Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Dobrý deň,

prosím Vás o radu, živnostník si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, 60% alebo 20% podľa činnosti. Aké výdavky si má uplatniť v prípade, že časť roka vykonával činnosť zodpovedajúcu 40%ným paušálnym výdavkom a inú časť roka 60%ným výdavkom?

podla čoho sa mám rozhodnúť ktoré výdavky uplatniť?
dakujem
Usporiadat
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Aby bolo možné uplatniť 60 % /remeselná živnosť/musí fakturovať celý rok rovnako jednú činnosť. Ak fakturoval rozdielne činnosti potom môže uplatniť len 40 %.
2 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
83gene Pozri príspevok
Dobrý deň,

prosím Vás o radu, živnostník si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, 60% alebo 20% podľa činnosti. Aké výdavky si má uplatniť v prípade, že časť roka vykonával činnosť zodpovedajúcu 40%ným paušálnym výdavkom a inú časť roka 60%ným výdavkom?

podla čoho sa mám rozhodnúť ktoré výdavky uplatniť?
dakujem
živnostník sa musí sám rozhodnúť podľa toho,aké činnosti mal viac fakturované/teda ktorá činnosť prevládala/ v v r.2010. Ak mal viac napr.remelselnej činnosti, tak si uplatní 60%, v opačnom prípade len 40%.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
katarina.j Pozri príspevok
živnostník sa musí sám rozhodnúť podľa toho,aké činnosti mal viac fakturované/teda ktorá činnosť prevládala/ v v r.2010. Ak mal viac napr.remelselnej činnosti, tak si uplatní 60%, v opačnom prípade len 40%.

Nesúhlasím. Keď mal čo i len jednu faktúru, ktorá zodpovedá 40% paušálnym výdavkom, tak musí použiť túto sadzbu.
3 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Nesúhlasím. Keď mal čo i len jednu faktúru, ktorá zodpovedá 40% paušálnym výdavkom, tak musí použiť túto sadzbu.
zdá sa mi to trocha nelogické, ked ma napr.remes.činnosť v r. 2010 využitú na 90% a ostatné 10%, tak si uplatní len paušál 40%? tak z toho mi vyplýva, že sa neoplatilo v r.2010 mať remes.živn.+ost., ked si aj tak uplatní len 40%. A to aj v tom prípade, že to zjednotili na 40%...
asi pomaly ubudnu remes.činnosti....budeme si kupovať u "susedov"?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
katarina.j Pozri príspevok
zdá sa mi to trocha nelogické, ked ma napr.remes.činnosť v r. 2010 využitú na 90% a ostatné 10%, tak si uplatní len paušál 40%? tak z toho mi vyplýva, že sa neoplatilo v r.2010 mať remes.živn.+ost., ked si aj tak uplatní len 40%. A to aj v tom prípade, že to zjednotili na 40%...
asi pomaly ubudnu remes.činnosti....budeme si kupovať u "susedov"?

Logické nelogické, taký je zákon.
0 0
83gene 83gene

83gene je offline (nepripojený) 83gene

Dakujem za rady.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ak daňovník podniká len 4 mesiace v príslušnom zdaňovacom období, môže si aj napriek tomu uplatniť paušálne výdavky? Jeden známy mi tvrdil, že je to obmedzené na min. 6 mesiacov prevádzkovania živnosti, ale nevedel povedať konkrétny zákon, ktorý by to určoval. Ďakujem za radu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katarina.j Pozri príspevok
zdá sa mi to trocha nelogické, ked ma napr.remes.činnosť v r. 2010 využitú na 90% a ostatné 10%, tak si uplatní len paušál 40%? tak z toho mi vyplýva, že sa neoplatilo v r.2010 mať remes.živn.+ost., ked si aj tak uplatní len 40%. A to aj v tom prípade, že to zjednotili na 40%...
asi pomaly ubudnu remes.činnosti....budeme si kupovať u "susedov"?
Katka, pri DP za rok 2011 už nebudeš mať nad čím "špekulovať" paušálne výdavky sú jednotné 40 %.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Alexandra777 Pozri príspevok
Ak daňovník podniká len 4 mesiace v príslušnom zdaňovacom období, môže si aj napriek tomu uplatniť paušálne výdavky? Jeden známy mi tvrdil, že je to obmedzené na min. 6 mesiacov prevádzkovania živnosti, ale nevedel povedať konkrétny zákon, ktorý by to určoval. Ďakujem za radu

