Zavrieť

Porady

Zdravotné odvody pri ZŤP ?

Mám otázku,vie mi niekto poradiť ak si chcem dať bývalému zamestnávateľovi žiadosť o spätné prehodnotenie platenia odvodov do zdravotnej poisťovne nakoľko som ZŤP za akú dobu to môže byť? Niekde som čítala,že je to možné za obdobie 5 rokov. Je to pravda? Aké tlačivo na to potrebujem?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    stanka.f. Pozri príspevok
    Mám otázku,vie mi niekto poradiť ak si chcem dať bývalému zamestnávateľovi žiadosť o spätné prehodnotenie platenia odvodov do zdravotnej poisťovne nakoľko som ZŤP za akú dobu to môže byť? Niekde som čítala,že je to možné za obdobie 5 rokov. Je to pravda? Aké tlačivo na to potrebujem?
    myslím, že dalo by sa to riešiť - ale ani nie cez zamestnávateľa, ale zájdi do zdravotnej poisťovne - cez RZZP. ZŤP máš priznané, ale ešte sú dôležité percentá. Nad 40 % je nárok na znížené odvody.

    P.S: prečo by si teraz zaťažovala tým bývalého zamestnávateľa? Prečo nebol o tej skutočnosti informovaný ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    stanka.f. Pozri príspevok
    Mám otázku,vie mi niekto poradiť ak si chcem dať bývalému zamestnávateľovi žiadosť o spätné prehodnotenie platenia odvodov do zdravotnej poisťovne nakoľko som ZŤP za akú dobu to môže byť? Niekde som čítala,že je to možné za obdobie 5 rokov. Je to pravda? Aké tlačivo na to potrebujem?
    môžeš byť prosím konkrétnejšia o aké prehodnotenie odvodov sa jedná ? Neoznámila si zamestnávatelovi že si ŤZP a platil za teba plný odvod ? Alebo chceš podať RZZP z dôvodu nízkeho príjmu ?

    stanka.f. je offline (nepripojený) stanka.f.

    stanka.f.
    O tom,že mám zamestnávateľa informovať o tom, že som ZŤP som nevedela.Až keď som zostla nezamestnaná som to zistila a teraz neviem ako postupovať. Práveže keď som bola zamestnaná mala som nízke príjmy a teraz už nemám nárok ani na podporu v nezamestnanosti a tak každé euro určite poteší.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    stanka.f. Pozri príspevok
    O tom,že mám zamestnávateľa informovať o tom, že som ZŤP som nevedela.Až keď som zostla nezamestnaná som to zistila a teraz neviem ako postupovať. Práveže keď som bola zamestnaná mala som nízke príjmy a teraz už nemám nárok ani na podporu v nezamestnanosti a tak každé euro určite poteší.
    stanka, a nebude to euro čo ti vrátia nižšie ako pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti ?
    Začni v zdravotnej poisťovni, tam ti povedia či je možné preplatok vrátiť cez dodatočne podané RZZP alebo zamestnávatela (opravné výkazy).

    stanka.f. je offline (nepripojený) stanka.f.

    stanka.f.
    Tak to teda neviem,skúsim to zistiť na poisťovni a uvidím,či sa do toho vôbec pustím a či sa mi to oplatí. Bola by som nerada ak by som mala platiť dajakú pokutu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    stanka.f. Pozri príspevok
    Tak to teda neviem,skúsim to zistiť na poisťovni a uvidím,či sa do toho vôbec pustím a či sa mi to oplatí. Bola by som nerada ak by som mala platiť dajakú pokutu.
    Aj keď sa do toho nepustíš, oznamovaciu povinnosť si musíš v prvom rade splniť v zdr. poisťovni (ak si tak ešte neurobila), lebo aj počas evidencie na ÚP bude štát za teba plaiť plné odvody a ZP i to "spočíta" .

    stanka.f. je offline (nepripojený) stanka.f.

    stanka.f.
    V zdraotnej poisťovni som už nahlásila.Na ÚPSVaR som ZŤP oznámila ,ale nikto si neprefocoval môj preukaz a ani si nič neznačil.Mám z toho chaos, nikto mi neporadil čo to pre mňa znamená,aké povinnosti,ani aké výhody.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    stanka.f. Pozri príspevok
    V zdraotnej poisťovni som už nahlásila.Na ÚPSVaR som ZŤP oznámila ,ale nikto si neprefocoval môj preukaz a ani si nič neznačil.Mám z toho chaos, nikto mi neporadil čo to pre mňa znamená,aké povinnosti,ani aké výhody.
    stanka, netreba sa vyhovárať (bohužiaľ neznalosť nie je dôvod ...).. mne z tvojho príspevku vychádza, že ide o viac rokov ... tak skús v ZP či by ti urobili RZZP a aj dodatočné RZZP - ako radí drobecova

    ešte dodám - ak je preukaz ZŤP (z UPSVaR) .. MFP je min 50%

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Katy, neviem či to ZP bude chcieť riešiť cez RZZP (jedine ak by zavážilo, že už pracovný pomer skončil). Mala som zamestnankyňu klienta, ktorej odobrali ID a potom na základe súdneho rozhodnutia jej ho spätne vracali. Bolo to obdobie viac ako rok a musela som spätne robiť všetky mesačné výkazy. VŠZP nesúhlasila s vysporiadaním v RZZP.

    stanka.f. je offline (nepripojený) stanka.f.

    stanka.f.
    Ja dobre viem,že neznalosť neomlúva, no bohužiaľ to tak je a viem,že som neni určite jediná,ktorá vôbec nemá šajnu kde nahlásiť ZŤP. Preukaz mám od novembra 2004,to som bola na MD, narodila sa mi druhá dcérka. V máji 2008 som sa zamestnala a robila som do júna 2010. V poisťovni som nahlásila ZŤP asi v júli,keď som to zistila.Oni mi nič neporadili a ja som nevedela ako postupovať ďalej.A teraz čo mám vlastne spraviť?Ďakujem,že mi pomôžete!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.