Zavrieť

Porady

uctovne odpisovanie

Dobry den, som studentka VS a momentalne pisem DP o Odpisovani majetku. Zastavila som sa pri probleme technickeho zhodnotenia budovy. z danoveho hladiska pri rovnomernych aj zrychlenych odpisoch tomu rozumiem, ale ako mam postupovat pri uctovnych odpisoch?
Budovala sa zacala odpisovat od roku 1996 zrychlenym odpisom, prve technicke zhodnotenie v hodnote 147 113,60 Sk bolo v roku 1998 a druhe TZ v hodnote 43 739,40 Sk v roku 2000. Ako mam budovu odpisat z uctovneho hladiska?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Katarína Cigánová
    Hanisova Pozri príspevok
    Dobry den, som studentka VS a momentalne pisem DP o Odpisovani majetku. Zastavila som sa pri probleme technickeho zhodnotenia budovy. z danoveho hladiska pri rovnomernych aj zrychlenych odpisoch tomu rozumiem, ale ako mam postupovat pri uctovnych odpisoch?
    Budovala sa zacala odpisovat od roku 1996 zrychlenym odpisom, prve technicke zhodnotenie v hodnote 147 113,60 Sk bolo v roku 1998 a druhe TZ v hodnote 43 739,40 Sk v roku 2000. Ako mam budovu odpisat z uctovneho hladiska?

    Dakujem
    V roku 1996 zaradis budovu do majetku v nadobudacej hodnote a vytvoríš odpisový plán / napr. na 10 rokov t.j. 120 mesiacov / . učtovne podla tohoto odpisuješ do momentu prvého TZ - kde k zost. cene pripočítaš cenu TZ a prepočítaš odpisový plán od momentu TZ / už na zostatkovú dobu 120 mesiacov - doteraz odpísaných mesiacov / . Zasa odpisuješ podla tohoto nového odpisového plánu do momentu dalšieho TZ . Opäť k zostatkovej hodnote pripočítaš cenu TZ , prepočítaš znovu odpisový plán na zostatkovú dobu a doodpisuješ budovu za tých 120 mesiacov .

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... účtovné odpisy budovy by som rozhodne stanovil na dlhšiu dobu ako 120 mesiacov (už aj vzhľadom na viacnásobné technické zhodnotenie).
    Katarína Cigánová
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... účtovné odpisy budovy by som rozhodne stanovil na dlhšiu dobu ako 120 mesiacov (už aj vzhľadom na viacnásobné technické zhodnotenie).
    Písala som to ako príklad , samozrejme doba účtovných odpisov je variabilná . Učtovné odpisy je možne aj prehodnocovat / ba priam to vychádza zo zákona , že sa má doba odpisovania prehodnocovat - teda tuším / , čiže po TZ predlžit apod. Ale vravím , uviedla som to len ako príklad.

    Hanisova je offline (nepripojený) Hanisova

    Hanisova
    Takze OC odpisuje do mesiaca pred TZ a potom v mesiaci kedy bolo uskutočnene TZ, k ZC pripocitam TZ a odpisujem zvyšne mesiace, ktore mi ostavaju do odpisania.
    Spravne som to pochopila?
    Dakujem za pomoc

    11danny99 je offline (nepripojený) 11danny99

    11danny99
    Prosím, Vás účet 082 oprávkyk samost HV - odpisy to sa nejako preúčtováva. Lebo v súvahe mi to napočítalo z roku 2009+rok 2010 je to správne? Aj v inventarizačnom súpise mám účtovný stav z roku 2009+2010.Vďaka

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    11danny99 Pozri príspevok
    Prosím, Vás účet 082 oprávkyk samost HV - odpisy to sa nejako preúčtováva. Lebo v súvahe mi to napočítalo z roku 2009+rok 2010 je to správne? Aj v inventarizačnom súpise mám účtovný stav z roku 2009+2010.Vďaka
    Ako to myslíš ?
    Opravky sú kumulované odpisy, čiže na učet sa nabaľujú zaúčtované odpisy za jednotlivé roky.

    11danny99 je offline (nepripojený) 11danny99

    11danny99
    Si hodná to som chcel vedieť. To čí sa nabalujú. Nebol som si istý. Ďakujem za radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.