Zákon o dani z príjmov §6 ods(10)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
katarina.j Pozri príspevok
zdá sa mi to trocha nelogické, ked ma napr.remes.činnosť v r. 2010 využitú na 90% a ostatné 10%, tak si uplatní len paušál 40%? tak z toho mi vyplýva, že sa neoplatilo v r.2010 mať remes.živn.+ost., ked si aj tak uplatní len 40%. A to aj v tom prípade, že to zjednotili na 40%...
asi pomaly ubudnu remes.činnosti....budeme si kupovať u "susedov"?
Zákon o dani z príjmu §6 odst.10 znie

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy zvykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu , 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

takže možnosť uplatňovania výdavkov percentom z príjmov nezávisí od dľžky prevádzkovania živnosti?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Ak si uplatńujem paušálne výdavky a príde mi preplatok z vyúčtovacej faktúry od vodárov, tak toto je moj príjem tiež, a prirátam k tržbe?
V JU takýto preplatok dávam ako výdaje za réžiu s mínusom. Ale ako pri paušálnych výdavkoch?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Musíš o ten preplatok zvýšiť základ dane a pri uplatnení výdavkov % z príjmu to inak ani nejde, len ho zahrnúť do príjmu.
0 0
kastanka kastanka

kastanka je offline (nepripojený) kastanka

Dobrý deň ,prosím o radu :zamestnanec ,,rok2009 szčo (JU) + súbežne zamestnanec. Ukončenie živnosti k 1.1.2011.Chcem podať za 2010 DP a použiť paušálne výdavky. Hospod.výsledok za min rok:
príjmy 303,47 €,
výdavky 718,63,
teda výsledok hospod. je -415,16€

Teda výpočet je takýto ?: 718,63 -40%= 287,45€
303,47-287,45€=16,02€

Ako ju uviesť do DP, myslím tým túto výsled .sumu, alebo tých 40 % ?
Ďakujem veľmi za vysvetlenie
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

Ahojte poraďáci, mám taký prípad, že daňovník /stolár/ si uplatňoval doteraz paušálne výdavky 60 percent. No toho roku si dal na seba dotáciu z poľnohospodárskej platobnej agentúry /dotácia na pôdu/. Ako mám teraz postupovať? Zrejme sa to oddeliť, že z prvého 60% a z druhého 40%. Prosím poraďte.... Ďakujem
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Ak si živnostník uplatňuje paušálne výdavky a v roku 2009 nezaplatil SP a v roku 2010 to doplatil, môžem mu pripočítať k paušálnym výdavkom celú zaplatenú čiastku alebo len tú čo pripadá na rok 2010. Môj názor - celú.Dakujem
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

môže si dať len 40 %. A pozor na dotáciu tá by mala ísť celá do príjmu v prípade paušálnych výdavkov.
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

Ďakujem za odpoveď.
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Prosím vás o overenie či správne rozmýšľam,ak szčo vykonáva holičské služby, remeselná živnosť, môže si dať 60% paušálne výdavky. Ale platí nájom a keďže sú v miestnosti 4 holiči, tak mu 3 uhradia 3/4 nájmu, ktorý je jeho príjem. Tým pádom nemôže uplatniť 60% iba 40% paušálne výdavky. Ďakujem.
0 0
LILIEZ LILIEZ

LILIEZ je offline (nepripojený) LILIEZ

ahojte poraďáci,
živnostník si v roku 2009 uplatnil paušálne výdavky vo výške 40 %. V roku 2009 však platil duplicitne odvody do SP počas 8 mesiacov. V roku 2010 mu prišiel preplatok na podnikateľský účet vo výške 754,55 €. Kde je potrebné uviesť tento príjem? Mám mu o túto sumu navýšiť príjmy roku 2010 a potom vypočítať 40 % paušálne výdavky?

Za odpoveď ďakujem.
Naposledy upravil LILIEZ : 18.03.11 at 14:46
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať