 a §16.1.e.4

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Je to prenájom ornej pôdy a dočítala som sa, že tam sa tá registračná povinnosť nevzťahuje.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Ok, našla som, ale potom keď celkový príjem za prenájom ročne je 1500 € a sú na to dvaja , jeden občan SR a jeden občan z Maďarska, tak si tento príjem delia na polovicu t.j. každý po 750,-€ a keď si vlastne z toho odpočíta 5-násobok ŽM, tak ten príjem vlastne nemusí uvádzať a nemusí ani podať DP. Pochopila som to správne? Na budúci rok už bude musieť lebo oslobodené je iba 500,-€. A ak bude podávať na budúci rok daňové priznanie na Slovensku z tohto príjmu z prenájmu, tak musí podať aj Maďarsku?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Predpokladám, že daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou si splnil aj registračnú povinnosť - Zákon o správe daní a poplatkov, § 31 ods. 2
    Pri registrácii je povinný k overeniu predložiť originál zmluvy o prenájme.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Prepáč, samozrejme je to tak, registrovala som len prenájom, pôdu som prehliadla, od 1. 10. 2007 pri jej prenájme nevzniká povinnosť registrácie.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    jued Pozri príspevok
    To znamená, že to čom písala v 3 je správne?
    Ty tu po kúskoch dopĺňaš informácie?!
    Áno, je to správne, v SR, či však príjem, ktorý je oslobodený podľa našich právnych predpisov je oslobodený aj podľa právnych predpisov platných v MR, to už ja neviem, musí sa to zistiť v ich zákone.

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou v SR, je rezidentom zmluvného štátu, nie členom EU, prenajíma nehnuteľnosť na bývanie v SR aj rezidentom aj nerezidentom SR. Aká je povinnosť na zabezpečenie resp. zrazenie dane?
    Tento daňovník vykonáva v SR aj inú sprostredkovateľskú činnosť a je mu vyplácaný príjem. Je povinnosť zraziť daň a vyplatiť mu príjem netto ? Ako by sa zdaňoval jeho príjem, ak by mu z titulu výkonu činnosti vznikla v SR stála prevádzkareň?
    Naposledy upravil Saturejka : 13.03.11 at 12:38

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    zisťujem a konštatujem, že čo sa týka prenájmu, tak za prenájom nehnuteľnosti daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou v SR, FO, iného ako členského štátu EU, sa platba za nájomné zabezpečuje podľa § 44 daňou vo výške § 15 a to teda 19% a ako výdavky sa môžu uplatniť 40% paušálne výdavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.