Zavrieť

Porady

Odpisovanie finančného leasingu v JÚ - nie som platca DPH

Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadne odpisovania leasingu osobného vozidla v JÚ. chcela by som vedieť akú mám dať obstarávaciu sumu vozidla, od ktorej sa mi budú odpočítavať ročné odpisy. ide o súčet istín (zaplatenej + nezaplatenej= cena vozidla bez DPH) a DPH budem spolu s úrokom a poistným budem odpisovať mesačne ako prevádzkovú réžiu a istinu budem účtovať ako nákup DM alebo ide o sumu, za ktorú leasingovka auto odkúpila a ja budem istinu s DPH účtovať ako Nákup DM a ostatné ako prevádkovú réžiu?
Ďakujem za pomoc.
Eva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    natascha je offline (nepripojený) natascha

    natascha
    Podľa § 26 ods. 8 ZDP, HM prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa zákona o účtovníctve, zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania.
    U HM obstarávaného formou finančného prenájmu je vstupnou (obstarávacou) cenou v súlade s § 26 ods. 8 ZDP

    - istina zistená podľa účtovných predpisov, ktorou je rozdiel medzi celkovou dohodnutou sumou platby a nerealizovaným finančným nákladom + kúpna cena, za ktorú prejde vlastnícke právo na nájomcu po ukončení finančného prenájmu
    - zvýšená o
    - náklady súvisiace s obstaraním tohto majetku vynaložené do doby zaradenia tohto majetku do užívania, ktorými môžu byť
    - napr. poplatok za uzatvorenie nájomnej zmluvy, ktorý uhrádza lízingovej spoločnosti pri podpise zmluvy,
    - dopravné, montáž, clo hradené nájomcom a
    - technické zhodnotenie vykonané na majetku do doby zaradenia do užívania hradeného nájomcom

    - s výnimkou DPH, ktorá nikdy nie je súčasťou vstupnej ceny HM obstarávaného formou finančného prenájmu v súlade s ustanovením § 25 ods. 6 ZDP a to tak v prípade, ak majetok obstaráva platiteľ DPH, ako aj v prípade, ak majetok obstaráva neplatiteľ DPH. Uvedené je zavedené aj vzhľadom na skutočnosť, že zákon o dani z pridanej hodnoty považuje finančný prenájom len za službu. DPH pri finančnom prenájme sa zahrňuje vždy priamo do daňových výdavkov tak ako sa zaúčtuje do účtovníctva.

    EvaSalsa je offline (nepripojený) EvaSalsa

    EvaSalsa
    Ďakujem za rýchlu odpoveď. vzhľadom na to, že sa veľmi v účtovnej terminológii nevyznám chcela by som sa ešte spýtať, čo presne sa myslí tým rozdielom medzi celkovou dohodnutou sumou platby a nerealizovaným finančným nákladom? táto suma teda bude súčet všetkých splátok istiny, prvá zvýšená splátka, poplatok za uzatvorenie zmluvy a poplatok za odkúpenie auta po ukončení leasingu a to všetko bez DPH? a aby som sa uistila, že som to správne pochopila, lebo mám množstvo protichodných informácií z rôznych zdrojov... DPH zahrniemm do prevádzkovej réžie ako náklad súvisiaci d finančným prenájmom?

    Odpisovanie finančného leasingu v JÚ - nie som platca DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.