Zavrieť

Porady

Povinnosť podať DP - hrubé alebo čisté príjmy?

Mám len krátku a rýchlu otázku, na ktorú som nikde nenašiel odpoved, nech som pozeral, kolko som pozeral...

Suma, po prekročení ktorej je danovník povinný podať DP je z hrubých príjmov, alebo z čistých? Pretože za minulý rok som mal hrubé príjmy (obrat) jednoznačne nad touto sumou, avšak čisté príjmy (príjmy mínus výdavky) jednoznačne pod nou.

Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    filip.vacko Pozri príspevok
    Mám len krátku a rýchlu otázku, na ktorú som nikde nenašiel odpoved, nech som pozeral, kolko som pozeral...

    Suma, po prekročení ktorej je danovník povinný podať DP je z hrubých príjmov, alebo z čistých? Pretože za minulý rok som mal hrubé príjmy (obrat) jednoznačne nad touto sumou, avšak čisté príjmy (príjmy mínus výdavky) jednoznačne pod nou.

    Ďakujem pekne
    Odpoveď nájdeme v Zákone o dani z príjmov
    § 2
    Základné pojmy

    Na účely tohto zákona sa rozumie


    h) zdaniteľným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy,

    j) základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,

    § 32
    Daňové priznanie
    (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak


    Takže odpoveď znie, ak je tvoj zdaniteľný príjem vyšší ako 1/2 NZČ, máš povinnosť podať DP.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    filip.vacko Pozri príspevok
    no lenže podla mna zdanitelný príjem je rozdiel príjmov a výdavkov, teda čistý príjem...pretože hrubé príjmy same o sebe nezdanujem.
    Rodziel medzi príjmami a výdavkami je predsa základ dane.

    filip.vacko je offline (nepripojený) filip.vacko

    filip.vacko
    rodina1 Pozri príspevok
    Odpoveď nájdeme v Zákone o dani z príjmov
    § 2
    Základné pojmy

    Na účely tohto zákona sa rozumie


    h) zdaniteľným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy,

    j) základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,

    § 32
    Daňové priznanie
    (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak


    Takže odpoveď znie, ak je tvoj zdaniteľný príjem vyšší ako 1/2 NZČ, máš povinnosť podať DP.
    no lenže podla mna zdanitelný príjem je rozdiel príjmov a výdavkov, teda čistý príjem...pretože hrubé príjmy same o sebe nezdanujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    hrubý príjem=zdaniteľný príjem
    zdaniteľný príjem je príjem na zdaňvanie, neznamená automaticky zdaňovaný príjem.
    Zdaniteľný=hrubý príjem upravuješ, teda znižuješ o výdavky, odpočitateľné položky /ak existujú/, zvyšuješ o neuznané=pripočitateľné položky a dostaneš základ dane = na zdanenie.
    pre všetky účely sa preto zdaniteľný príjem berie ako hrubý príjem.

    filip.vacko je offline (nepripojený) filip.vacko

    filip.vacko
    KEJKA Pozri príspevok
    hrubý príjem=zdaniteľný príjem
    zdaniteľný príjem je príjem na zdaňvanie, neznamená automaticky zdaňovaný príjem.
    Zdaniteľný=hrubý príjem upravuješ, teda znižuješ o výdavky, odpočitateľné položky /ak existujú/, zvyšuješ o neuznané=pripočitateľné položky a dostaneš základ dane = na zdanenie.
    pre všetky účely sa preto zdaniteľný príjem berie ako hrubý príjem.
    dakujem, myslel som si, že to bude takto, len zdanitelný mi znel ako zdanovaný...

    Povinnosť podať DP - hrubé alebo čisté príjmy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.