Zavrieť

Porady

Treba platit odvody do ZP, ak je osoba dlhodobo v zahranici?

Ahojte poradaci, potrebovala by som poradit, alebo aspon usmernit.

Mam klineta, ktoremu Dovera oznamila, ze ma nedoplatok na poistnom za obdobie cca 1999 - 2009
dotycny bol vsak celu tu dobu v zahranici, kde legalne pracoval, nadobudol trvaly pobyt a aj statne obcianstvo danej krajiny (spanielsko). po celu doby bol zdravotne poisteny v danej krajine (ZP je tam automaticke a bezplatne) o com ma doklady.

taktiez si po celu tu dobu platil aj nadstandardne sukromne zdravotne poistenie.

tvrdi ,ze tuto skutocnost Dovere oznamil, nema vsak o tom doklad (zrejme vzhladom na dlhe casove obdobie)

Vedeli by ste mi poradit, ci je mozne nejakym sposobom znizit alebo rozporovat vysku urceneho nedoplatku? mam totiz pocit, ze v pripade existencie zdravotneho positenia v zahranici sa povinnost odvodov znizuje, len neviem kde to mam presne hladat

dakujem :-)
dana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dana9 Pozri príspevok
    Ahojte poradaci, potrebovala by som poradit, alebo aspon usmernit.

    Mam klineta, ktoremu Dovera oznamila, ze ma nedoplatok na poistnom za obdobie cca 1999 - 2009
    dotycny bol vsak celu tu dobu v zahranici, kde legalne pracoval, nadobudol trvaly pobyt a aj statne obcianstvo danej krajiny (spanielsko). po celu doby bol zdravotne poisteny v danej krajine (ZP je tam automaticke a bezplatne) o com ma doklady.

    taktiez si po celu tu dobu platil aj nadstandardne sukromne zdravotne poistenie.

    tvrdi ,ze tuto skutocnost Dovere oznamil, nema vsak o tom doklad (zrejme vzhladom na dlhe casove obdobie)

    Vedeli by ste mi poradit, ci je mozne nejakym sposobom znizit alebo rozporovat vysku urceneho nedoplatku? mam totiz pocit, ze v pripade existencie zdravotneho positenia v zahranici sa povinnost odvodov znizuje, len neviem kde to mam presne hladat

    dakujem :-)
    dana
    vrátil do Dôvery aj preukaz poistenca ? Bohužial, preukázanie splnenia oznamovacej povinnosti je na poistencovi. Neviem, či to platilo aj pred vstupom do Unie, v súčanom období ak pracuje na prac.zmluvu - zdravotné poistenie na Slovensku zaniká.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dana9 Pozri príspevok
    dakujem veronikasad

    a vedela by si mi prosim povedaj aj cislo § a zakona? apson pre to obdobie kym sme v unii by som to skusila rozporovat

    mne je tato problematika uuuuplne cudzia :-(
    Danka, nedarí sa mi rýchlo nájsť príslušný § v zákone o zdr. poistení.
    Skús pozrieť aspoň tento odkaz

    http://www.google.sk/url?sa=t&source...Amr8jaO28yY33w

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    Nech predlozi a co najskor vsetky pracovne zmluvy z toho obdobia, ktore pozaduju. Ak nerobil legalne celych 12 mesiacov v roku, tak oni si to nakalkuluju, alebo jednotlive ukony, ktore boli vykonane tu na SK, ak teda vobec bol aj tu u doktora nahodou alebo zubara atd. Apon mne to takto robili vo VSZP, nebol problem, ale myslim, ze po novom by to mohol byt problem, treba sa odhlasovat a vratit karticku myslim, ale netvrdim na 100%, nesledovala som to tak dosledne uz. Drzim palce.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    dakujem veronikasad

    a vedela by si mi prosim povedaj aj cislo § a zakona? apson pre to obdobie kym sme v unii by som to skusila rozporovat

    mne je tato problematika uuuuplne cudzia :-(

    Treba platit odvody do ZP, ak je osoba dlhodobo v zahranici?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.