Zavrieť

Porady

RZZP a PN

Dobrý deň,

prosím o radu. Od roku 2007 som zároveň SZČO a aj zamestnaná. Ale v roku 2010 som to mala skomplikované nasledovne:
1.1.2010-28.02.2010 som bola SZČO a zároveň PN.
1.3.2010-30.04.2010 som bola prihlásená na úrade práce, pričom som prerušila živnosť
/za tieto obdobia som n e p l a t i l a preddavky na zdravotné, platil za mňa štát /
Prevádzka od 1.1.2010-28.2.2010 nebola uzatvorená, pomáhala mi matka-príbuzná v priamom rade, keďže som bola PN.
1.5.2010-31.12.2010 som bola zamestancom
/ za toto obdobie som n e p l a t i l a preddavky na zdravotné, platil za mňa zamestnávateľ /
Keďže prevádzka bola funkčná do 28.2.2010, bol aj príjem /5 699,76 €/a vyšiel mi veľký nedoplatok na zdravotnom /372,91 €/ a aj preddavky vo veľkej výške /186,43 €/.
Živnosť je už prerušená od 1.3.2010 a prerušenie trvá naďalej.
- Platia sa preddavky alebo je povinnosť platiť zdravotné aj počas prerušenia živnosti?
-Mám nedoplatok, ale fakticky nemám obdobie, za ktorý by za mňa niekto neplatil zdravotné./ Počas PN štát, počas Úradu práce štát, počas zamestnania zamestnávateľ/ Ako z toho von? Je to správne?
Ak sa rozhodnem živnosť otvoriť spať, nedoplatím sa na preddavkoch.
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    neistá začiatočníčka Pozri príspevok
    Základ dane 5 699,76 €,
    vymeriavací základ 2 663,43 €.
    Bol tam vysoký príjem kvôli tomu, že som predala všetky skladové zásoby na príjmový doklad. Takže aj keď som bola PN, prevádzka fungovala za pomoci matky/ ktorá zo zákona o nelegálnej práci môže dobrovoľne pomáhať/. Pri prerušení činnosti som sa potom zbavila skladových zásob predajom ďalšiemu prevádzkovateľovi, a tým mi vznikol veľký príjem.
    Bohužial, s tým nič nenarobíš, Máš to vypočítané správne - nedoplatok aj preddavky. Z RZZP za rok 2010 ich v takejto výške začne platiť od 1.1.2012.
    Ak by obnovila živnosť v roku 2011, bude platiť z minima, resp. z VZ z RZZP roku 2009.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No aj napriek tomu, že si bola zamestnanec mala si súbeh aj zo živnosti, trebalo platiť preddavky. Nedoplatok musíš vyrovnať. Počas prerušenia živnosti platiť preddavky nemusíš.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Tak potom nechápem kde jej vznikol taký nedoplatok. Jedine za tie dva mesiace 1-2/2010 ked bola PN. Ale to by sa zriešilo pri RZZP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Základ dane z podnikania je vyšší ako min. VZ SZČO. Preto som sa pýtala, či je to základ dane alebo príjem. Ak je počas PN-ky VZ vyšší ako min. - nie je oslobodenie od platenia odvodov.

    Poistné sa platí zo skutočného VZ - ak je vyšší ako minimálny.
    Naposledy upravil veronikasad : 13.03.11 at 10:35
    Základ dane 5 699,76 €,
    vymeriavací základ 2 663,43 €.
    Bol tam vysoký príjem kvôli tomu, že som predala všetky skladové zásoby na príjmový doklad. Takže aj keď som bola PN, prevádzka fungovala za pomoci matky/ ktorá zo zákona o nelegálnej práci môže dobrovoľne pomáhať/. Pri prerušení činnosti som sa potom zbavila skladových zásob predajom ďalšiemu prevádzkovateľovi, a tým mi vznikol veľký príjem.
    Aj keby som predaj mojich skladových zásob nedala na príjmový doklad, ale darovacou zmluvou?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    neistá začiatočníčka Pozri príspevok
    Aj keby som predaj mojich skladových zásob nedala na príjmový doklad, ale darovacou zmluvou?
    Pri skončení podnikania si povinná upraviť základ dane o nespotrebované zásoby. Čo s nimi urobíš potom, DU nezaujíma - môžeš ich aj darovať. Tvoj postup bol správny.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.